Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Koniec umowy o pracę a kontynuacja chorobowego

W dniu dzisiejszym tzn. 02.11.2015 kończy mi się umowa o pracę. Dowiedziałam się w piątek wieczorem (30.10.2015) od kierownika, że umowa nie zostanie mi przedłużona. Byłam dziś z rana u lekarza rodzinnego i dostałam zwolnienie do 10 listopada. Zaniosłam je do pracy. Teraz nie wiem, co dalej zrobić. Myślałam, żeby 10 listopada pójść jeszcze po kolejne zwolnienie. Czy ja będę musiała je dostarczyć do pracodawcy czy przesłać do ZUS-u? Rozumiem, że z dniem dzisiejszym zostaję zwolniona i pieniądze dostane z ZUS-u?

Z chwilą upływu terminu na jaki została zawarta umowa o pracę wygasa. Także, w dniu 2 listopada skończyła się Pani umowa. Jeśli zachorowała Pani w trakcie trwania umowy, to mimo jej upływu zachowa Pani ciągłość zwolnienia, jeśli przedłuży się stan Pani niedyspozycji. Po wygaśnięciu umowy płatnikiem zasiłku chorobowego jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kolejne zwolnienia lekarskie powinna Pani przekazywać dla właściwego dla Pani miejsca zamieszkania oddziału ZUS. Na dostarczenie dokumentu ma Pani 7 dni od jego wydania. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje obniżeniem o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej choroby do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 6- 8, art. 13, art. 29, art. 30, art. 46-47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( tj. Dz.U. z 2014 r. poz.159 ze zm.).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.