Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polski start-up zamierza zrewolucjonizować budowę wieżowców

Polski start-up wpadł na pomysł jak efektywnie zarządzać budowy. Dzięki temu trafił pod skrzydła firmy budowlanej BESIX Group, która jest znana z ralizacji takich projektów jak Burj Khalifa w Dubaju, najwyższego wieżowca na świecie. – Od początku istnienia ProperGate myślimy o naszym oprogramowaniu w skali globalnej, a ze względu na naszą grupę docelową – firmy budujące wieżowce w dużych miastach, nastawieni byliśmy na zapoznawanie się z największymi firmami w branży – mówi Robert Grudzień z ProperGate. Start-up założyli Robert i Rafał Grudzień, Anna Walkowska, Stanislav Frnka i Grzegorz Strutyński.

Fot. materiały prasowe

Bartłomiej Godziszewski: Skąd wziął się pomysł na biznes?

Robert Grudzień, ProperGate: Pomysł na projekt systemu zarządzania logistyką na budowie wyszedł z potrzeby naszego pierwszego partnera – firmy HB Reavis. Przy realizacji projektu Varso Place, w samym centrum Warszawy, potrzebne było sprawne zarządzanie dostawami just-in-time – w myśl metodyki Lean Construction. Jednocześnie był to również jeden z najciekawszych problemów do rozwiązania w przeprowadzanym w 2016 roku przez Anię Walkowską badaniu wyzwań rynku nieruchomości komercyjnych, które miało być pierwszym krokiem do uruchomienia wraz z Cushman&Wakefield akceleratora dla startupów proptechowych w Polsce.

Po 5 miesiącach funkcjonowania na Varso zaprojektowanego przez Roberta Grudnia i Rafała Grudnia prototypu, do zespołu dołączyła Ania i podjęto decyzję o stworzeniu nowego, znacznie ulepszonego produktu, który uruchomiono pod adresem ProperGate.co, a w styczniu 2018 roku założono spółkę pod tą samą nazwą. Jednocześnie  rozpoczęto działania zmierzające do potwierdzenia potrzeby rynkowej w Polsce, Europie Zachodniej i Kanadzie. Pozytywny odbiór propozycji rozwiązania wśród generalnych wykonawców i deweloperów zmotywował wspólników do rozwijania produktu.

Dlaczego właśnie branża budowlana?

Każdy z założycieli ProperGate pracował wcześniej w HB Reavis Poland i odpowiadał za różne operacje związane z jakością, optymalizacją, innowacjami czy strategią. Widzieliśmy na co dzień jak działa budowa i chcieliśmy zmienić dotychczasowy sposób realizacji pewnych procesów. Stworzenie pierwszej wersji systemu wynikało z potrzeby HB Reavis Poland i wyzwań logistycznych na bardzo wymagającej budowie, która potrzebowała nowego podejścia do organizacji dostaw. Po wielu rozmowach z kierownikami innych budów, przedstawicielami deweloperów potwierdziliśmy zapotrzebowanie rynku na nasze rozwiązanie. Projekt drugiej wersji systemu będącego nowym komercyjnym produktem wynikał z szerszych obserwacji i wniosków wspólników. Potwierdzenia naszych tez o niskiej efektywności branży poszukiwaliśmy również  w publikacjach. Znaleźliśmy je w raportach największych firm konsultingowych takich jak McKinsey, PWC czy Deloitte. Okazuje się, że budownictwo zatrudnia ok 7% populacji w wieku produkcyjnym i jest jedną z największych branż na świecie, wydając co roku na produkty i usługi ok 10 bilionów dolarów. Ale branża ta ma poważny problem z produktywnością i okazję do zaoszczędzenia 1.6 biliona dolarów jeśli tylko zacznie wykorzystywać technologię i optymalizować procesy. Póki co budownictwo zalicza się do najmniej zdigitalizowanych gałęzi przemysłu na świecie, podnosząc produktywność zaledwie o 1% rocznie, w ciągu ostatnich 20 lat. Potrzeby i potencjał rynku są więc olbrzymie.

„Start-upy z obszaru proptech zbyt skupiają się na technologii, a nie na potrzebach rynku nieruchomości”

Na czym polega wasza innowacja?

Nasza innowacja polega na przeniesieniu realizacji procesów związanych z dostawami materiałów na budowę z telefonu, kartek papieru i sporadycznie excela do komputera. Zamieniamy ręczny i nieefektywny proces na cyfrowy, zautomatyzowany i wysoce produktywny, z szybkim dostępem do informacji, których wcześniej żadna budowa nie miała ze względu na zbyt wysoki koszt ich przetwarzania z papierowych źródeł.

Obecnie na placu budowy wszystko co dotyczy dostaw trzeba komunikować ustnie, zapisywać na kartkach, zliczać i rozliczać ręcznie, począwszy od zgłoszeń rezerwacji, analizy dostępności miejsc i dźwigów, przez akceptację zgłoszeń, przesunięcia harmonogramu, rejestrację wjazdów i wyjazdów ciężarówek na bramie po odbiór i raportowanie dostarczonych materiałów, aż na związanej z tym emisji CO2 kończąc. Digitalizując procesy dotyczące logistyki na budowie podnosimy o 15-25x efektywność codziennych działań, wpływając tym samym na zmniejszenie kosztów projektu. Dzięki lepszemu zarządzaniu dostawami na budowę wspieramy też dotrzymanie terminu realizacji minimalizując ryzyko opóźnień. A to wszystko dzięki aplikacji, która umożliwia organizację dostaw just-in time i ich efektywne harmonogramowanie.

Jak to się stało, że trafiliście do BESIX Group?

Od początku istnienia ProperGate myślimy o naszym oprogramowaniu w skali globalnej, a ze względu na naszą grupę docelową – firmy budujące wieżowce w dużych miastach, nastawieni byliśmy na zapoznawanie się z największymi firmami w branży. Pod koniec zeszłego roku zidentyfikowaliśmy Top20 najbardziej znanych firm w Europie i zaczęliśmy analizować w jaki sposób zainteresować ich naszym rozwiązaniem. W kolejnych miesiącach pojawiło się kilka okoliczności, które sprawiły, że firmy te same zaczęły się z nami kontaktować. Na pewno pomogła nam w tym zwiększona widoczność ProperGate dzięki wyróżnieniu przez niemiecki REiN w ramach PropTechMap.com i Parlamentu Europejskiego w ramach #EUTop50 Startups oraz obecność w największym amerykańskim katalogu innowacji dla nieruchomości CREtech.com. Przez sześć miesięcy dostaliśmy kilkanaście zaproszeń z całego świata do akceleratorów dla startupów z rozwiązaniami dla budownictwa i nieruchomości, w tym od najbardziej prestiżowego programu Techstars w Amsterdamie i Toronto, gdzie doszliśmy do finałowej 20tki.

Na zdjęciu Rafał Grudzień, Robert Grudzień i Anna Walkowska

W czerwcu dostaliśmy zaproszenie od Innovation Program Managera z European Startup Network w Brukseli do udziału we wrześniowej misji gospodarczej do Dubaju. Organizowano ją wspólnie z, nieznaną nam wtedy jeszcze, firmą budowlaną BESIX Group. Pomyśleliśmy, że może to być ciekawe doświadczenie, ale okazało się, że koszty wyjazdu przekraczały nasz ówczesny budżet. Wiedzieliśmy jednak, że nie możemy zmarnować szansy na poznanie się z BESIXem i postanowiliśmy poszukać innej drogi. Było to dla nas ważne, bo po pierwsze Dubaj to jeden z naszych podstawowych rynków, a po drugie portfolio projektów belgijskiej firmy idealnie się wpasowywało w naszą grupę docelową.

Szczęście uśmiechnęło się do nas ponownie w lipcu, kiedy dostaliśmy zaproszenie do zaaplikowania do akceleratora BESIX Group. Tydzień później po video-rozmowie z managerem programu wiedzieliśmy, że nasze szanse na przyjęcie są bardzo wysokie. Z końcem sierpnia dostaliśmy pozytywną odpowiedź i zaproszenie na Pitch Day w październiku. Wystąpiliśmy w Brukseli przed zarządem i kadrą zarządzającą BESIX Group, wspierającą rozwój otwartych innowacji w firmie. Godzinę później dowiedzieliśmy się, że nasza technologia znalazła uznanie u dyrektora departamentu inżynierii w Brukseli i dyrektora zarządzającego Six Construct – spółki córki BESIX Group na Środkowym Wschodzie. Obaj stali się ambasadorami ProperGate w firmie i aktywnie wspierają rozwój naszego produktu w ramach swojej organizacji otwierając nam drzwi do wiedzy i osób, z którymi chcemy się zapoznać. Oferują nam możliwość uczestniczenia w organizowanych lub sponsorowanych przez BESIX Group konferencjach, gdzie mamy okazję zademonstrować nasze rozwiązanie i porozmawiać o potrzebach rynku.

Jan Van Steirteghem, dyrektor inżynierii, tak podsumował wybór ProperGate do programu: „Branża budowlana odczuwa naglącą potrzebę większej wydajności, ale co ważniejsze – bardziej zrównoważonego rozwoju. Potrzebujemy takich nonkonformistów jak twórcy ProperGate’a, którzy kwestionują status quo. To sprawia, że jestem dumnym ambasadorem ProperGate”.

Czy są jakieś budowy, które wykorzystywały bądź wykorzystują wasze rozwiązanie?

Oprogramowanie pierwsze testy przeszło na budowie Varso Place w centrum Warszawy, wieżowca należącego do słowackiego dewelopera HB Reavis Poland. Na podstawie zdobytych tam doświadczeń, wiedzy współzałożycieli i informacji zwrotnej od firm w Europie i Kanadzie opracowano nową wersję aplikacji. Spółka wkrótce rozpocznie pilotaże na dwóch budowach biurowców i jednym osiedlu mieszkaniowym w Warszawie. Do testów aplikacji przygotowujemy się również na dwóch wieżowcach w Dubaju i jednym biurowcu w Brukseli.

Aktualnie prowadzimy rozmowy z największymi firmami budowlanymi z Francji, Belgii, Norwegii, Niemiec, Austrii i Kanady. Kilka z nich na pewno zakończy się pilotażami w 2019 roku.

Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

Chcemy zwiększyć efektywność realizacji dużych projektów budowlanych. To nasz długookresowy cel. Żeby go osiągnąć analizujemy kolejne zakresy działań logistycznych na budowie na różnych jej etapach i wymyślamy jak można je zoptymalizować i czy warto to robić. Przez następne dwa lata będziemy rozwijać platformę o nowe funkcjonalności i wsparcie dla najnowszych technologii, usprawniając komunikację, zwiększając produktywność i wygodę jednocześnie zmniejszając ryzyko i straty. Digitalizacja tej branży zajmie wiele lat, dlatego tak ważne jest stworzenie skutecznych rozwiązań, łatwo przyswajalnych dla użytkowników nieprzyzwyczajonych do korzystania z aplikacji na budowie, których wymierne efekty  przełożą się na realne oszczędności dla generalnych wykonawców i inwestorów.

Na pewno skupimy się w pierwszej kolejności na rynkach Europy Zachodniej, Skandynawii i Bliskim Wschodzie, gdzie zainteresowanie optymalizacją na budowie i współpracą ze startupami na komercyjnych zasadach jest znacznie wyższe niż w Polsce. Ze względu na wielkość rynku wieżowców w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku planujemy również testować nasze rozwiązanie u kilku klientów w Toronto, Chicago, Nowym Jorku i Los Angeles. O tym czy będziemy oferować nasze rozwiązanie w Polsce zadecyduje przyszłość i gotowość rodzimych firm do odważnego wdrażania innowacji.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.