Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dzisiaj decyzja w sprawie ACTA

O losie umowy ACTA, która wywołała wiele kontrowersji, zdecyduje dziś komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego. Wynik głosowania będzie podpowiedzią dla wszystkich europosłów, którzy na lipcowej sesji plenarnej wydadzą ostateczną opinię w sprawie umowy dotyczącej walki z piractwem i podróbkami w internecie.

Obozy zwolenników i przeciwników ACTA w komisji są niemal identyczne i wynik głosowania będzie niepewny do ostatniej chwili. Wiceprzewodniczący komisji Paweł Zalewski będzie głosował przeciwko, bo uważa, że umowa ogranicza wolność w sieci i może posłużyć do inwigilowania internautów.

„Jestem za obroną ochroną własności intelektualnej, ale w taki sposób, który jest dostosowany do rzeczywistości cyfrowej, a nie analogowej” – tłumaczył europoseł.

Zwolennicy natomiast podkreślają, że ACTA zapewni w przyszłości skuteczną walkę z piractwem w sieci. Do tej grupy należy Komisja Europejska. Komisarz do spraw handlu Karel De Gucht jeszcze wczoraj apelował do europosłów, by poczekali na orzeczenie unijnego trybunału, który bada zgodność umowy z europejskim prawem.

„Jeśli są jakieś wątpliwości, proszę odłożyć głosowanie, jestem przekonany, że rozwieje je trybunał, który uzna, że wszystko jest zgodne z traktatami” – dodał komisarz.

Jeśli dziś komisja, a później cały Europarlament zdecyduje o odrzuceniu umowy, ACTA zostanie pogrzebana. Choć Komisja Europejska zapowiada, że jeśli w przyszłości unijny trybunał orzeknie, że wszystko jest zgodne z prawem, Komisja powróci z umową do Parlamentu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.