ZUS zamierza ulżyć przedsiębiorcom

Coraz więcej przedsiębiorców nie radzi sobie z realizacją swoich zobowiązań wobec ZUS. Dlatego wzrasta liczba firm, które decydują się na rozłożenie swoich zaległości na raty. Jak poinformował ZUS, w całym kraju 36 640 przedsiębiorców złożyło wniosek o układy ratalne.

Foto: FORUM/ Marek Kuwak

W pierwszym półroczu tego roku właściciele firm złożyli najwięcej wniosków o rozłożenie długu na raty w ciągu ostatnich dwóch lat. Było ich dokładnie 36 640, jednak nie każdy z nich został rozpatrzony pozytywnie. Zgodę ZUS na ratalną spłatę zadłużenia otrzymało 24 315 przedsiębiorców, co stanowiło niespełna 66 proc. wszystkich złożonych wniosków na łączną kwotę 1 585 204 767,19 zł.

– Podpisanie układu ratalnego z ZUS pozwala przedsiębiorcy na uporządkowanie jego spraw wobec nas, a tym samym, mimo, że nadal jest u nas zadłużony to, jeśli spłaca kolejne raty zadłużenia w terminie to może dostać od nas zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami – mówi Iwona Kowalska Regionalna Rzecznik Prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – To pozwala mu na start w przetargach i ubieganie się o pomoc publiczną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca może rozłożyć na raty także zaległe stawki za pracowników. Wcześniejsze regulacje pozwalały na rozłożenie zadłużenia na raty tylko na kwotę własnego zadłużenia po wcześniejszej spłacie zaległości, jakie miał przedsiębiorca wobec pracowników.

Jak ubiegać się o rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS?

Aby móc ubiegać się o rozłożenie swojego długu na raty, przedsiębiorca musi wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem oraz musi dostarczyć dokumenty niezbędne do oceny sytuacji finansowej. Do nich zalicza się:

  1. Oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz sytuacji materialnej
  2. Dokumenty obrazujące kondycję finansową oraz możliwości płatnicze
  3. Dokumenty dotyczące pomocy publicznej

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Avatar

ZwykłyPolak

5 września 2018 Odpowiedz

Raty czy mały ZUS to i tak nie jest adekwatne to systemu ”oszustów” jakim jest KRUS, do którego i tak Państwo dopłaca ponad 90% z naszych kieszeni oczywiście ???!!!! Odebraliście pieniądze i dodatek służbom mundurowym i nauczycielom !!!!

Avatar

fox

5 września 2018 Odpowiedz

Chcesz chleb po 12 zł?
Będziesz miał.

Avatar

Max

5 września 2018 Odpowiedz

UK sklep Sainsburys (czyli nie najtańszy dyskont), cena masła Sainsburys Unsalted Butter 82 %, 250 gr 1,6 Funta czyli 7,5 ZŁ, możesz sprawdzić na ich stronie. Polska, średnia cena masła 200 gr, 6,17 gr (dane z portalu spożywczego). Możesz mi wytłumaczyć ten fenomen, że w Polsce cena masła jest taka sama jak w UK ? Czyżby Polscy rolnicy zaczęli płacić pracownikom 40 zł/h, tak jak angielscy ?

Avatar

...

5 września 2018 Odpowiedz

Chleb po 12 PLN 🙂 …nie strasz nie strasz bo się zes… – nie mów że rolnik posiadający kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów nie byłby w stanie opłacić składki ZUS na poziomie 1200 PLN (jak każdy inny przedsiębiorca) kiedy stać go na zaciąganie kredytu np. na traktor za 500K PLN (co jest ułamkiem potrzebnym do funkcjonowania gospodarstwa) . Nie twierdzę że każdy powinien płacić te 1200 PLN – nie zgadzam się z takimi obciążeniami ale tak samo nie zgadzam się by tworzyć jakieś uprzywilejowane grupy. stawka powinna być jednakowa dla wszystkich – a jak się nie podoba, to nie trzeba być rolnikiem – tak jak nie trzeba być żołnierzem czy prawnikiem, piekarzem czy lekarzem.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*