Skarbówka może działać wstecz?
Zasada lex retro non agit, czyli prawo nie działa wstecz, jak się okazuje nie zawsze obowiązuje. W przypadku PIT prawo może sięgać okresów sprzed wejścia w życie zmian w przepisach – wynika z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, na którą powołuje się Dziennik Gazeta Prawna.

Fiskus może działać wstecz? Fot. Shutterstock/ Sebastian Duda
Znana z prawa rzymskiego zasada, iż prawo nie działa wstecz, jak wynika z opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, może nie obowiązywać w każdym przypadku. Sprawa ta dotyczy trójki podatników, którzy w kwietniu 2016 roku zamknęli optymalizację podatkową. Sprzedali oni swoje udziały bez podatku, co było możliwe dzięki funkcjonującemu ówcześnie prawu. Kilka miesięcy później, a dokładniej 15 lipca 2016 roku weszła w życie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, która uniemożliwiała już sprzedaż udziałów bez podatku.
Wydawać by się mogło, że zgodnie z wcześniej wspomnianą już zasadą lex retro non agit sprawa tych podatników mogłaby zostać zakończona, gdyby nie opinia rady z 16 grudnia 2019 r. W skład niej weszli eksperci prawa podatkowego, stanowiąc niezależny organ. Z opinii przedstawionej na łamach „DGP” trójka podatników zamknęła optymalizację podatkową nielegalnie (choć w tym okresie nowa klauzula nie obowiązywała). Innymi słowy, w przypadku PIT prawo może zadziałać także wstecz. Jednak Rada przyznała, że ma wątpliwości co do zgodności art. 7 ustawy nowelizującej ordynację podatkową z konstytucją. Chodzi dokładnie o art. 42 ust. 1 Konstytucji, który brzmi „Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zasada ta nie stoi na przeszkodzie ukaraniu za czyn, który w czasie jego popełnienia stanowił przestępstwo w myśl prawa międzynarodowego”.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Pomysł na biznes na wsi. Sprawdzone inspiracje
Własny biznes to dla wielu osób znakomity sposób nie tylko na zarabianie pieniędzy,…
Jak założyć firmę sprzątającą? Usługi sprzątania od podstaw
Wraz z rosnącą powierzchnią biurowców oraz obiektów mieszkalnych rośnie również zapotrzebowanie na usługi…
Jak założyć firmę budowlaną? Własne usługi budowlane krok po kroku
Usługi budowlane i remontowe stanowią najpopularniejszy rodzaj działalności w skali całego kraju. Znakomicie…
Jak zarabiać na ankietach? Wypełniaj ankiety online i zarabiaj!
Zarabianie w Internecie może przyjąć różne formy. Dobrym źródłem dochodu, niewymagającym przy tym…
Działalność nierejestrowana. Realna alternatywa dla działalności gospodarczej?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z określonymi kosztami i obowiązkami. Zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy…
Jak zarabiać na instagramie? Sposoby na zarabianie pieniędzy
Aktywność w mediach społecznościowych może być nie tylko hobby, ale również sposobem na…