Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zarobili ponad 1 mln zł na ebookach i audiobookach w roku 2021

Legimi, pionier na polskim rynku e-książek działający w oparciu o model subskrypcyjny, podsumowuje miniony rok. Wartość przychodów osiągniętych przez Spółkę w 2021 roku wyniosła 49 mln zł co oznaczało dynamikę wzrostu na poziomie prawie 50 proc. rdr.

Na zdjęciu Mikołaj Małaczyński

W skali roku EBITDA wyniosła 5 mln zł, rosnąc o 52 rdr. a zysk netto wzrósł dynamicznie do 1 mln zł rosnąc ponad 19- krotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na koniec kwartału łączna liczba klientów korzystających z platformy Legimi wyniosła blisko 170 tys., oznaczając wzrost o 41 proc. rdr.

– Miniony rok był bardzo dobry dla naszej Spółki. Z powodu pandemii koronawirusa i wielu restrykcji nakładanych na obywateli rosła popularność serwisów audiobookowych i ebookowych. Zanotowaliśmy bardzo duże dynamiki jeśli chodzi o naszą rentowność. Zysk netto wyniósł ponad 1 mln zł, co jest świetnym wynikiem. Dodatkowo widoczny jest zdecydowany wzrost liczby klientów naszej platformy. W samym IV kwartale liczba abonentów indywidualnych wzrosła o 35 proc. rdr. osiągając wartość 116 tys., zaś sumując tę liczbę z klientami instytucjonalnymi otrzymaliśmy wartość bliską 170 tys., co oznacza dynamikę wzrostu na poziomie 41 proc. rdr. – komentuje Mikołaj Małaczyński, Prezes Zarządu Legimi.

W 2021 roku Legimi wypracowało bardzo dobre wyniki finansowe. EBITDA osiągnęła wartość prawie 5 mln zł, rosnąc 52 proc. rdr. Bardzo duży wzrost możemy zauważyć przy zysku netto, który osiągając wartość ponad 1 mln zł urósł ponad 19-krotnie. rdr. Z kolei w perspektywie IV kwartału przychody Spółki wyniosły 13,5 mln zł osiągając dynamikę wzrostu na poziomie 34 proc., zaś w skali roku wyniosły 48,6 mln zł, rosnąc o prawie 50 proc. rdr. Wskaźnik EBITDA w minionym kwartale osiągnął wartość ponad 540 tys. zł, malejąc o nieco ponad 3 proc. rdr. Spółka odnotowała stratę netto w wysokości ponad 470 tys. zł, malejąc o ponad 40 proc. rdr.

– W IV kwartale widzieliśmy znaczący wzrost zainteresowania naszą usługą, co potwierdzają zwiększone przychody w tym okresie. Mocno zintensyfikowany poziom czytelnictwa wśród naszych klientów wpływa na koszty generowane przez Spółkę, co odbiło się na ujemnej marżowości w ostatnim kwartale minionego roku. Skorzystali na tym wydawcy i autorzy odnotowując ponadprzeciętne przychody w ramach naszej platformy, co w tym niełatwym czasie pandemii postrzegamy jako nasze skromne wsparcie branży i rynku książki – dodaje Mikołaj Małaczyński.

Legimi stale myśli o dalszym rozwoju i skalowaniu biznesu. W IV kwartale Spółka rozpoczęła realizację projektu B+R w ramach dofinansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu Szybka Ścieżka. Projekt ten ma wzmocnić technologicznie platformę Legimi w zakresie mechanizmów sztucznej inteligencji zastosowanych do rekomendacji książek klientom z uwzględnieniem poprawy parametrów zaangażowania i rentowności. W minionym kwartale także nieprzerwanie trwały prace nad aplikacją Legimi 4.0, a w ramach zakończonych etapów działań zostały oddane pierwsze nowe funkcjonalności tej platformy, takie jak mechanizmy recenzji czy rozbudowa obsługi trybu samochodowego dla audiobooków.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.