Studenci stworzyli ultralekki samochód z buraków cukrowych i lnu
Studenci z Holandii zbudowali samochód elektryczny z żywicy pochodzącej z buraków cukrowych oraz arkuszy lnianych. Auto może pomieścić do 4 osób, ale największym atutem jest jego biodegradowalność.

Samochód Lina zbudowany jest z biodegradowalnych surowców, foto: www.tue.nl
Pojazd wymyślili, a następnie skonstruowali studenci Politechniki w Eidhoven tworzący zespół TU/Ecomotive. Większość konstrukcji pojazdu, nazwanego Lina, stanowią komponenty naturalne. Wyjątek stanowią koła oraz zawieszenie. Użyte materiały mają podobną wytrzymałość do wyrobów z włókna szklanego. W związku z tym w przypadku zderzenia materiał ten pęka, a nie zgina się, jak w przypadku tradycyjnych materiałów. Lina waży tylko 310 kg i jest napędzana za pomocą silnika elektrycznego.
Zespół Tu/Ecomotive zamierza jeszcze w tym roku uzyskać certyfikat wydawany przez holenderski urząd motoryzacyjny NVA, który pozwoli biopojazdowi poruszać się po drogach publicznych. Dzięki redukcji emitowanego CO2 innowacyjny projekt może wesprzeć działania przyczyniające się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Przeczytaj o innych niezwykłych pomysłach tylko na MamBiznes.pl. Zapraszamy tutaj >>>
Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl
Komentarze
Firma Majdana kapituluje przed Chanelem
Gdy Radosław Majdan zaczynał przygodę ze swoim biznesem z pewnością nie spodziewał się…
Zaczęło się od „kawy Stefana”
W dzisiejszym „Pomyśle na biznes” porozmawiamy z Justyną Karamuz, właścicielką marki Karamuz, o…
Amerykanin, który od blisko 100 lat prowadzi swój biznes
W stanie Nowy Jork Anthony Maninelli swój zakład fryzjerski prowadzi od blisko 100 lat.…
Polskie prawo nie nadąża za technologią
Na rozwój sztucznej inteligencji Europa będzie przeznaczać 20 mld euro rocznie. Wszystko po…
Z usług e-administracji samodzielnie korzysta ponad 70 proc. firm
Ponad 70 proc. przedsiębiorstw samodzielnie korzysta z e-administracji. Jeszcze więcej, bo prawie 90 proc.,…
Nowa odpowiedzialność zbiorowa firm. Kary do 30 mln zł
Przygotowywana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych dotyczy osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających…
Komentarze
Borys
Ciekawe jak wypadną testy bezpieczeństwa?
Kamila
To genialne, że coraz więcej osób łączy biznes z dbaniem o środowisko. Ogólnie uważam że przedsiębiorstwa powinny nie tylko skupiać się na zyskach, ale też na dbaniu o planetę czy trosce o słabsze osoby. Przykładem rozwijającej się świadomości i dobrych wyborów jest agencja reklamowa Tech-media, która zrobiła rewolucję żeby zapewnić miejsce pracy dla wszystkich pracowników, również tych z niepełnosprawnością. Dużo dobrego w tej kwestii robi też Unia Europejska dając możliwość dotacji bezzwrotnej na projekty związane z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Oby tak dalej! 😊