Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Start-up Spotik podpowie gdzie wybrać się na miasto

Rozwój sztucznej inteligencji sprzyja powstawaniu nowych biznesów. Wykorzystać to postanowił Marek Klimek wraz z zespołem, który opracował chatbota na Messengera, odpowiadającego na pytanie gdzie można się wybrać.

Dla wielu hasło „Gdzie idziemy?” to jedno z najtrudniejszych pytań, jednak dzięki temu powstał start-up Spotik. – Uważamy, że najciekawsze chatboty to te, które są w stanie wyręczyć użytkownika w pewnych działaniach, uzyskać lepszy efekt działań czy też zwyczajnie zaoszczędzić czas. Nasz pomysł na tego typu „narzędzie” ewoluował z czasem i gdzieś w wyniku wielu burz mózgów powstał Spotik. Wierzymy, że to nie koniec ewolucji tego projektu, bo tak naprawdę ścieżek rozwoju widzimy wiele, a feedback od użytkowników ciągle zachęca nas do kolejnych zmian – mówi Marek Klimek. – Co więcej, w najbliżej przyszłości planujemy aplikować do programów akceleracyjnych, bo wierzymy, że to dobra droga, aby odnaleźć Product-market fit oraz dopracować model biznesowy. W dalszym etapie liczymy, że będziemy gotowi pozyskać finansowania z rynku VC – dodaje.

Spotik rusza w Polskę

Rozwój branży chatbotów był możliwy odkąd Facebook udostępnił developerom możliwość integracji chatbotów z platformą Facebook Messengera. Miało to miejsce w 2016 roku. – Szybko dało się zauważyć wielki potencjał tego rynku, ponieważ chatboty są w wielu sytuacjach o wiele lepszym interfejsem dla użytkowników niż aplikacje mobilne – zaznacza pomysłodawca.

Spotik powstał dla osób, które lubią wychodzić „na miasto”, jedzą często poza domem czy miejscem pracy, są ciekawi nowych miejsc tj. muzea, bary, kawiarnie, kina itp. – Obecnie w Polsce mamy bazę ponad 100 tysięcy wyselekcjonowanych miejsc, które mogę być rekomendowane przez Spotik. Znajdują się one w ponad 200 miastach oraz wybranych miejscach turystycznych, które również według nas pasują charakterystyką. Pracujemy nad tym aby liczba „białych plam” na mapie Polski w najbliższej przyszłości stale malała – mówi Marek Klimek. – Kolejnym etapem będzie skalowanie projektu na rynki zagraniczne, a dopiero potem przyjdzie czas na wygenerowanie przychodów – dodaje twórca Spotika’a.

Jak to działa?

Aby zacząć korzystać ze Spotik’a, wystarczy wyszukać go w FB Messengerze lub znaleźć na Facebook i rozpocząć konwersację. Po rozpoczęciu konwersacji użytkownik może wysłać swoją lokalizację, a chatbot przeszuka bazę miejsc w okolicy i zasugeruje najciekawsze do odwiedzenia. Użytkownik w dalszych krokach może zawęzić wynik do poszczególnych kategorii, a po wybraniu konkretnego miejsca może uzyskać informacje na jego temat, sprawdzić dojazd lub podzielić się informacjami ze swoimi znajomymi.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.