Wykorzystaliśmy 75% środków unijnych
Polska wykorzystała już ponad 75 procent środków unijnych z lat 2007-2013. Z pomocy Brukseli najintensywniej czerpią szkoły wyższe i przedsiębiorcy. Swoje pieniądze dobrze wykorzystują regiony, którym do wydania zostało około 10 procent środków.
Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że- według szacunków- do końca roku wydanych zostanie około 90 procent wszystkich przysługujących nam pieniędzy.Opócz przedsiębiorców i szkół wyższych, z funduszy unijnych szeroko korzystają instytucje kultury.
Na drugim biegunie jest wykorzystanie pieniędzy na infrastrukturę, głównie na transport kolejowy oraz projekty informatyczne. Elżbieta Bieńkowska zaznacza jednak, że kolej coraz lepiej radzi sobie z wykorzystaniem pieniędzy z Brukseli.
Szefowa resortu rozwoju regionalnego przypomniała, że w razie potrzeby pieniądze, które nie będą wydane można przesunąć. Na duże przesunięcia, między poszczególnymi programami, trzeba mieć zgodę Komisji Europejskiej. Mniejsze, ministerstwo rozwoju regionalnego, może dokonać na własną rękę.
Unijny budżet kończy 31 grudnia przyszłego roku. Pieniądze z niego będzie można wydawać jednak do 2015 roku. W latach 2007-2013 Polska jest największym odbiorcą unijnych pieniędzy, z kwotą ok 67 miliardów euro.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Tokarczyk/dyd
-
Nowoczesny budynek biurowy - na co zwrócić uwagę przy kupnie? (materiał partnera)
-
„Dopóki nie przyszła do nas pierwsza firma farmaceutyczna, nie chciałam prowadzić swojego startupu. Nawet nie miałam takich planów” – Kinga Matuła, założycielka QurieGen
-
„Mamy w portfelu blisko 20 perspektywicznych spółek, z którymi pozyskujemy kolejne rundy finansowania lub planujemy wyjścia z inwestycji” – Aleksander Kłósek, Managing Partner YouNick Mint
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Masz długi, a prowadzisz firmę? Sprawdź, czy komornik może zająć konto firmowe
-
Ile trwa założenie działalności gospodarczej w Polsce? Sprawdź, co musisz wiedzieć
-
Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić firmę w KRD i czy można to zrobić za darmo?
-
Raty na firmę. Kiedy warto z nich skorzystać i czy to się opłaca?