Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ponad 100 tys. zł na rozpoczęcie działalności w roku 2020. Wzrosła liczba założonych firm

Od początku roku 407 osób myślących o własnym biznesie otrzymało niskooprocentowaną pożyczkę w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Od września tego roku maksymalna kwota, którą można pozyskać na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosi 100,5 tys. zł. Program skierowany jest do studentów, absolwentów oraz osób bezrobotnych. Wsparcie nie jest dotacją, ale czasu na zwrot środków jest sporo.

Zamiast czekać na unijną dotację niektórzy wzięli sprawy w swoje ręce i złożyli wnioski o atrakcyjnie oprocentowane pożyczki. Dzięki tym środkom mogą zakupić te składniki, które są im niezbędne do przejścia na swoje. Środki będą musieli zwrócić w ciągu maksymalnie 7 lat.

407 udzielonych pożyczek na pierwszy biznes

Inicjatywa „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” jest nieco w cieniu popularnych programów umożliwiających pozyskanie pieniędzy na start w biznesie. Polacy nie są bowiem przyzwyczajeni do pożyczania środków na uruchomienie firmy. Z roku na rok jednak zwiększa się liczba osób, które nie czekają na bezzwrotne dotacje i sięgają po tego typu instrumenty wsparcia. Według najnowszych danych, które w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej uzyskał portal MamBiznes.pl w okresie od początku stycznia do końca sierpnia 2020 r. udzielono 407 pożyczek na założenie działalności gospodarczej na kwotę ok. 32 mln 951 tys. zł oraz 3 pożyczki na utworzenie stanowiska pracy na kwotę ok. 87,8 tys. zł. Łącznie zostało udzielonych 410 pożyczek opiewających na kwotę ok. 33 mln 039 tys. zł.

Z danych resortu wynika, że tylko w II kwartale 2020 r. złożono 222 wnioski o łącznej wartości ok. 18 mln 298 tys. zł dotyczące pożyczki na założenie działalności gospodarczej. Do instytucji pośredniczących wpłynęło też 5 wniosków o wartości ok. 139, 2 tys. zł dotyczących pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. W sumie ramach Programu w II kwartale złożono 227 wniosków na kwotę ok. 18 mln 438 tys. zł. Jak poinformowano nas w resorcie pracy aktualizacja danych będzie możliwa po sporządzeniu sprawozdań miesięcznych (za miesiąc wrzesień) oraz kwartalnych (za III kwartał) przez pośredników finansowych.

Od września 100,5 tys. zł na własną działalność

Maksymalna kwota pożyczki, o którą mogą ubiegać się przedsiębiorczy Polacy na podjęcie ryzyka własnego biznesu od września wynosi 100 489,60 zł. Z kolei na utworzenie miejsca pracy początkujący przedsiębiorca może otrzymać 30 146,88 zł. Aktualizacja limitów pojedynczych pożyczek to efekt zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2020 r., które podawane jest przez GUS. Od tego wskaźnika uzależniona jest maksymalna kwota wsparcia.

Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Inicjatywa zakłada udzielanie atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek bezrobotnym, studentom i absolwentom. Pożyczek udzielają instytucje pośredniczące w danym województwie, których lista dostępna jest na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl. Beneficjent, który uzyska pożyczkę na przejście na swoje musi pożyczoną kwotę zwrócić w ciągu maksymalnie 7 lat. Dopuszczony jest także roczny okres karencji. Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.