Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Związek Banków Polskich: Rodzinę na Swoim mógłby zastąpić system oszczędzania

Program Rodzina na swoim wygasa za pół roku. Rząd nie przygotował jeszcze systemu zachęt, które mogłyby zastąpić program. Związek Banków Polskich proponuje, by stworzyć system oszczędzania na własne mieszkanie.

Związek Banków Polskich od paru kwartałów promuje uruchomienie w Polsce systemu długoterminowego oszczędzania mówi Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. Żeby pobudzić tych ludzi, którzy mają niższe dochody, a którzy są gotowi, poprzez odpowiednie wyrzeczenia, przez wiele lat na własne mieszkanie oszczędzać.

W rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jacek Furga zwraca uwagę, że banki są gotowe do tego, by wprowadzić taki produkt do swej oferty. Ale sama ich inicjatywa może okazać się niewystarczającą zachętą dla społeczeństwa.

Do tego musi nakłaniać też państwo, bo postawa oszczędnościowa opłaca się nam wszystkim mówi przedstawiciel Związku Banków Polskich, dodając, że chodzi tu o pewne formy nagradzania tych, którzy wezmą udział w takim programie. Czy to będzie ulga podatkowa, czy to będzie zwolnienie z podatku Belki, czy to będzie dodatkowa premia, płacona corocznie do zgromadzonych oszczędności.

Tym bardziej, że Polacy mogą być zrażeni do takiej formy oszczędzania na własne mieszkanie.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę doświadczenia Polski ze starymi książeczkami mieszkaniowymi, z Kasą Grobelnego czy z OFE chociażby przypomina Furga. To najnowsze przykłady nadwyrężonego zaufania do instytucji publicznych, które zarządzają naszymi pieniędzmi.

Według Furgi nie widać dziś politycznej woli wprowadzenia skutecznych rozwiązań w tym zakresie.

Rząd nie ma dobrych pomysłów tutaj mówi. To, co zaproponował jeszcze w 2011 roku, co Sejm przyjął jako pewne założenia, kierunki rozwoju do roku 2012, nie przynoszą żadnych nowych i efektywnych rozwiązań.

Przedstawiciel Związku Banków Polskich zwraca tez uwagę, że w toku prac sejmowych pojawił się pomysł przedłużenia, obowiązującego dziś programu Rodzina na Swoim.

Klub parlamentarny PIS złożył projekt nowelizacji ustawy do programu Rodzina na Swoim, który by przedłużał ten program do roku 2017 mówi Jacek Furga. W mojej ocenie nie jest to dobry pomysł, ponieważ ten program promował i tak tylko tych, których było stać na mieszkanie.

Rządowy program Rodzina na swoim został uruchomiony na mocy ustawy z sierpnia 2006 roku. Przez 4,5 roku skorzystało z niego blisko 150 tysięcy rodzin, które mogły liczyć na pomoc Skarbu Państwa w spłacie odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup domu czy mieszkania. Program wygasa wraz z końcem tego roku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.