Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ulga na start od składek na ZUS uderzy w firmy? Ministerstwo odpowiada na zarzuty

Firmy współpracujące z osobami korzystającymi z ulgi na start nie są zobowiązane do odprowadzania za zleceniobiorców składek na ZUS. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii odpowiedziało na niepokojące doniesienia medialne.

Fot. FORUM/ Marian Zubrzycki

Ulga na start to fikcjai pułapka – brzmiały w ostatnich dniach tytuły serwisów internetowych. Wszystko za sprawą niekorzystnej interpretacji jednego z oddziałów ZUS, który uznał, że korzystający z ulgi na start oraz działalności nierejestrowej traktowani są nie jako przedsiębiorcy, ale zleceniobiorcy. To z kolei skutkuje tym, że firma kupująca(zleceniodawca) od takiego podmiotu zobowiązana jest do odprowadzenia składki od takiego zlecenia. Taka interpretacja nowych przepisów spowodowała niepokój wśród przedsiębiorców, którym współpraca z młodym firmami korzystającymi z ulg mogłaby przysporzyć kłopotów i naliczonych dodatkowych składek.

Medialna burza wywołała do tablicy pomysłodawców ulgi na start oraz działalności nierejestrowej, a więc Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort wydał komunikat, w którym uspokaja, że przedsiębiorcy współpracujący z jednoosobowymi firmami korzystającymi z ulg nie są zobowiązani do opłacania dodatkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poniżej pełna treść komunikatu ministerstwa:

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi zawierania umów z przedsiębiorcami korzystającymi z tzw. ulgi na start, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśniają, że zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start.

Zgodnie z Prawem przedsiębiorców, w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorcy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to świadczenia usług i realizowania zleceń w ramach tej działalności.

W czasie korzystania z ulgi na start zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności ma charakter dobrowolny i następuje na wniosek przedsiębiorcy.

Szczegółowe informacje na temat zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym są dostępne na stornie internetowej ZUS.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.