Studenci stworzyli ultralekki samochód z buraków cukrowych i lnu

Studenci z Holandii zbudowali samochód elektryczny z żywicy pochodzącej z buraków cukrowych oraz arkuszy lnianych. Auto może pomieścić do 4 osób, ale największym atutem jest jego biodegradowalność.

Samochód Lina zbudowany jest z biodegradowalnych surowców, foto: www.tue.nl

Pojazd wymyślili, a następnie skonstruowali studenci Politechniki w Eidhoven tworzący zespół TU/Ecomotive. Większość konstrukcji pojazdu, nazwanego Lina, stanowią komponenty naturalne. Wyjątek stanowią koła oraz zawieszenie. Użyte materiały mają podobną wytrzymałość do wyrobów z włókna szklanego. W związku z tym w przypadku zderzenia materiał ten pęka, a nie zgina się, jak w przypadku tradycyjnych materiałów. Lina waży tylko 310 kg i jest napędzana za pomocą silnika elektrycznego.

Zespół Tu/Ecomotive zamierza jeszcze w tym roku uzyskać certyfikat wydawany przez holenderski urząd motoryzacyjny NVA, który pozwoli biopojazdowi poruszać się po drogach publicznych. Dzięki redukcji emitowanego CO2 innowacyjny projekt może wesprzeć działania przyczyniające się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Przeczytaj o innych niezwykłych pomysłach tylko na MamBiznes.pl. Zapraszamy tutaj >>>

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Borys

17 sierpnia 2017 Odpowiedz

Ciekawe jak wypadną testy bezpieczeństwa?

Avatar

Kamila

16 maja 2018 Odpowiedz

To genialne, że coraz więcej osób łączy biznes z dbaniem o środowisko. Ogólnie uważam że przedsiębiorstwa powinny nie tylko skupiać się na zyskach, ale też na dbaniu o planetę czy trosce o słabsze osoby. Przykładem rozwijającej się świadomości i dobrych wyborów jest agencja reklamowa Tech-media, która zrobiła rewolucję żeby zapewnić miejsce pracy dla wszystkich pracowników, również tych z niepełnosprawnością. Dużo dobrego w tej kwestii robi też Unia Europejska dając możliwość dotacji bezzwrotnej na projekty związane z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Oby tak dalej! 😊

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*