Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak długi okres wypowiedzenia dotyczy umowy o pracę na czas nieokreślony?

Jestem zatrudniona od 22.12.2014 r. na umowę na czas nieokreślony. Chciałabym rozwiązać umowę z obecnym zakładem pracy. Czy przysługuje mi miesięczny okres wypowiedzenia? Wcześniej w tym samym zakładzie miałam umowy na czas określony. Czy one również się liczą? Zależy mi, żeby jak najszybciej rozwiązać umowę z obecnym zakładem, bo w grudniu zaczynam nową pracę.

Dotychczasowy staż pracy u tego samego pracodawcy ma znaczenia dla określenia upływu terminu wypowiedzenia. Sąd Najwyższy w uchwale z 15 stycznia 2003r. (III PZP 20/02) stwierdził, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia wynoszą odpowiednio:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.

3 miesiące, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 3 lata.

Oczywiście pracodawca razem z pracownikiem mogą za porozumieniem stron skrócić ustawowy okres wypowiedzenia.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 36-36¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj.: Dz.U. 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.