Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Będą wyższe zasiłki dla przedsiębiorczych matek

Przedsiębiorcze matki, prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 2 lata, będą miały wyższe zasiłki macierzyńskie. To efekt rozmów protestujących kobiet z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Dyskusja toczyła się w kancelarii premiera w Warszawie. Przed gmachem odbywała się 150-osobowa pikieta Ruchu Społecznego „Matki na działalności gospodarczej”.

Minister zgodził się, by wypracowane regulacje weszły w życie od stycznia przyszłego roku. Zgodnie z ustaleniami, matki krótko prowadzące swoją firmę będą zwolnione ze składki zdrowotnej. Wysokość zasiłku nie może być jednak większa niż 1000 złotych przez rok po urodzeniu dziecka – tak samo jak w przypadku kobiet bezrobotnych lub pracujących na umowach cywilno-prawnych. Jednocześnie będą odprowadzane za nie składki ubezpieczeniowe. Nie będzie zaś zmian dla kobiet przebywających na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży.

„To było krótkie, bardzo dobre spotkanie, rozmawialiśmy o sytuacji mam, przedstawiliśmy od razu projekt nowych propozycji. Vacatio legis dla tej ustawy będzie wydłużony o dwa miesiące” – powiedział po spotkaniu z matkami minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Udało się przekonać władze do naszych opinii. Zaproponowany okres vacatio legis jest do przyjęcia, gdyż od stycznia wchodzą nowe – korzystniejsze regulacje” – dodała Małgorzata Borowska z Ruchu Społecznego „Matki na działalności gospodarczej”.

Propozycje zmian w ustawie będą omawiane na sejmowej komisji w przyszły czwartek.

Przedsiębiorcze matki chcą porozmawiać o swojej sytuacji także z prezydentem Andrzejem Dudą. Chcą zaapelować, by podpisał on ustawę możliwie szybko po wpłynięciu do jego kancelarii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/dabr

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.