Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Założyciele XTPL odkupują udziały firmy od Funduszu Platinum Seed

Założyciele spółki XTPL, pracującej nad technologią wytwarzania ultracienkich linii przewodzących, zdecydowali się na odkupienie od funduszu Platinum Seed udziałów w firmie.

 

foto: FORUM 

Technologia XTPL jest rozwijana od kilkunastu miesięcy. Na samym początku działalności w spółkę zainwestował fundusz zalążkowy. Założyciele XTPL postanowili odkupić udziały należące do Platinum Seed.

– Zadaniem funduszu zalążkowego jest inwestowanie w spółki na wczesnym etapie działalności i pomaganie im w pracach nad pomysłem. Wszystko po to, aby z czasem sprzedać z zyskiem swoje udziały, gdy firma będzie już dobrze funkcjonować. Gdy rozpoczynaliśmy współpracę z XTPL-em, wiedzieliśmy, że ich technologia ma przyszłość. Ocena projektu i potencjału zespołu nas nie zawiodła. Dziś ulokowane w spółce fundusze wróciły do nas pomnożone, a sama technologia wkroczyła na nowy poziom rozwoju – mówi Michał Ciemiński, prezes zarządu Platinum Seed. Pierwszy etap prac i tym samym finansowania spółka uważa za zamknięty. Sam pomysł badaczy został zweryfikowany i działa w laboratoryjnej skali. Firma dokonała też zgłoszenia patentowego.

– Średni czas wyjścia funduszu z inwestycji wynosi 5-7 lat. Nam udało się dojść do założonego kamienia milowego w rozwoju naszej technologii szybciej. Prace nad dalszym rozwojem naszej metody drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny są bardzo obiecujące. W ostatnich tygodniach udało nam się zmniejszyć szerokość drukowanych linii do poniżej jednego mikrometra i wejść w bardzo atrakcyjną skalę nanometrów. Te wyniki bardzo dobrze oceniane są przez naszych partnerów naukowych i biznesowych działających globalnie na rynku ogniw słonecznych – to tylko umacnia naszą wiarę w XTPL. Wiemy, że pracujemy nad wyjątkową technologią. To dlatego zadecydowaliśmy, że chcemy już dziś wykupić udziały funduszu, przechodząc do kolejnego etapu projektu – powiedział Filip Granek, jeden z założycieli XTPL. – Decyzja nie była łatwa, m.in. wymagała od nas zaciągnięcia kredytu, ale bardzo wierzymy w sukces naszego projektu i nie mamy wątpliwości, że to bardzo dobra inwestycja.

W grudniu 2015 roku XTPL złożył wniosek o dofinansowanie badań w ramach konkursu “Szybka Ścieżka” NCBR. Spółka dostała już dotację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości działań związanych z ochroną własności przemysłowej. Przedstawiciele firmy biorą także udział w programie akceleracyjnym MIT Enterprise Forum Poland.

– Na tym etapie rozwoju, szukamy inwestora, który da nam wsparcie finansowe i know-how w formie tzw. Smart Money dla kolejnej fazy projektu. Mamy już pierwszych takich partnerów i bardzo cenimy ogromne doświadczenie i międzynarodowe kontakty, jakie te osoby wnoszą do naszego przedsięwzięcia – tłumaczy Sebastian Młodziński, prezes zarządu XTPL. – Oczywiście zapraszamy do rozmów kolejnych inwestorów. Jesteśmy zdeterminowani, aby stworzyć stworzyć polską firmę o globalnym zasięgu – dodaje.

XTPL jest spółką technologiczną założoną przez wybitnych polskich naukowców młodego pokolenia. Firma zajmuje się opracowywaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw (ang.Transparent Conductive Films – TCF), które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych LCD.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.