Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firmy zapłacą co najmniej 1300 zł na ZUS w roku 2019

Od nowego roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS. Suma składek wraz ubezpieczeniem zdrowotnym dla firm działających dłużej niż 2 lata przekroczy barierę 1300 zł.

Co prawda mamy dopiero połowę roku, ale przedsiębiorcy już mogą się szykować na podwyżki składek na ZUS w roku 2019. Wszystko za sprawą przyjętych kilka dni temu przez Radę Ministrów założeń ustawy budżetowej na przyszły rok. Z zapisów w dokumencie wynika, że wzrośnie wysokość prognozowanej miesięcznej płacy, a to właśnie na bazie tego parametru szacowana jest wysokość składek na ubezpieczenia społeczne. Według przedstawionego projektu przeciętna płaca w Polsce wzrośnie o blisko 300 zł i wyniesie 4765 zł. Podstawę wyliczenia składek przyjmuje się jako 60 proc. tej wielkości, a więc w 2019 roku kwota ta sięgnie 2859 zł. Zakładając tą wielkość poszczególne składki na ubezpieczenie społeczne wyniosą:

Suma składek na ubeczpiecznie społeczne wzrośnie o 7,25 proc. i wyniesie 974,65 zł. Do tej kwoty przedsiębiorcy muszą doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość poznamy na początku przyszłego roku. W tym roku z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego jednoosobowe firmy odprowadzają składkę w kwocie 319,94 zł i możemy się spodziewać, że jak co roku wzrośnie o co najmniej 25 zł. To oznacza, że suma wszystkich składek płaconych przez firmy działające na rynku dłużej niż 2 lata przekroczy w 2019 roku kwotę 1300 zł. Przeczytaj także:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
X 4 gru 2018 (13:55)

@Obywatel To ty jesteś za głupi, aby móc dużo zarabiać - nie zwalaj winy na pracodawców.