Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wysokie podatki największym problem dla przedsiębiorców

Polski system podatkowy już raz został negatywnie oceniony. Tym razem przedsiębiorcy ponownie wystawili niską ocenę, wskazując jako jedną z głównych barier prowadzenia firmy w Polsce.

Fot. YAY Foto/ stevanovicigor

W badaniu Maison & Partners zleconym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazano największe bariery prowadzenia firm w Polsce. Wśród najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców zatrudniających do 250 osób były wysokie podatki (60 proc.), koszty pracy (50 proc.) czy też nadmiar obowiązków biurokratycznych.

 

– Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – Cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. W każdym z tych tematów opublikowaliśmy już niezliczone raporty i stanowiska – widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno.

W kontekście rozwoju przedsiębiorstw w Polsce jako najważniejsze bariery wskazywane są: niejasność przepisów prawa (88 proc.), wymogi administracyjne (87 proc.) oraz brak środków finansowych (86 proc.).

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jola 16 kwi 2019 (19:43)

Nie jest to jedyny problem przedsiębiorców, ale fakt, główny...z tego co się orientuje, też dosyć duzym kłopotem są zatory płatnicze..na szczęście tu można się wspomóc niezależnie od państwa