Wysokie podatki największym problem dla przedsiębiorców

Polski system podatkowy już raz został negatywnie oceniony. Tym razem przedsiębiorcy ponownie wystawili niską ocenę, wskazując jako jedną z głównych barier prowadzenia firmy w Polsce.

Fot. YAY Foto/ stevanovicigor

W badaniu Maison & Partners zleconym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazano największe bariery prowadzenia firm w Polsce. Wśród najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców zatrudniających do 250 osób były wysokie podatki (60 proc.), koszty pracy (50 proc.) czy też nadmiar obowiązków biurokratycznych.

 

– Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – Cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. W każdym z tych tematów opublikowaliśmy już niezliczone raporty i stanowiska – widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno.

W kontekście rozwoju przedsiębiorstw w Polsce jako najważniejsze bariery wskazywane są: niejasność przepisów prawa (88 proc.), wymogi administracyjne (87 proc.) oraz brak środków finansowych (86 proc.).

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Jola

16 kwietnia 2019 Odpowiedz

Nie jest to jedyny problem przedsiębiorców, ale fakt, główny…z tego co się orientuje, też dosyć duzym kłopotem są zatory płatnicze..na szczęście tu można się wspomóc niezależnie od państwa

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*