Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Stacje ładowania samochodów stają się biznesem, ale w żółwim tempie

Urząd Dozoru Technicznego odebrał pierwszą stację ładowania osobowych samochodów elektrycznych. Postawiła ją w podwarszawskich Ząbkach PGE. Niektóre sieci wprowadzają już płatności.

Fot. Reuters/ Nacho Doce

Tylko u dwóch największych ogólnopolskich operatorów od końca lipca powstało już blisko dwadzieścia nowych stacji, które czekają na odbiór. Na 192 zainstalowane ładowarki GreenWay’a dziś działa tylko 171, a firma przygotowuje się do złożenia pierwszego wniosku o ich odbiory.

Z kolei w PGE, oprócz odebranej już stacji w Ząbkach, na inspektorów czeka kilka kolejnych m.in. w Olkuszu i Katowicach. W najbliższym tygodniu spółka złoży też kilka kolejnych wniosków o odbiór. Z kolei w Warszawie na UDT już czeka kilka ładowarek największego stołecznego operatora – Innogy.

Do końca tego roku Innogy chce mieć w Warszawie sto punktów ładowania samochodów, a do końca przyszłego roku – trzysta punktów.

Płatności wprowadza już Tauron, a planuje ich wprowadzenie Innogy. PGE testuje już płatności. Następna w kolejności jest sieć stacji Orlenu.

– Ten biznes jest jednak taki, że zapewne przez wiele lat trzeba będzie jeszcze do niego dopłacać, aby utrzymywać te stacje – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Mamy już teraz bardzo dużą liczbę takich stacji w porównaniu do liczby aut, które mogą z nich korzystać.

W Polsce jest ponad 950 stacji ładowania, a jedynie niecałe 7,9 tys. samochodów elektrycznych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.