Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wykorzystaliśmy 75% środków unijnych

Polska wykorzystała już ponad 75 procent środków unijnych z lat 2007-2013. Z pomocy Brukseli najintensywniej czerpią szkoły wyższe i przedsiębiorcy. Swoje pieniądze dobrze wykorzystują regiony, którym do wydania zostało około 10 procent środków.

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że- według szacunków- do końca roku wydanych zostanie około 90 procent wszystkich przysługujących nam pieniędzy.Opócz przedsiębiorców i szkół wyższych, z funduszy unijnych szeroko korzystają instytucje kultury.

Na drugim biegunie jest wykorzystanie pieniędzy na infrastrukturę, głównie na transport kolejowy oraz projekty informatyczne. Elżbieta Bieńkowska zaznacza jednak, że kolej coraz lepiej radzi sobie z wykorzystaniem pieniędzy z Brukseli.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego przypomniała, że w razie potrzeby pieniądze, które nie będą wydane można przesunąć. Na duże przesunięcia, między poszczególnymi programami, trzeba mieć zgodę Komisji Europejskiej. Mniejsze, ministerstwo rozwoju regionalnego, może dokonać na własną rękę.

Unijny budżet kończy 31 grudnia przyszłego roku. Pieniądze z niego będzie można wydawać jednak do 2015 roku. W latach 2007-2013 Polska jest największym odbiorcą unijnych pieniędzy, z kwotą ok 67 miliardów euro.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Tokarczyk/dyd

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.