Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Organizują śluby humanistyczne. Ustawia się kolejka chętnych par

Już nie tylko przed ołtarzem czy urzędnikiem można powiedzieć sobie „tak”. Na popularności zyskują bowiem śluby humanistyczne. Jedną z osób prowadzących takie ceremonie jest Joanna Humerczyk, wraz z Szymonem Wieczorkiem tworzy markę „Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk”. Z ich pomocą, Pary Młode mogą przeżyć osobistą ceremonię ślubną, której forma odbiega od tej kościelnej i cywilnej. – Z roku na rok zauważamy większe zainteresowanie tematem, co oczywiście nas cieszy. Pokazuje, że społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na nowe formy zawarcia małżeństwa – mówi Joanna Humerczyk, założycielka marki.

Fot. Nina & Darek

Bartłomiej Godziszewski: Czym zajmowaliście się, zanim rozpoczęliście własny biznes?

Udzieliłam pierwszego ślubu humanistycznego, gdy miałam 20 lat. Dlatego trudno mi określić jasną granicę pomiędzy wcześniejszymi zajęciami a prowadzeniem ślubów. Zajmowałam się prowadzeniem imprez i organizacją wydarzeń, gdy pracowałam w urzędzie miasta. Zarządzałam plażą miejską, tworzyłam projekty graficzne, byłam redaktorką lokalnego miesięcznika.

Natomiast podczas studiów filologicznych poznałam Szymona Wieczorka, z którym razem rozwinęliśmy naszą markę. Szymon miał doświadczenie w pracy z głosem, był lektorem, pisał własne teksty, miał doświadczenie w branży muzycznej. Działał również w branży reklamowej. Z pewnością nasze wcześniejsze zainteresowania i wykształcenie są niezwykle przydatne przy organizacji ceremonii.

Skupiliście się  na organizacji ślubów humanistycznych. Na samym początku proszę wyjaśnić czym one są?

Ślub humanistyczny jest obecnie jedną z form zawarcia związku małżeńskiego. Odbywa się bez udziału księdza, może się odbyć też bez przedstawiciela Urzędu Stanu Cywilnego — prowadzi ją mistrz ceremonii (celebrant). To ceremonia przebiegająca od początku do końca według scenariusza państwa młodych i ciesząca się na świecie coraz większą popularnością.

Pierwsze śluby humanistyczne odbywały się w Polsce już w 2007 roku i od tego czasu popularność tych ceremonii wzrasta. Jednak nadal nie jest ona na tyle popularna, aby była rozpoznawana we wszystkich krajach. Śluby humanistyczne mają moc prawną między innymi w Irlandii i Szkocji — w Polsce jeszcze nie. Żeby zalegalizować swój związek, pary młode zazwyczaj zawierają ślub cywilny przed lub po ślubie humanistycznym. Jego nazwa ukierunkowuje sposób myślenia o tego typu ceremoniach. Są one skupione przede wszystkim na człowieku, czyli na zakochanych i ich potrzebach, wartościach, pasjach.

Ślub humanistyczny jest alternatywnym rozwiązaniem dla ślubu kościelnego i cywilnego. Jest to symboliczna forma zawarcia małżeństwa, która pozwala Parze zorganizować osobistą ceremonię ślubną, podczas której złożą sobie swoją własną, osobistą przysięgę. Najważniejszym aspektem są same Pary Młode, ich potrzeby oraz pasje. Podczas ceremonii opowiadamy o tym, jak zakochani się poznali, co ich łączy, jakie wartości wyznają w życiu. Aby podkreślić wyjątkowy charakter ceremonii, wykorzystujemy wybrane fragmenty wierszy i prozy. Czasami, ceremonie wzbogacone są o przemowy najbliższych, utwory wykonywane przez znajomych muzyków.

Skąd wziął się pomysł na biznes, by zająć się ślubami humanistycznymi?

Od zawsze byłam buntownikiem i szukałam alternatywnych rozwiązań dla wielu sytuacji. Gdy po raz pierwszy usłyszałam o tym, że są inne możliwości zawarcia małżeństwa niż tylko w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, wiedziałam, że jest to coś dla mnie. Śluby humanistyczne są dla mnie przede wszystkim szansą dla Par Młodych, aby mogli poczuć się prawdziwie wolni. Nie ograniczają ich formuły i z góry narzucone scenariusze.

Jak wygląda organizacja takiego wydarzenia?

Każda Para Młoda odpowiada nam na różne pytania dotyczące tego, jak ma wyglądać ich ceremonia od strony organizacyjnej, wybierają teksty, wiersze i prozę, opowiadają nam o sobie. Następnie, przygotowujemy scenariusz, nad którym wspólnie pracujemy, tak aby osiągnąć idealny efekt.

Jak wiele w ciągu roku organizujecie takich ślubów?

Sezon ślubny trwa mniej więcej od maja do października. Zdarzają się pojedyncze śluby w okresie zimowym, jednak najwięcej z nich przypada na miesiące wiosenno-letnie. W ciągu roku prowadzimy około stu ślubów.

Z roku na rok zauważamy większe zainteresowanie tematem, co oczywiście nas cieszy. Pokazuje, że społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na nowe formy zawarcia małżeństwa.

Z jakimi największymi problemami często muszą się Państwo zmierzyć przy organizacji takich ślubów?

Tak naprawdę to nie my musimy mierzyć się z problemami, lecz czasami Pary Młode. Zdarza się, że rodziny nie są zbyt przychylnie nastawione do nietradycyjnego podejścia do ceremonii ślubnej i próbują przekonać narzeczonych do ślubu kościelnego. Jednak zawsze powtarzam, że nawet najbardziej sceptyczna babcia ulegnie, gdy usłyszy historię poznania jej ukochanej wnuczki i kilka słów o tym, co jest dla niej ważne w życiu! 😉

Fot. B&B Studio

Ile kosztuje organizacja takiego eventu?

Ślub humanistyczny to koszt od półtora tysiąca do dwóch tysięcy złotych, w zależności od tego, w jakich i ilu językach jest prowadzona ceremonia. Każdy ślub jest przygotowywany przez nas z takim samym zaangażowaniem, dlatego nie mamy zmiennych stawek.

Prowadzisz ciekawy biznes i chciałbyś o tym opowiedzieć? Napisz na [email protected]. Opiszemy Twoją historię!

Czy istnieje wiele firm świadczący śluby humanistyczne w Polsce?

Z tego, co wiemy, jest jeszcze kilka firm w Polsce. Jednak to nasza marka skupia największą liczbę celebrantów — współpracujemy z ponad piętnastoma Mistrzami Ceremonii.

Jakie mają Państwo plany na najbliższą przyszłość?

Chcemy, aby ludzie w Polsce mieli coraz większą świadomość na temat tego, czym są śluby humanistyczne. Pary Młode mają wspaniałą alternatywę dla tradycyjnych ceremonii i ważne jest, aby jak najwięcej z nich skorzystało z tej możliwości.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Walec 30 wrz 2019 (13:26)

Czy humanistycznych rozwodów też udzielacie?

A co z humanistycznymi chrztami, komuniami i bierzmowaniami? Też byłyby "fajne", gdzieś w lesie koło sarniego łajna, bardzo "fajnie", oryginalnie i lajfstajlowo no i przede wszystkim naturalnie XD