Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od nowego roku o cenach gazu zdecyduje rynek

Ceny gazu regulowane przez rynek, a nie Urząd Regulacji Energetyki – takie zmiany zakłada Program Uwolnienia Gazu (PUG) przygotowany przez PGNiG na podstawie wytycznych URE. Na razie zmiany dotyczyć miałyby dostaw dla odbiorców instytucjonalnych.

Pośpiech związany z uwalnianiem cen gazu wynika z przepisów unijnych.

– Jesteśmy ostatnim krajem, który jest objęty regulacją cen gazu. To, o czym w tej chwili mówi URE i to, co zaproponowaliśmy w PUG-u, to jest zniesienie regulacji cenowych dla obrotu hurtowego wyjaśnia prezes PGNiG.

Komisja Europejska za opóźnienia grozi skargą do Trybunału Sprawiedliwości, a przegrana oznacza dla Polski wysokie kary finansowe. Bruksela wstrzymuje się na razie z taką decyzją, obserwując efekty prac nad liberalizacją rynku.

Prace nad Programem Uwalniania Gazu nabrały tempa. Po trzymiesięcznych konsultacjach społecznych, PGNiG opracowuje ostateczny kształt projektu. Zadanie niełatwe, bo uczestnicy rynku zgłosili wiele uwag, często ze sobą sprzecznych.

Jednym z głównych założeń procesu liberalizacji rynku, jest wprowadzenie gazu do obiegu giełdowego. Prezes URE Marek Woszczyk ma nadzieję, że będzie to możliwe już we wrześniu tego roku. To oznacza, że PGNiG będzie musiał sprzedawać na towarowej giełdzie znaczące ilości swojego surowca.

Po zakończonych konsultacjach, trwają jeszcze końcowe ustalenia dotyczące ostatecznej treści Programu. PGNiG i URE chcą o tym rozmawiać między sobą i z innymi uczestnikami rynku.

– To konieczne działanie, by proces zniesienia regulacji cenowych przyniósł pożądane efekty mówi prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Mimo że rynek, do tej pory opanowany przez spółkę, zyska nowych graczy, prezes PGNiG jest spokojna o efekty uwalniania cen.

– Ja się tego nie boję, bo każde działanie niesie za sobą jakieś ryzyko. A zdecydowanie lepiej jest stosować rozwiązania uzgodnione przez wszystkie strony, które są zainteresowane takim działaniem niż stosować działania narzucone odgórnie mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Zgodnie z ustaleniami PGNiG i Urzędu Regulacji Energetyki do uwolnienia rynku gazu dla odbiorców hurtowych mogłoby dojść od 1 stycznia 2013 roku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.