Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

667 mln zł z PARP wydano na 1223 start-upy. Ile z nich przetrwało?

Kwotę 667 mln zł wydały inkubatory technologiczne na inwestycje w start-upy w ramach działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – ustalił portal MamBiznes.pl. Jakie są po latach efekty tego programu?

Inkubatory wydały 667 mln zł na 1223 start-upy. Jakie są ich losy?

Działanie 3.1 było obok programu 8.1 najpopularniejszą formą wsparcia dla osób z pomysłem na technologiczny start-up. Portal MamBiznes.pl dotarł do listy wszystkich projektów, które w ramach tego działania otrzymały wsparcie inkubatorów. Ile z tych start-upów przetrwało do dnia dzisiejszego i jakie osiągają przychody?

Startuje program

Działanie 3.1 POIG realizowane było w perspektywie budżetowej 2007-2013 i miało inicjować działalność innowacyjną. Konstrukcja programu była taka, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach naborów(od 2008 do 2013 r.) przyznawała inkubatorom środki, które służyły następnie tym podmiotom do realizacji programów inkubacyjnych oraz inwestycji w perspektywiczne projekty.

Inkubator mógł w pojedynczy start-up zainwestować do 200 tys. euro, a w zamian podmiot obejmował nie więcej niż 50% udziałów w realizowanym przedsięwzięciu. Według założeń programu czas trwania inwestycji nie mógł przekroczyć 10 lat, ale optymalny moment wyjścia określono na 3-5 lat. W ramach działania 71 inkubatorów w naborach (od 2008 do 2013 r.)na inwestycje w innowacyjne projekty otrzymało dokładnie 667 091 011,71 zł. Dzięki tym środkom inkubatory zainwestowały w sumie w 1223 start-upy – ustalił portal MamBiznes.pl. (pobierz pełną listę start-upów)

Lista 1223 start-upów. Kliknij tabelę i pobierz zestawienie

Tylko 5,7 proc. nie przetrwało

Prowadzony jest monitoring działalności inkubatorów, które powstały w ramach Działania 3.1 PO IG. Odbywa się to poprzez kontrole trwałości rezultatów projektów oraz półroczny system sprawozdawczości z przepływów kapitału oraz składu portfela inwestycyjnego. Trwa monitoring wszystkich spółek, w których fundusze mają jeszcze udziały. Wyjścia inkubatorów ze spółek nastąpiły w 98 przypadkach, w tym w 7 przypadkach to była likwidacja – poinformowano nas w PARP w odpowiedzi na pytanie efektywność i monitoring programu. Oznacza to, że do tej pory tylko 7 na 1223 start-upy, które uzyskały dofinansowanie inkubatora zakończyły swoją działalność. 5,7 proc. projektów nie przetrwało, ale co z pozostałymi 1125 spółkami pozostającym wciąż w portfelach inkubatorów? W jakiej są kondycji finansowej?

Tutaj o uzyskanie odpowiedzi było trudniej. Mimo deklaracji, iż „trwa monitoring wszystkich spółek” nie udało nam się uzyskać kompletnej informacji na temat tych spółek. – W związku z tym, że analiza jest bardzo czasochłonna dokonaliśmy analizy na próbie 201 spółek losowo wybranych funduszy – poinformowano nas w PARP. Z analizowanej przez PARP próby wynika, że 67,16 proc. badanych spółek generuje comiesięczne przychody. W przypadku 44,27 proc. projektów miesięczna sprzedaż przekracza 10 tys. zł. Przychody miesięczne powyżej 50 tys. zł generuje 21,39 proc. start-upów. Z kolei pułap 100 tys. zł miesięcznych przychodów przekracza 13,43 proc. badanych spółek. Przychodami w kwocie powyżej 1 mln zł miesięcznie może się pochwalić 3 start-upy na 201 badanych.

Jakie przychody osiągają start-upy z działania 3.1

Analiza przeprowadzona przez PARP nie jest reprezentatywna i czytelnikom pozostawiamy jej ocenę. Będziemy próbowali uzyskać dane, które obejmą wszystkie spółki powstałe w ramach działania 3.1. Tylko w ten sposób będzie można ocenić efektywność tego programu i wyciągnąć wnioski przydatne przy okazji kolejnych inicjatyw.

Przeczytaj także: Jak sobie (nie) radzą po latach start-upy, które otrzymały e-dotację

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
MichalBan 3 kwi 2017 (22:35)

Żałuję, że tak mało start-upów udało mi się z Zespołem PARP, funduszami seed, VC, Aniołami wesprzeć w ich działalności. Start-upom życzę mądrego rozwoju i pasji w tym co robicie. Michał Bańka.