Rzecznik MŚP apeluje o dobrowolny ZUS z powodu koronawirusa

Paweł Abramowicz, rzecznik MŚP w liście do premiera apeluje, by wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców przez najbliższe 6 miesięcy. Ma to zniwelować negatywne skutki dla firm, z którymi muszą borykać się, przez panującą pandemię koronawirusa.

dobrowolny ZUS

Fot. Shutterstock/ Skwarczynski

Ograniczenie działalności gospodarczej wielu firm w Polsce, spowodowanych pandemią koronawirusem może przyczynić się dość mocno na ich sytuacji finansowej. W szczególnej sytuacji są firmy z branży turystycznej, hotelarskiej, transportowej czy organizacji imprez. Dlatego też rzecznik MŚP w liście do premiera apeluje o wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla firm przez okres 6 miesięcy. Ma być to sposób na polepszenie kondycji finansowej, ale także ułatwi przyznanie automatycznie odnawianego kredytu odnawialnego po upływie okresu, na który zostały przyznane.

 

– Dlatego proponuję, aby na 6 miesięcy wprowadzić dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przy pozostawieniu obowiązku opłacania składki zdrowotnej – można przeczytać w liście.

Jak proponuje rzecznik MŚP, z takiego wariantu mogliby skorzystać wszyscy, którzy w ciągu tych sześciu miesięcy rzeczywiście nie będą mieli środków na opłacenie składek. Jednak w zamian przedsiębiorcy musieliby się liczyć z faktem pomniejszenia zgromadzonego kapitału, a tym samym z mniejszą emeryturą. W takim przypadku, wystarczyłoby zgłosić chęć skorzystania z takiej formy wsparcia odbywało by się przez zwykłe zgłoszenie do ZUS za pomocą poczty lub drogą e-mailową.

Zobacz pełny list rzecznika MŚP do premiera (tutaj)

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*