Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rzecznik MŚP apeluje o dobrowolny ZUS z powodu koronawirusa

Paweł Abramowicz, rzecznik MŚP w liście do premiera apeluje, by wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców przez najbliższe 6 miesięcy. Ma to zniwelować negatywne skutki dla firm, z którymi muszą borykać się, przez panującą pandemię koronawirusa.

dobrowolny ZUS

Fot. Shutterstock/ Skwarczynski

Ograniczenie działalności gospodarczej wielu firm w Polsce, spowodowanych pandemią koronawirusem może przyczynić się dość mocno na ich sytuacji finansowej. W szczególnej sytuacji są firmy z branży turystycznej, hotelarskiej, transportowej czy organizacji imprez. Dlatego też rzecznik MŚP w liście do premiera apeluje o wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla firm przez okres 6 miesięcy. Ma być to sposób na polepszenie kondycji finansowej, ale także ułatwi przyznanie automatycznie odnawianego kredytu odnawialnego po upływie okresu, na który zostały przyznane.

 

– Dlatego proponuję, aby na 6 miesięcy wprowadzić dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przy pozostawieniu obowiązku opłacania składki zdrowotnej – można przeczytać w liście.

Jak proponuje rzecznik MŚP, z takiego wariantu mogliby skorzystać wszyscy, którzy w ciągu tych sześciu miesięcy rzeczywiście nie będą mieli środków na opłacenie składek. Jednak w zamian przedsiębiorcy musieliby się liczyć z faktem pomniejszenia zgromadzonego kapitału, a tym samym z mniejszą emeryturą. W takim przypadku, wystarczyłoby zgłosić chęć skorzystania z takiej formy wsparcia odbywało by się przez zwykłe zgłoszenie do ZUS za pomocą poczty lub drogą e-mailową.

Zobacz pełny list rzecznika MŚP do premiera (tutaj)

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.