Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ponad 100 tys. zł na założenie własnej firmy. W roku 2021 są pieniądze do rozdania

Ponad 50 mln zł trafi w tym roku do osób myślących o założeniu własnej firmy. Pojedyncza kwota wsparcia młodego przedsiębiorcy przekroczy 100 tys. zł. Wszystko w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który w roku 2021 będzie kontynuowany.

Fot. Shutterstock/ Stockcrafterpro

Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci pieniędzy na rozpoczęcie wymarzonej działalności? Jedną z możliwości pozyskania środków na uruchomienie pierwszego biznesu są atrakcyjnie oprocentowane pożyczki z programu realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Od momentu startu programu na samozatrudnienie przeszło ponad 5 tys. przedsiębiorczych osób.

Średnio 79 tys. zł na założenie własnej firmy

To już 8 lat, od momentu kiedy wystartował program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Tylko w ubiegłym roku osoby z pomysłem na biznes w ramach tej inicjatywy założyły ponad nowych firm. Program zakłada udzielanie nisko oprocentowanych pożyczek, za które przyszli przedsiębiorcy ruszają ze swoimi pierwszymi biznesami. Inicjatywa skierowana jest do bezrobotnych, studentów oraz osób, które niedawno ukończyły wyższą uczelnię. Pożyczka udzielana jest na maksymalnie 7 lat. Osoba, która uzyska wsparcie może uzyskać 1 rok karencji w spłacie otrzymanej kwoty.

Maksymalna kwota, o którą mogą się ubiegać przyszli przedsiębiorcy uzależniona jest o wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Ten parametr ogłaszany jest przez Główny Urząd Statystyczny. Jednorazowa pożyczka nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnej płacy w Polsce. W ubiegłym roku górny limit pożyczki wynosił 100 489,60 zł natomiast to nie oznacza, że każdy pomysłodawca wnioskował o maksymalną kwotę. W roku 2020 młodzi przedsiębiorcy złożyli 970 wniosków opiewających na kwotę 76 mln zł. Po weryfikacji wniosków instytucje pośredniczące w danych województwach przyznały wsparcie 647 pomysłodawcom na łączną pulę 50,9 mln zł. To oznacza, że średnio osoba ze środków programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” pozyskała blisko 79 tys. zł na rozkręcenie własnego biznesu.

51 mln zł czeka na przyszłych przedsiębiorców

Według statystyk gromadzonych przez resort Rozwoju Pracy i Technologii od momentu startu inicjatywy „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” swój pierwszy biznes założyło 5065 osób. W sumie na rozpoczęcie działalności gospodarczej młodzi przedsiębiorcy uzyskali 334,8 mln zł. Jak dowiedział się portal MamBiznes.pl w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, które finansuje program – w roku 2021 przeznaczono na atrakcyjnie oprocentowane pożyczki 51 mln zł, a więc dokładnie taką samą kwotę, jaką wydatkowano rok wcześniej.

Aby ubiegać się o dofinansowanie na start w biznesie pomysłodawca musi skontaktować się z instytucją pośredniczącą w danym województwie. Ich wykaz znajduje się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego w zakładce „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. To te podmioty w imieniu organizatorów zajmują się przyjmowanie wniosków, ich weryfikacją oraz przydzielaniem środków. Podmioty odpowiedzialne są także za pilnowanie czy młody przedsiębiorca wydatkuje pozyskane środki zgodnie z przygotowanym wnioskiem i biznesplanem.

Dla kogo: bezrobotni, studenci i absolwenci

Jaka kwota: 100 tys. zł

Forma dofinansowania: nisko oprocentowana pożyczka

Spłata: maksymalnie w 7 lat

Organizator: Bank Gospodarstwa Krajowego

WWW: „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” 

Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.