Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ranking białokołnierzykowej przestępczości

Sholam Weiss, to król rankingu tak zwanej białokołnierzykowej przestępczości. Oskarżony o łączną liczbę niespełna osiemdziesięciu przestępstw zasłużył na wyrok skazujący na 845 lat pozbawienia wolności. Weiss „może” przy tym starać się o zwolnienie warunkowe powiązane z dobrym sprawowaniem „już” w roku 2754, ponieważ w kwietniu 2011 roku amerykański sąd przychylił się do apelacji Sholam’a i złagodził przedstawiony mu wyrok związany z defraudacją około 450 milionów dolarów, skracając go o całe dziesięć lat.

Początek największej defraudacji

Początek długiej historii sprzeniewierzeń dokonanych przez Shalom’a Weiss’a na majątku przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego National Heritage Life Insurance Co. (NHLIC), których wartość szacuje się na okrągłe 450 milionów dolarów, rozpoczęła się jeszcze w 1990 roku. Weiss doskonale spowinowacony z osobami zasiadającymi w zarządzie przedsiębiorstwa dokonywał defraudacji majątku firmy, bazujących na niekorzystnych dla firmy, irracjonalnych decyzjach zakupowych, polegających na zakupie bezwartościowych nieruchomości po bardzo wysokiej, nierynkowej cenie. Całość nadpłaconych kwot trafiała jednak finalnie na konto Weiss’a i jego wspólników. Zgodnie z ustaleniami amerykańskiego Federal Bureau of Investigation miał on być głównym pomysłodawcą tego rodzaju upłynniania środków prowadzonej przez niego firmy. Innymi postawionymi mu zarzutami były poza tym zmowa, wymuszenia i pranie pieniędzy.

Zasądzenie 845 lat pozbawienia wolności

Nielegalny proceder prowadzony przez urodzonego i wychowanego w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn Weiss’a trwał do jego zatrzymania przez służby federalne w 1999 roku. Podczas trwającego dziewięć miesięcy procesu zakończonego osiemnastego października 1999 roku, zarzucono mu popełnienie łącznie 78 przestępstw i powiązane z nimi nieprawne przejęcie niespełna pół miliarda dolarów majątku National Heritage Life Insurance. Sholam Weiss skazany został, zgodne z amerykańskim schematem łączenia należnych wyroków, na karę pozbawienia wolności na 845 lat oraz zobowiązany został do zapłaty 125 milionów dolarów z tytułu zadośćuczynienia oraz 123 milionów nałożonej nań kary. Weiss nie uczestniczył jednak osobiście w odczytaniu wyroku, ponieważ ostatniego dnia procesu, podczas obrad ławy przysięgłych, opuścił sąd w Orlando na Florydzie i zbiegł do Austrii.

Po jego aresztowaniu przez władze austriackie, początkowo odmawiające wydania Weiss’a, został po odrzuceniu jego wniosku przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Organizację Narodów Zjednoczonych, ekstradowany do Stanów Zjednoczonych jesienią roku 2000. Na mocy złożonego przez Weiss’a odwołania mającego doprowadzić do przekazania go ponownie w ręce władz Austrii, jego wyrok pozbawienia wolności został skrócony zgodnie z treścią postanowienia z 14 kwietnia 2011 roku o 10 lat, co finalnie oznacza 835 lat zasądzonej odsiadki. Jego dotychczas najbardziej zuchwałe oszustwo w historii świata finansów doprowadziło do upadku National Heritage Life Insurance Co. oraz utraty oszczędności życia przez tysiące emerytów stanu Floryda. W sprawie skazano przy tym ponad dwunastu innych oskarżonych. W postępowaniu prowadzonym przeciwko jego głównemu wspólnikowi, nieżyjącemu już Keith’owi Pound wydano łagodniejszy wyrok, w którym odczytano werdykt ponad siedmiusetletniego pozbawienia wolności i przekraczającego wartość stu milionów zadośćuczynienia.

Do odważnych świat należy

To właśnie Keith Pound zajmuje drugie, sławetne miejsce w opracowanym przez brytyjski The Times rankingu najdłuższych wyroków zasądzonych w sprawach o oszustwa finansowe. Trzecie niezaszczytne miejsce przypadło Normanowi Schmidt, który tworząc skomplikowaną piramidę finansową wyłudził ponad 38 milionów dolarów, za co wyrokiem sądu został w roku 2008 skazany na 330 lata więzienia. Kolejnym oszustem finansowym zasługującym na wyróżnienie jest Bernard Lawrence Madoff skazany przez amerykański sąd 29 czerwca 2009 roku na 150 lat więzienia za nadużycia sięgające niewyobrażalnej kwoty wysokości 50 miliardów dolarów. Jego wyrok był zaledwie o 50 lat wyższy od kary zasadzonej Willowi Hoover, skazanemu za 44 przestępstwa i zdefraudowanie blisko trzynastu milionów dolarów swoich klientów.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.