W USA ludzie z lęku przed autonomicznymi pojazdami atakują je kamieniami i nożami

Mieszkańcy miasta Chandler w stanie Arizona obawiają się samochodów autonomicznych – pisze New York Times. Swoją niechęć do innowacyjnych aut wyrażają agresją poprzez atakowanie je nożami, kamieniami, ale także próbując zepchnąć je z dróg.

Fot. FORUM/ CAITLIN O’HARA

Pojazdy autonomiczne dziś to już nie tylko science fiction, ale rzeczywistość.  Pierwsze bezzałogowe samochody można już spotkać na drogach. Jednak nie wszystkim ten pomysł przypadł do gustu.

Cała historia zaczęła się jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. To właśnie w tym czasie w amerykańskim mieście Chandler położonym w pobliżu miasta Phoenix pojawił się pierwszy autonomiczny pojazd. Był on własnością firmy Waymo, czyli spółki córki Google’a, która właśnie testowała nowy samochód. Jednak nie wszystkim spodobał się ten pomysł. Część mieszkańców postanowiła wyrazić swoją niechęć do tej technologii.

Przez kilka kolejnych miesięcy mieszkańcy próbowali zablokować rozwój tej technologii prawnie. Jednak nic im z tego nie wyszło. Doprowadziło to do tego, że zdecydowali się na użycie rozwiązań siłowych wobec samochodów. W październiku niezidentyfikowany dwudziestokilkuletni mężczyzna zaatakował auto na skrzyżowaniu i pociął nożem jego opony. Inni rzucali w nie kamieniami, a nawet rurami PCV. Niektórzy próbowali zepchnąć je z dróg. Jedna z kobiet zaczęła także krzyczeć na samochód i kazała mu aby odjechał, natomiast inny mieszkaniec uparcie stawał przed samochodami i zmuszał je do zatrzymania. Pojawiła się również dość niebezpieczna sytuacja poczynań mieszkańców miasta Chandler. Jedna z osób, która nie była zadowolona z nowego środka transportu, wyciągnęła rewolwer w kierunku jadącego pojazdu. Poczynania tego Amerykanina mogły się skończyć tragicznie, z tego względu, że wewnątrz samochodu siedział kierowca, który mógł przejąć kontrolę nad pojazdem w przypadku wystąpienia jakiś problemów. Po aresztowaniu rewolwerowca powiedział policji, że gardzi samochodami bez kierowców.

Jak zaznacza New York Times, mieszkańcy obawiają się przede wszystkim o utratę miejsc pracy w transporcie. Inny powód, na który wskazują to bezpieczeństwo. Obawiają się, że brak kontroli nad pojazdem przez człowieka mógłby według nich doprowadzić do licznych wypadków.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*