Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od nowego roku mniej ulg i więcej kontroli firm. Lukę w budżecie sfinansują przedsiębiorcy

Gdy budżet się nie spina, koniecznie trzeba znaleźć oszczędności i to nie małe, bowiem wynoszące blisko 5,2 mld zł. Większa część tej kwoty zostanie sfinansowana z portfeli przedsiębiorców. Już dziś rząd ma kilka projektów, które mają mu w tym pomóc – informuje Gazeta Wyborcza.

Fot. Shutterstock/ LightField Studios

Wielu ekonomistów nie wierzyło, aby przy obecnym poziomie wydatków było możliwe zrealizowanie zrównoważonego budżetu. W szczególności po rezygnacji z planu likwidacji tzw. 30-krotności. Dlatego też rząd został zmuszony, by „zasypać” lukę wynoszącą blisko 5,2 mld zł.  Jak otwarcie przyznał premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez Wyborczą, będą dodatkowe oszczędności i dochody.

O chorobowe nie tak łatwo

Każdy przedsiębiorca, który opłaca dobrowolną składkę chorobową, będzie musiał ją dłużej odprowadzać by móc skorzystać z płatnego urlopu. Dziś, gdy osoba prowadząca własną działalność zachoruje to, aby pobrać zasiłek z ZUS, konieczne jest, by udowodnić, że w ciągu 90 dni odprowadzali taką składkę. Jednak po zmianie miałby ten okres zostać wydłużony do 180 dni.

Pełne oskładkowanie umowy-zlecenia

Jak pisaliśmy przed kilkoma tygodniami, rząd planuje od nowego roku wprowadzić pełne oskładkowanie umowy-zlecenia. Zgodnie z projektem, osoby zatrudnione na umowę zlecenie miałyby odprowadzane składki w pełnej wysokości. Konsekwencją tego będzie wzrost kosztów zatrudnienia po stronie pracodawców. Oskładkowanie pozaetatowych umów ma dać w 2020 r. budżetowi 2,53 mld zł.

Kary finansowe wzrosną nawet sześciokrotnie

Jak informuje Wyborcza, resort sprawiedliwości ma w planach znaczące podwyższenie kar finansowych dla firm. Obecnie ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przewiduje, że na firmę można nałożyć karę do 5 mln zł. Natomiast po zmianie, górna granica miałaby wynieść nawet 30 mln zł. Co więcej, sąd będzie mógł orzec karę zlikwidowania firmy, w przypadku popełnieniu czynu zabronionego zagrożonego karą pozbawienia wolności nie niższą niż pięć lat (pod warunkiem, jak napisano w projekcie, że orzeczenie innej kary nie jest wystarczające dla osiągnięcia jej celów, w szczególności nie zapewni przestrzegania przez podmiot zbiorowy zasad należytej staranności. W takim przypadku majątek przejmie Skarb Państwa.

Kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola

Nowy System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej ma zapewnić skuteczną kontrolę każdej z firm. Dzięki temu Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała możliwość blokowania podejrzanych pieniędzy na kontach oraz lokatach terminowych. Jeszcze w 2018 zablokowano 21 rachunków bankowych, w tym roku było to już ponad 320.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.