Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć leśne przedszkole?

Leśne przedszkole to ciekawy pomysł na biznes dla osób uwielbiających spędzać czas z dziećmi, jednocześnie jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego przedszkole. Za takim pomysłem na biznes mogą przemawiać również liczby. W Polsce funkcjonuje ich obecnie ok. 30, oznacza to że wciąż jest bardzo mała konkurencja na tym rynku. Jak założyć własne leśne przedszkole?

Fot. Puszczyk

Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym, a leśnym przedszkolem jest miejsce spędzania czasu przez dzieci. – Salą zajęć jest natura – mówi Agnieszka Kudraszow współzałożycielka Puszczyka. Jednak miejscem prowadzenia zajęć nie jest tylko las, to może być również łąka, plaża. Leśne przedszkole to takie, w którym dzieci cały dzień, przez cały rok bez względu na pogodę spędzają czas na zewnątrz.

W takim przedszkolu nie zobaczymy tradycyjnych zabawek. – Większość pomocy dydaktycznych stanowią dary natury – mówi współzałożycielka leśnego przedszkola. – Dzieci uczą się przez doświadczenie, emocje, a nauczyciel jest obserwatorem i towarzyszem odkryć dziecka, wsparciem i pomocą gdy tego potrzebuje – dodaje.

Nowość wśród przedszkoli

Pierwsze leśne przedszkole powstało zaledwie 3 lata temu. Obecnie istnieje zaledwie 30 placówek tego rodzaju. – Tendencja jest jednak bardzo wzrostowa, także w najbliższych latach możemy się spodziewać wielu nowych przedszkoli – podkreśla Agnieszka Kudraszow. –  Jednak nasz rynek nie osiągnął jeszcze takiej dynamiki jak w innych krajach europejskich – dodaje. Poważnym problem, które ogranicza taką działalność jest brak odpowiednich regulacji. Polskie ustawodawstwo nie przewiduje obecnie formy wychowania jaką jest przedszkole leśne, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej. Tam takie formy opieki nad dziećmi stały się bardzo popularne.

Jak wygląda dzień w leśnym przedszkolu?

Porządek dnia wygląda bardzo podobnie do tego, który można spotkać w tradycyjnym przedszkolu. Jest czas na zabawę, edukację, posiłek i drzemkę, jednak z tą różnicą, że dzieci przebywają cały czas na zewnątrz. Zwykle spędzają w nim dość długo, co wynika przede wszystkim z kultury pracy rodziców.

Fot. Facebook.pl/puszczyk34

Na terenie przedszkola znajduje się zwykle namiot, w którym dzieci mogą się schronić. Jest on niezbędny z tego względu, że przedszkole funkcjonuje cały rok, bez względu na warunki pogodowe. To właśnie dlatego, dzieci musza nosić również odpowiednie ubrania, pozwalające na zabawę przy każdej pogodzie. – W przypadku dokuczliwych mrozów dzieci eksplorują teren w pobliżu bazy, tak żeby w razie potrzeby móc się ogrzać czy przebrać i znów pędzić na podwórko – zaznacza przedszkolanka.

Jednak zaskakujące jest, że w tej formie pojawiają się nawet żłobki. Taka forma najczęściej występuje w Niemczech. Pomimo tego, w większości krajów europejskich najczęstsza praktyką jest rekrutacja dzieci 3 letnich i starszych. – Wynika to przede wszystkim z gotowości dzieci do podążania za grupą – mówi współzałożycielka Puszczyka.

Bez czego nie założysz leśnego przedszkola?

Tak jak w każdym biznesie, niezbędny jest odpowiedni kapitał. Wydawać by się mogło, ze jest to bardzo tani biznes, jednak nic bardziej mylnego. – Organizacja bazy terenowej wiąże się z konkretnymi nakładami finansowymi, w zależności od wybranej formy schronienia. Wyposażenie bazy począwszy od pomocy naukowych poprzez niezbędny sprzęt turystyczny to też konieczność. Dochodzą do tego koszty zatrudnienia i pracy, koszty mediów, ubezpieczenia, szkolenia kadry – wylicza Agnieszka Kudraszow.

Fot. Puszczyk

Kolejnym niezbędnym elementem jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. – Rolą przedszkola jest opieka, wychowanie i nauka dzieci. Dlatego ważne jest aby kadra miała niezbędne kwalifikacje pogłębione szkoleniami z pracy pedagoga w przedszkolu leśnym – mówi współzałożycielka Puszczyka.

Ostatnim elementem całej układanki są pozwolenia. Bez nich nie ma możliwości rozpoczęcia takiego biznesu, czy też jakiegokolwiek innego związanego z opieką nad dziećmi. – Jeśli chcemy być placówką zarejestrowaną w ewidencji placówek oświatowych konieczne są wszystkie opinie określone rozporządzeniem MEN w sprawie innych form wychowania przedszkolnego – mówi przedszkolanka.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.