Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Premier: Z obniżenia CIT-u skorzysta 90 proc. firm

To, co możemy robić to wspierać polską własność, polski kapitał – powiedział w sobotę w Kielcach premier Mateusz Morawiecki. Działając dla ludzi zwyciężamy już teraz wojnę z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi – dodał.

Foto: FORUM/ Jerzy Dudek

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Kielc mówił, że to, co rząd może robić to „wspierać polską własność, polski kapitał poprzez programy dalszego obniżenia CIT z 15 na 9 proc.”.

Zaznaczył, że nieprawdą jest, iż bardzo niewiele firm skorzysta z tej obniżki. „W Polsce 460 tys. firm rozlicza się podatkiem CIT i 430 tys. z nich skorzysta, a więc ponad 90 proc. Jest absolutną nieprawdą, że to jest tylko dla wybranej grupy firm” – podkreślił premier. Zaznaczył, że będą to „w ogromnej większości polskie firmy”.

Morawiecki zapowiedział, że „dla tych najmniejszych, mikrofirm, czyli warsztatów samochodowych, małych piekarni, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, czy jakiś działalności gospodarczych w niewielkim zakresie rząd od nowego roku chce wprowadzić proporcjonalny ZUS do wysokości przychodów. „Ten ZUS ma być proporcjonalnie obliczany do wysokości przychodów, będzie bardziej sprawiedliwy” – ocenił premier.

„Te zmiany, te wielkie zmiany społeczne, o których mówiłem, te czterdzieści kilka, pięćdziesiąt miliardów złotych na cele społeczne, tych kolejnych kilka miliardów, które teraz w pakiecie zaproponowaliśmy społeczeństwu, one są możliwe dzięki temu, że my działając dla ludzi zwyciężamy już teraz wojnę, można powiedzieć, z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi” – zaznaczył szef – rządu.

„Stawiamy na przede wszystkim na polskich przedsiębiorców, na polskich producentów, na tworzenie polskiego kapitału, polskich oszczędności, bo te polskie oszczędności przełożą się na inwestycje w Świętokrzyskiem, w takich miejscach, gdzie jesteśmy” – powiedział Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Kielc.

Premier zwrócił uwagę na problemy rolników ze świętokrzyskiego, gdzie rynek rolno-spożywczy jest bardzo ważny.

„Dzisiaj trafiliśmy na taki moment rozwoju rynku rolniczego, że w wielu obszarach, zwłaszcza ważnego sektora sadowniczego, ten rynek został skoncentrowany w rękach często zagranicznych producentów. I oni narzucają ceny skupu w zakresie porzeczek, wiśni często, jabłek, innych owoców, czy warzyw. I staramy się to zmieniać. Nie jest łatwo, bo wytropienie zmowy cenowej, czy kartelu jakiegoś, albo monopolu nie jest łatwe. Ale my chcemy, żeby państwo było aktywne, żeby stało po stronie słabszych. A słabszy w tym zestawieniu jest rolnik, sadownik, a nie ten, który zmonopolizował odbiór tych dóbr ziemi, tych płodów rolnych” – tłumaczył Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w przyszłym roku będzie w budowie kilkadziesiąt tysięcy mieszkań z programu „Mieszkanie Plus”. Będzie to może nawet do stu tysięcy mieszkań – dodał premier podczas spotkania z mieszkańcami Kielc.

Szef rządu podkreślił, że w ten sposób bardzo zwiększy się pula lokali oddawanych do użytku. „Porównując to do rocznej puli mieszkań, oddawanej na rynku w całej Polsce, to jest około 150 tys., mówimy o zwiększeniu tej puli co najmniej o 50 proc.” – powiedział premier.

Premier oświadczył, że cztery filary polityki rządu to godna praca, godna płaca, mieszkanie i rodzina. Dodał, że program „Rodzina 500+” ma sprawić, by polska rodzina była silna przez kilkadziesiąt następnych lat.

Premier mówił podczas spotkania z mieszkańcami Kielc o programie „Dostępność Plus”. „To jest program, który zaczęliśmy w Ministerstwie Rozwoju jesienią zeszłego roku. Wiosną tego roku przyśpieszyliśmy, a teraz w ramach tego programu włączyliśmy dodatkowe programy dla niepełnosprawnych, dla osób, które rzeczywiście najbardziej los okrutnie potraktował – nie mogą samodzielnie żyć” – wskazał.

Morawiecki przekonywał, że program „Dostępność Plus” będzie służył na pewno całemu naszemu społeczeństwu. „A najbardziej seniorom, słabszym i niepełnosprawnym” – podkreślił premier.

„Chcemy iść dalej. Będziemy oczywiście z każdym kolejnym rokiem o tych osobach pamiętać” – zadeklarował szef rządu.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

IAR/PAP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Kasia 14 maj 2018 (10:19)

Nie sądzę, że obniżenie podatku CIT jest dobrym pomysłem... wolałabym żeby podatek PIT został obniżony.

_________________
http://ksiegowy.gliwice.pl/co-to-jest-podatek-cit/