Ulga na start od składek na ZUS uderzy w firmy? Ministerstwo odpowiada na zarzuty

Firmy współpracujące z osobami korzystającymi z ulgi na start nie są zobowiązane do odprowadzania za zleceniobiorców składek na ZUS. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii odpowiedziało na niepokojące doniesienia medialne.

Fot. FORUM/ Marian Zubrzycki

Ulga na start to fikcjai pułapka – brzmiały w ostatnich dniach tytuły serwisów internetowych. Wszystko za sprawą niekorzystnej interpretacji jednego z oddziałów ZUS, który uznał, że korzystający z ulgi na start oraz działalności nierejestrowej traktowani są nie jako przedsiębiorcy, ale zleceniobiorcy. To z kolei skutkuje tym, że firma kupująca(zleceniodawca) od takiego podmiotu zobowiązana jest do odprowadzenia składki od takiego zlecenia. Taka interpretacja nowych przepisów spowodowała niepokój wśród przedsiębiorców, którym współpraca z młodym firmami korzystającymi z ulg mogłaby przysporzyć kłopotów i naliczonych dodatkowych składek.

Medialna burza wywołała do tablicy pomysłodawców ulgi na start oraz działalności nierejestrowej, a więc Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort wydał komunikat, w którym uspokaja, że przedsiębiorcy współpracujący z jednoosobowymi firmami korzystającymi z ulg nie są zobowiązani do opłacania dodatkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poniżej pełna treść komunikatu ministerstwa:

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi zawierania umów z przedsiębiorcami korzystającymi z tzw. ulgi na start, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśniają, że zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start.

Zgodnie z Prawem przedsiębiorców, w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorcy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to świadczenia usług i realizowania zleceń w ramach tej działalności.

W czasie korzystania z ulgi na start zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności ma charakter dobrowolny i następuje na wniosek przedsiębiorcy.

Szczegółowe informacje na temat zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym są dostępne na stornie internetowej ZUS.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*