Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kolejny pomysł Brukseli ograniczy naszą wolność w internecie

Pod pozorem zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w internecie, Unia Europejska wraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji chce wprowadzić kolejny projekt ograniczający anonimowość w sieci. Czy wywoła on podobną reakcję społeczeństwa jak ACTA?

Nowy projekt zastąpi program „Bezpieczny internet”

8 czerwca 2012 r. odbyło się posiedzenie Rady UE ds. Transpotu, Telekomunikacji i Energii w zakresie telekomunikacji. Ministrowie przyjęli na nim raport z postępu prac nad wnioskiem dotyczącym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wytycznych dla transeuropejskich sieci telekomunikacyjnych.

Neelie Kroes – komisarz ds. agendy cyfrowej, poinformowała zebranych, że największa przeszkodą w rozwoju e-rynku jest brak zaufania w internecie. Receptą na ten stan ma być wprowadzenie mechanizmu Connecting Europe Facility.

Obawy internautów przed utratą anonimowości

Jak wynika z danych Eurostatu, internauci rzeczywiście nie mają pełnego zaufania do zakupów w sieci, ale jeszcze większy strach odczuwają przed ingerencją w ich prywatność. W 2009 r. blisko 30 proc. z nich nie brało z tego powodu udziału w e-handlu.

CEF ma być teoretycznie odpowiedzią na „Europejską strategię na rzecz lepszego internetu dla dzieci”. Jednak w jego treści znajdują się kontrowersyjne zapisy, informujące, o tym, że od podmiotów branżowych będzie się oczekiwało stosowania technicznych środków identyfikacji elektronicznej i uwierzytelniania elektronicznego. W praktyce oznaczać to będzie wprowadzenie e-dowodów tożsamości, podpisów elektronicznych, elektronicznych stempli oraz certyfikatów dostaw elektronicznych.

Kto za to zapłaci?

Mimo, że Komisja Europejska zapowiedziała, że wesprze finansowo projekty firm, które zobowiążą się do wprowadzenia narzędzi identyfikujących użytkowników, to pewne jest, że nowy projekt będzie bardzo kosztowny. Dodatkowym jego założeniem jest bowiem zwiększenie dostępu gospodarstw domowych do szerokopasmowego internetu. Ma to pochłonąć ponad 9 mld euro ze środków prywatnych oraz publicznych. Pozytywną wiadomością jest natomiast prognozowany wzrost inwestycji w sektorze infrastruktury sieciowej, wart około 50 mld euro.

Justyna Niedbał

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.