Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kawiarenka Snu pomysłem na biznes

We Wrocławiu powstaje pierwsza na świecie Kawiarenka Snu – Vinci Power Nap – miejsce idealne do relaksu i regeneracji. Skierowane jest przede wszystkim dla pracowników korporacji, średnich i małych przedsiębiorstw. – Dziś ładujemy baterie telefonów, samochodów…. czas pomyśleć też o nas – ludziach – mówi Magdalena Filcek, właścicielka Kawiarenki Snu oraz wrocławska architekt wnętrz i pilot balonów.

– Szczęśliwym i wypoczętym ludziom żyje się lepiej. Jak więc poradzić sobie ze stresem i cieszyć się codziennymi radościami? Odpowiedzią może być krótka, regenerująca drzemka, np. w „Kawiarence Snu”. Słowo „kawiarnia” jest tutaj użyte przewrotnie, gdyż zamiast pobudzającej kawy dajemy możliwość odzyskania energii poprzez sen – mówi twórczyni Kawiarenki Snu. – Nie jest to kolejny salon SPA, ale miejsce, w którym wykorzystano innowacyjny system regeneracji oparty na integracji sensorycznej. Pozwala on w zaledwie kilkanaście minut odpocząć i nabrać siły na resztę dnia – dodaje.

Jak to działa?

Wizyta w Vinci Power Nap będzie polegała na zapewnieniu sobie możliwości 20 minutowej drzemki lub głębokiego relaksu. Tak krótki czas pozwala na  znaczącą regenerację organizmu. Tą teorię potwierdza badacz snu dr James B. Maasa. Jak wynika z wieloletnich badań prowadzonych przez specjalistów na całym świecie, jest ona szczególnie ważna dla osób, które działają pod presją czasu, a ich praca jest związana z dużą odpowiedzialnością. – Przede wszystkim poprawia zdrowie – krótka drzemka w ciągu dnia min. wspomaga regenerację systemu immunologicznego. Ponadto zwiększa efektywność, redukuje poziom stresu, ułatwia koncentrację i odświeża umysł – zauważa Magdalena Filcek.

– To zupełnie nowa, ale oparta na głębokiej tradycji forma relaksu. Dzięki autorskiej aranżacji wnętrza i wykorzystaniu zawieszonych w przestrzeni chust, sprawia, że odpoczynek przypomina ciału kołysanie w ramionach mamy, przytulanie, bezwzględną akceptację. Wszystko odbywa się w otoczeniu przypominającym nam naturalne miejsca relaksu – tłumaczy Magdalena Filcek, pomysłodawczyni „Vinci Power Nap – Kawiarenki Snu”. Jak dodaje, metoda ta wykorzystuje innowacyjny system regeneracji oparty na integracji sensorycznej i jest idealna dla każdego, 20-minutowy odpoczynek w „Kawiarence Snu” pozwoli na ukojenie i wyciszenie wszystkich zmysłów jednocześnie: dotyku (stąpanie po miękkiej trawie, ciepłym piasku lub powietrznych poduszkach), wzroku (delikatny półmrok, kolor i tematyczna aranżacja przestrzeni), słuchu (specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa), zapachu (kompozycje zapachowe wspomagające relaks), smaku (poczęstunek w postaci zdrowego napoju, orzeźwiający tlen) oraz równowagi (utulenie w podniebnej chuście, która daje poczucie relaksu i harmonii). Aby nie przespać dłużej, muzyka towarzysząca drzemce jest ustawiona na czas 20 minut. Ponadto przewidziane jest ewentualne delikatne budzenie.

Korzyść nie tylko dla pracownika

Pracodawcy również zyskują na wypoczętym pracowniku. – Coraz więcej firm, również w Polsce, wprowadza krótkie drzemki jako element realizowanego programu work-life balance – zaznacza pomysłodawczyni. – Naukowcy z Harvardu szacują, że niewyspani pracownicy przynoszą amerykańskim firmom straty w wysokości 63,2 mln dolarów rocznie. Ponadto brak zarządzania zasobami energetycznymi pracowników powoduje utratę w produktywności – blisko 520 roboczo-godzin. Z punktu widzenia firmy wprowadzenie krótkich 20-minutowych drzemek zwiększa efektywność wykorzystania czasu pracy i poziom zaangażowania – dodaje. Z tego rozwiązania już dziś korzysta wiele firm takich jak Google, Nike czy Cisco. Już od kilku lat pozwalają swoim pracownikom na taką krótką przerwę w pracy np. w specjalnych kapsułach.

Pomysł na biznes

– Pomysł  narodził się z głębokiej własnej potrzeby odzyskania energii w ciągu dnia pracy, znalezienia jak najpełniejszej możliwości regeneracji ciała i umysłu w jak najkrótszym czasie,  zadbania o swoje zdrowie, znalezienia balansu aby zapobiec min.  wypaleniu zawodowemu – mówi Magdalena Filcek. – Zauważyłam, ze dziś nie zapominamy naładować naszych telefonów komórkowych, ładujemy także nasze samochody energią, czy przypadkiem nie zapomnieliśmy o nas samych? – dodaje. Pomysłodawczyni podkreśla, że dzisiejszy świat „atakuje” nas dużą ilości informacji bodźców: oraz różnych hałasu, obrazów, kolorów, itp., negatywnie oddziaływując na zdrowie człowieka.

– Czasami jesteśmy już tak zmęczeni, że nie jesteśmy w stanie zapamiętać kolejnej informacji, skojarzyć faktów, czujemy jakby „zapchał się system z wieloma otwartymi i pracującymi naraz  aplikacjami”… Wiemy o tym, żeby komputer, czy telefon komórkowy mogły pracować sprawniej, trzeba powyłączać programy działające w tle, podobnie jest u nas – zauważa autorka.

Nabywca oferty

Oferta „Vinci Power Nap – Kawiarenki Snu” skierowana jest do firm, które swoje siedziby mają w pobliżu kawiarenki oraz do osób prywatnych, które będą chciały się zdrzemnąć. Pierwsza z nich powstaje na wrocławskim Rynku, a otwarcie planowane jest na marzec 2018 roku. Jednak jak zaznacza Magdalena Filcek projekt spodobał się nie tylko w Polsce, lecz także za granicą i rozpatrywane są otwarcia kolejnych lokalizacji. Istnieje także możliwość stworzenia własnych kawiarenek na zasadzie franchisingu w innych miastach.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Tt 21 lut 2018 (09:46)

Beznadziejne. Omijam szerokim łukiem.