Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polki radzą sobie w biznesie. Oto 5 historii kobiet, które odniosły sukces

Wciąż pokutuje przekonanie, że przedsiębiorcą jest mężczyzna. A przecież panie mogą się pochwalić wieloma sukcesami w biznesie. Oto subiektywna lista kobiet, które z powodzeniem rozkręciły własne firmy.

Magda Gessler

Foto: Pawel Mazurek / Studio69 / FORUM

Jedna z najbardziej znanych restauratorek w Polsce. Posiada kilka restauracji, które stale odnoszą sukces. Wszystko zaczęło się podczas jej studiów w Madrycie, gdy zafascynowała się kuchnią. Od tamtej pory marzyła o założeniu własnej restauracji. W realizacji tego celu pomógł jej Piotr Gessler, późniejszy mąż.  Od tamtej pory jej popularność tylko rosła. Kolejnym przełomowym momentem w jej życiu było rozpoczęcie pracy w telewizji prowadząc programy związane z biznesem restauracyjnym.

Irena Eris

Foto: FORUM/ Lukasz Dejnarowicz

Swój biznes zaczynała jeszcze w czasie PRL-u. Zrezygnowała wtedy ze stanowiska w państwowej spółce Polfa, aby rozpocząć własną działalność. Zaczynała od jednego kremu. Jednak wtedy społeczeństwo nie ufało zbytnio prywatnym przedsiębiorcom. To spowodowało, że Eris musiał ciągle dokładać do swojego biznesu. Dopiero rozszerzenie asortymentu przyniosło jej sukces. Jednak wraz z tym pojawił się kolejny problem.  W 1989 roku zatrudnienie oraz obroty firmy Eris osiągnęły górną granicę przewidzianą dla prywatnego przedsiębiorstwa rzemieślniczego w socjalistycznej Polsce, jednak zmiany w kraju otworzyły przed firmą nowe możliwości, a jednocześnie ten problem znikł. Firmie udało się także przetrwać trudne lata 90 i funkcjonuje po dziś dzień, odnosząc sukcesy również po za granicami kraju.

Przeczytaj także Aktorzy zakładają własne firmy. Jakie biznesy prowadzą Bogusław Linda, Tomasz Karolak czy Krystyna Janda?

Ewa Minge

Foto: Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

W 1994 roku założyła swoją własną pracownię. Jej projekty szybko zyskały na popularności i nosiło mnóstwo znanych osób. Już dwa lata później rozpoczęła sprzedaż poza granicami kraju. W sukcesie pomógł jej kontakt ze stacjami telewizyjnymi. Dzięki temu zyskała kontakt do wielu znanych osób, które od tej pory prezentowały się w jej kreacjach.

Helena Rubinstein

Foto: Keystone Archives / HIP / TopFoto

Polka żydowskiego pochodzenia, która wyemigrowała do Australii jeszcze w 1894 roku. Jej wygląd, a w szczególności jasna cera zachwyciła australijskie kobiety. Rubinstein wpadła więc na pomysł, aby sprzedawać podobne kremy, które używała. Początkowo sprowadzała kosmetyki z Polski, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie, postanowiła sama je tworzyć. W ciągu kilku lat została jedną z najbogatszych kobiet na świecie. W momencie wybuchu I Wojny Światowej przeprowadziła się do USA. Tam rozpoczęła rywalizację z inną wielką kobietą tej branży Elisabeth Arden. Zmarła w 1965 roku.

Przeczytaj także Ilu posłów ma doświadczenie w prowadzeniu własnej firmy?

Teresa Mokrysz

Foto: Marian Zubrzycki / FORUM

Jest jedną z najbogatszych Polek. Co prawda nie założyła własnego biznesu, ale znacząco przekształciła rodzinną firmę Mokate. Z małej herbaciarni udało się jej stworzyć potentata na rynku kawy. Firma znana jest zarówno w Polsce jak i za granicą.

Przeczytaj także inne historie sukcesu kobiet na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.