Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

W Polsce pogorszyły się warunki do prowadzenia własnego biznesu?

W Polsce pogorszyły się warunki do prowadzenia własnego biznesu. Tak przynajmniej wynika z rankingu „Doing Business” opublikowanego przez Bank Światowy. W porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku Polska spadła o 3 miejsca.

Bank Światowy brał pod uwagę realia zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Pod lupą ekspertów instytucji znalazło się 10 elementów, wśród których takie jak: procedura rejestracji biznesu, bariery biurokratyczne czy dostępność kredytów. Zestawienie cząstkowych wyników pozwoliło na wyłonienie ogólnego rankingu, w którym Polska w porównaniu do ubiegłego roku zanotowała spadek z 24 na 27 pozycję.

Pod względem warunków zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej Polska znalazła się wyżej od takich państw jak: Hiszpania (28. pozycja), Portugalia(29), Francja(31), Holandia(32), Szwajcaria(33), Japonia(34), Rosja(35), Włochy(46) czy Belgia(52). Z państw Europy Środkowo-Wschodniej wyprzedzamy Czechy(30), Słowację(39), Rumunię(45), Węgry(48) oraz Bułgarię(50). ). Z kolei lepsze warunki do prowadzenia biznesu zdaniem Banku Światowego są: na Litwie(20), Łotwie(22) i w Estonii(16).

Liderem tegorocznego rankingu podobnie jak przed rokiem została Nowa Zelandia. Drugą pozycję zestawienia zajął Singapur, a ostatnie miejsce na podium przypadło Danii. Za pierwszą trójką uplasowały się kolejno: Korea Południowa, Hong Kong, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Norwegia. Miejsca w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dla Gruzji oraz Szwecji.

Polska po raz pierwszy od pięciu lat spadła w rankingu Banku Światowego. Rok temu awansowaliśmy o 1 miejsce. Dwa lata temu zanotowaliśmy awans o 7 pozycji a trzy lata wcześniej aż o 13. Od roku 2013 do 2016 nasz kraj zanotował awans z 62 na 24 miejsce, by w tym roku znaleźć się na 27 pozycji.

„W porównaniu do innych krajów, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego oraz dostępu do kredytów. Z drugiej strony, wciąż istnieje pole do poprawy, jeśli chodzi o dochodzenie roszczeń czy płacenie podatków. Czynności te zajmują w Polsce nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej” – napisano w komunikacie.

„W okresie od lipca 2016 r. do czerwca 2017 r., branym pod uwagę w najnowszej edycji raportu, 119 krajów przeprowadziło 264 reformy poprawiające warunki tworzenia nowych miejsc pracy, inwestowania i konkurencji. W tym czasie, Polska nie wprowadziła w życie reform, które obejmuje ranking Doing Business, wynika z raportu” – dodano.

Pytanie tylko, co o takich zestawieniach, w których wyprzedamy np. Szwajcarię czy Holandię sądzą sami przedsiębiorcy działający w Polsce. Czekamy na Wasze komentarze do tego raportu.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz, PAP
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.