Zamiast 0 zł na ZUS młoda firma zapłaci 320 zł

Osoby, które myślały, że po założeniu firmy zapłacą 0 zł na ZUS muszą obejść się smakiem. Nowe przepisy nie zwalniają z konieczności opłacania składki zdrowotnej. W ten sposób z „0 zł na ZUS” robi się ponad 300 zł miesięcznie. Potwierdza to treść ustawy oraz specjalnie dla portalu MamBiznes.pl Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Foto: YAY Foto

30 kwietnia w życie wchodzą przepisy ustawy Prawo Pracy, które zakładają ulgi w opłacaniu składek na ZUS dla osób, które założą jednoosobową działalność. Nowe zasady zakładają zwolnienie przez młodego przedsiębiorcę z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Przepisy nie mówią jednak nic o zwolnieniu ze składki zdrowotnej. Oto fragment ustawy, który najbardziej interesował przyszłych przedsiębiorców.

Obecnie młody przedsiębiorca płaci przez pierwsze 2 lata składki na preferencyjnych zasadach. Od lutego 2018 jest to 184,44 zł składek na ubezpieczenie społeczne oraz 319,94 zł składki zdrowotnej. Składki opłacane są jednym przelewem do ZUS na łączną kwotę 504,38 zł. Po wejściu w życie nowych przepisów po założeniu firmy młody przedsiębiorca zapłaci więc większą część dotychczasowego obciążenia, a więc 319,94 zł. Potwierdziło to portalowi MamBiznes.pl Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które stwierdziło, że „ulga na start nie obejmuje składki zdrowotnej”. Treść odpowiedzi na pytanie o zwolnienie ze składki zdrowotnej prezentujemy poniżej.

Odpowiedź ministerstwa

Sześciomiesięczna „ulga na start”, którą przewiduje prawo przedsiębiorców to zwolnienie początkujących przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie, tak jak dotąd, będzie przysługiwał 2-letni okres obniżonych składek (tzw. mały ZUS). Z ulgi na start będą mogły skorzystać również osoby, które podejmują działalność gospodarczą ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Ulga na strat nie obejmuje zwolnienia ze składki zdrowotnej. MPiT nie prowadzi prac zmierzających do zniesienia obowiązku opłacania składki zdrowotnej albo jej obniżenia w pierwszych 6 miesiącach działalności.

Przeczytaj także:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

SerioMaciek

25 kwietnia 2018 Odpowiedz

Serio? Serio ani słowa o tym, że ze składki zdrowotnej wynoszącej 319,94 zł / miesięcznie, aż 275,51 zł można odliczyć od podatku? Fakt, przelew do ZUS trzeba zrobić w wysokości 319,94zł ale potem 86% (!) wraca do nas w formie niezapłaconego podatku. No chyba, że ktoś nie wystawia faktur i nie płacić podatków, ale chyba nie po to się zakłada działalność gospodarczą…

Avatar

Młody przedsiębiorca

25 kwietnia 2018 Odpowiedz

Niemal cała składka zdrowotka podlega odliczeniu od podatku… Zakładając, że młody przedsiębiorca coś zarabiać zacznie to odzyska (tzn, zapłaci odpowiednio niższy podatek dochodowy) około 86% procent tej kwoty, czyli 274 pln. Realnie więc obciążenie miesięczne w pierwszych 6 miesiącach wyniesie 45 pln. Nawet jak biznes nie wypali i człowiek wróci na etat to odzyska te pieniądze w rozliczeniu rocznym pit.

Avatar

nowy przedsiębiorca

5 grudnia 2018 Odpowiedz

mam pytanie :
jakie świadczenia otrzymuje przedsiębiorca od ZUS za tę składkę?
od czego jest ubezpieczony ?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*