Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ZUS zamierza ulżyć przedsiębiorcom

Coraz więcej przedsiębiorców nie radzi sobie z realizacją swoich zobowiązań wobec ZUS. Dlatego wzrasta liczba firm, które decydują się na rozłożenie swoich zaległości na raty. Jak poinformował ZUS, w całym kraju 36 640 przedsiębiorców złożyło wniosek o układy ratalne.

Foto: FORUM/ Marek Kuwak

W pierwszym półroczu tego roku właściciele firm złożyli najwięcej wniosków o rozłożenie długu na raty w ciągu ostatnich dwóch lat. Było ich dokładnie 36 640, jednak nie każdy z nich został rozpatrzony pozytywnie. Zgodę ZUS na ratalną spłatę zadłużenia otrzymało 24 315 przedsiębiorców, co stanowiło niespełna 66 proc. wszystkich złożonych wniosków na łączną kwotę 1 585 204 767,19 zł.

– Podpisanie układu ratalnego z ZUS pozwala przedsiębiorcy na uporządkowanie jego spraw wobec nas, a tym samym, mimo, że nadal jest u nas zadłużony to, jeśli spłaca kolejne raty zadłużenia w terminie to może dostać od nas zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami – mówi Iwona Kowalska Regionalna Rzecznik Prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – To pozwala mu na start w przetargach i ubieganie się o pomoc publiczną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca może rozłożyć na raty także zaległe stawki za pracowników. Wcześniejsze regulacje pozwalały na rozłożenie zadłużenia na raty tylko na kwotę własnego zadłużenia po wcześniejszej spłacie zaległości, jakie miał przedsiębiorca wobec pracowników.

Jak ubiegać się o rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS?

Aby móc ubiegać się o rozłożenie swojego długu na raty, przedsiębiorca musi wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem oraz musi dostarczyć dokumenty niezbędne do oceny sytuacji finansowej. Do nich zalicza się:

  1. Oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz sytuacji materialnej
  2. Dokumenty obrazujące kondycję finansową oraz możliwości płatnicze
  3. Dokumenty dotyczące pomocy publicznej

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZwykłyPolak 5 wrz 2018 (11:38)

Raty czy mały ZUS to i tak nie jest adekwatne to systemu ''oszustów'' jakim jest KRUS, do którego i tak Państwo dopłaca ponad 90% z naszych kieszeni oczywiście ???!!!! Odebraliście pieniądze i dodatek służbom mundurowym i nauczycielom !!!!