Podjął się niecodziennego biznesu. Zajmuje się kremacją i pochówkiem zwierząt
Chciał godnego pochówku dla zwierząt, dlatego stworzył własne krematorium i cmentarz dla zwierząt. Jednak początki jego biznesu nie były łatwe, w dużej mierze ze względu na mentalność ludzi, choć ulega ona stopniowej zmianie. – Jestem przekonany, że kiedyś dojdziemy do standardów zachodnich czy skandynawskich w kwestii kremacji i pochówków zwierząt – podkreśla Dariusz Markowski, założyciel cmentarza dla zwierząt Zawsze Razem.

Na zdjęciu Dariusz Markowski; fot. Jerzy Pinkas
Jeszcze kilka lat temu o pochówku zwierząt nie mówiło się głośno. Jednak od kilku lat ulega to zmianie. Dzięki temu pojawiają się nowe pomysły na biznes jak zakład kremacji i pochówku zwierząt. Jedną z takich firm prowadzi Dariusz Markowski. – Skąd wziął się pomysł? Z powodów ekonomicznych oraz poglądowych. Dotychczas zajmowałem się fuzjami i przejęciami m.in. na rynku weterynaryjnym i okazało się, że jest, w kwestii godnego dysponowania zwłokami zwierząt luka, wymagająca zagospodarowania. Jako właściciel kilku zwierząt oczywistym było niegodzenie się na utylizację, jako wyraz bezduszności wobec członka rodziny – mówi Dariusz Markowski, założyciel cmentarza dla zwierząt Zawsze Razem.
Trudny biznes
W 2012 roku Dariusz Markowski powołał do życia spółkę Zawsze Razem, dedykowaną owemu przedsięwzięciu, a w 2016 roku, po 4 latach przygotowań i starań o niezbędne pozwolenia, otworzył swoje pierwsze krematorium oraz cmentarz dla zwierząt. Od otwarcia obiektu na tym obszarze zostało pochowanych 100 zwierząt. Jednak sam założyciel zaznacza, że nie jest to prosty biznes i wymaga bardzo dużego zaangażowania, z racji na sferę psychiczną, o którą się ociera.
Dziś temat pochówku zwierząt nie jest tematem tabu. Choć dla wielu osób cmentarze dla zwierząt wciąż bywają szokiem czy też zdziwieniem. Jak sam zaznacza właściciel zmiany w mentalności ludzkiej i przyzwyczajeniu właścicieli zwierząt do innego, etycznego rozwiązania pochówku, wymagają lat lub może nawet dekad. – Jestem przekonany, że kiedyś dojdziemy do standardów zachodnich czy skandynawskich w kwestii kremacji i pochówków zwierząt oraz utylizacja zostanie kiedyś wycofana, jako niemoralna i nieetyczna – podkreśla właściciel.
Jednak trudność nie wynika tylko ze względu na mentalność ludzi, ale także konieczność pozyskania odpowiednich zgód. – Jest to największy problem w stworzeniu inwestycji, nawet jeśli ma się na nią środki. Machiny urzędnicze i brak kompetencji wielu urzędników, często niemających pojęcia jak się do tak nietuzinkowej inwestycji w ogóle zabrać – zaznacza Dariusz Markowski.

fot. Jerzy Pinkas
Jak wygląda pochówek zwierząt?
Proces chowania zwierząt zawsze zaczyna się od kremacji, która odbywa się zbiorowo lub indywidualnie. W przypadku grobu zbiorowego chowane są tylko same prochy zwierząt. Jedynie w przypadku grobów indywidualnych złożona zostaje urna z prochami, zaś sam grób zwieńczony zostaje grawerowaną płytą nagrobną. – Zdarza się, że właściciele zmarłych zwierząt mają nietypowe prośby. Zazwyczaj jest to dołożenie jakiejś maskotki, smakołyki, kwiaty, forma przygotowania zwierzęcia przed kremacją czy na przykład wykonanie z prochów lub sierści pupila prawdziwego diamentu pamięci – wymienia pomysłodawca.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Blisko 16 tys. dotacji na szkolenie pracownika. Urzędy pracy mają jeszcze środki do wydania
Powiatowe Urzędy Pracy wciąż dysponują środkami na dofinansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.…
Czy polski rynek inwestycji Venture Capital czekają kłopoty?
Po kilku rekordowych latach, gdzie rodzimy rynek VC osiągał historyczne wyniki na właściwie…
Ścieżka rozwoju dla start-upów medycznych. Ruszył nowy konkurs
Kilka dni temu podczas konferencji ImpactCEE, dr Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki…
Państwowy PFR Ventures zasilił fundusz, który zainwestuje w start-upy nad Wisłą
PFR Ventures zainwestowało 28 mln PLN w fundusz Accelero Ventures. Dodatkowych 7 mln…
Takie pomysły realizują polskie firmy za unijne dotacje. Od cukiernictwa po przekąski dla dzieci
Za unijne środki firmy zlokalizowane na ternie województwa podlaskiego realizują innowacyjne przedsięwzięcia. W…
Globalny gracz ecommerce planuje ekspansję w Polsce
Frisbo, największa w Europie platforma e-fullfilmentowa, planuje zebrać kolejne 10 mln EUR na…
Komentarze
gabonow
Podobnie działa zakład Hades z Lublina gdzie widać że coraz więcej osób decyduje się na taką formę żegnania świata. Kremacja jest tańsza i bardziej higieniczna w swojej postaci.