Niezwykłe pomysły na biznes na wsi

W powszechnym przekonaniu rolnictwo i wieś to obszary, w których innowacje i kreatywność nie są najmocniejszymi elementami. Wbrew stereotypom na wsi pojawia się coraz więcej pomysłów, które wykorzystują olbrzymi potencjał tego rynku. Oto 7 interesujących pomysłów na biznes na obszarach wiejskich.

Wioski tematyczne

Coraz więcej osób pragnie spróbować swych sił w rolnictwie. Jednak nie zamierzają prowadzić własnego gospodarstwa rolnego, a jedynie chcą „poczuć” jak wyglądała wieś np. w XIX w. W wielu krajach, w szczególności w USA powstają coraz częściej takie miejsca. Wioski obejmują z reguły kilka domostw, w których mieszkają przyjezdni. Począwszy od architektury, skończywszy na strojach są stylizowane na okres np. XIX wiek. Do obowiązku turystów należą także proste czynności związane z utrzymaniem gospodarstwa rolnego.

Innowacje  w rolnictwie

Rolnictwo jest to bardzo trudny i ciężki biznes. Niewątpliwe bardzo dużym ułatwieniem jest rozwój technologii i innowacji. Jednym z nich jest innowacyjny ul, który pozwala na poprawę zbioru miodu, nie zabijając przy tym pszczół. O tym jak duży był to sukces może świadczyć  rekordowa zbiórka na jednej z platform crowdfundingowych wynosząca ponad 15 mln USD. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Ogrody świata

Fot. FORUM/ Movementway

Czyste środowisko, które można znaleźć na wsi sprzyja rozwojowi wielu roślinom. Także  tym, które mogą pochodzić z drugiego końca świata. Dzięki temu można stworzyć niezwykłe ogrody, które jednocześnie mogą stać się ogromną atrakcją turystyczną okolicy. Jest to pomysł na biznes idealny dla miłośników roślin.

Wypożyczalnia sprzętu rolniczego

Jest to idealny pomysł na biznes dla osób posiadających nieco kapitału. Dużej liczby urządzeń nie opłaca się kupować rolnikowi, ze względu na zbyt duże koszty, przy jednoczesnym  małym użytkowaniu. Do takich urządzeń można zaliczyć chociażby kombajn, który jest zwykle używany tylko w okresie zbiorów. Jednak firma posiadająca taki pojazd może wypożyczać wielokrotnie, dzięki czemu w krótkim czasie osiągany jest już zwrot z inwestycji.

Hotel dla zwierząt

Fot. Psia Arkadia

Biznes ten nie należy do najprostszych, jednak z pewnością odnajdą się w nim miłośnicy zwierząt. Ten pomysł na biznes jest najlepszy dla mieszkańców wsi, które są położone blisko dużych miast. Jest to czynnik decydujący o sukcesie takiego biznesu. W Polsce hoteli dla zwierząt wciąż jest bardzo mało, względem zapotrzebowania rynku. O tym jak założyć własny hotel dla zwierząt, przeczytasz tutaj.

Tradycyjne lokalne wyroby

W wielu regionach Polski przez lata produkowane były lokalne wyroby rzemieślnicze, które najczęściej produkowane były z naturalnych produktów dostępnych w regionie. Jednak przez wiele ostatnich lat, ten segment rynku zamarł. Przejęły go najczęściej duże sieci sklepów. Jednak obecnie wraca się do tradycji. Coraz więcej klientów jest w stanie zapłacić więcej, lecz za wyższą jakość. Dzięki temu np. rynek przedmiotów wiklinowych ponownie stał się bardzo opłacalnym biznesem.

Szkółka jeździecka

Fot. FORUM/ Reinhard Hölzl

Kolejny pomysł na biznes jest skierowany do miłośników jazdy konnej nie boją się ich i potrafią na nich dobrze jeździć. Dzięki temu można będzie odnieść ogromny sukces. Zaletą prowadzenia takiego biznesu na wsi jest możliwość odbywania licznych przejażdżek. Kolejnym pozytywem jest fakt, że jazda konna jest sportem przeznaczonym dla szerokiej grupy odbiorców. Trenują ją zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, czy nawet seniorzy.

Poznaj inne pomysły na biznes na wsi

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

starszy oborowy

24 maja 2018 Odpowiedz

Prowadzę hotel dla kotów
http://kocihotelik.pl/ Do takiej działalności potrzeba zamiłowania di tych zwierząt. Majątku człowiek się nie dorobi, ale jako dodatek do przeszłej? emerytury …

Avatar

Tomasz96

2 października 2018 Odpowiedz

Grunt to wpaść na taki pomysł, który po pierwsze, przyniesie Wam dobre pieniądze, a po drugie, będzie opłacalny przez lata. W przeciwnym razie nie będziecie w stanie zarabiać przez długi czas. Może warto pomyśleć o eco drivingu? Zresztą sami na pewno czujecie, co będzie dla Was odpowiednie.

Avatar

mlekomleko

24 maja 2019 Odpowiedz

Ja tam prowadzę gospodarstwo rolne i agroturystykę. Z gospodarstwem jest niestety tak, że wiele zależy od miesiąca czy pogody. Nie jest nowością, że bez maszyn ciężko teraz cokolwiek zrobić. Dlatego ważne jest, aby znaleźć dystrybutora paliwa w dobrej cenie. Pomoże nam to sporo zaoszczędzić i przy okazji mając większy zapas – nie będziemy się o to martwić później . Od siebie mogę zostawić namiar na sprawdzoną firmę https://www.el-bopaliwa.pl/

Avatar

Witas85

23 grudnia 2020 Odpowiedz

Bardzo ciekawy artykuł. Ja od niedawna prowadzę własne gospodarstwo mleczne. Wysokiej jakości wyposażenie zamówiłem od firmy http://www.agro-milk.pl. Posiadają w ofercie m.in. dojarki rurociągowe, roboty udojowe, schładzalniki oraz systemy żywienia. Wszystkie urządzenia są wykonane bardzo starannie, dzięki czemu gwarantują bezawaryjną i sprawną pracę.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*