Zorganizowana grupa wyłudzała dotacje unijne

Policjanci z krakowskiego Zarządu CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyłudzenie dotacji ze środków europejskich.


Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mogli wyłudzić środki z Europejskiego Funduszu Regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Fundusze pozyskano na podstawie dokumentów stwierdzających nieprawdę, a dotyczących sytuacji finansowej jednej ze spółek i rzeczywistego celu uzyskania dotacji.

„Pozyskane środki z dotacji z Unii Europejskiej prawdopodobnie nigdy nie miały być przeznaczone na uruchomienie projektowanej instalacji. Przedsiębiorcy prawdopodobnie jedynie wykonywali pewne ruchy, m.in. kupując niepotrzebny sprzęt czy zlecając wykonanie projektu, którego ukończeniem nie byli zainteresowani” informuje CBŚP w komunikacie prasowym.

Badając sprawę prawdopodobnego wyłudzenia środków unijnych na projekt, którego nikt nie realizował, funkcjonariusze dotarli do centralnej Polski. Po zebraniu informacji przygotowali i przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, podczas których zatrzymali siedem osób.
Wszystkim zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej z osób zarzut założenia i kierowania tą grupą. Ponadto zarzucono im wyłudzenie funduszy unijnych na kwotę co najmniej 8,8 mln zł.

Za te czyny grozić może kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponadto, jak informuje CBŚP, ustalono, że podejrzani posiadają nieruchomości oraz pojazdy i zawnioskowano do prokuratury o zabezpieczenie majątkowe w kwocie co najmniej 12 mln zł.
Jak informuje CBŚP, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

autor: Anna Pasek

Źródło: PAP

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*