Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Blisko 100 tys. zł na założenie firmy czeka. Do rozdania pula 110 mln zł

Masz pomysł na biznes i szukasz finansowania dla swojej idei? Dotacji zabrakło, a o funduszu Venture Capital póki co nie myślisz? Jedną z możliwości sfinansowania startu przygody z biznesem jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Osoba przedsiębiorcza może z niego pozyskać blisko 100 tys. zł na założenie firmy.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Rządowy program wystartował pod koniec 2013 roku jako wspólny projekt Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Założeniem inicjatywy jest udzielanie atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek osobom, które myślą o własnym biznesie, ale brakuje im kapitału na start. Program skierowany jest do bezrobotnych, studentów oraz świeżo upieczonych absolwentów. Aby zdobyć wsparcie na starcie, pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea.

W tym roku w ramach programu do rozdania jest 110 mln zł – dowiedział się portal MamBiznes.pl. Te pieniądze trafią do przedsiębiorczych osób, którym brakuje kapitału na start w biznesie. Od marca wzrósł limit maksymalnej kwoty pożyczki. Górny limit środków dostępnych na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 97 274,80 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 29 182,44 zł. Jest to skutkiem zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2018 r. (zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dot. przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2018 r.).  Od początku programu powstało w ten sposób ponad 4 tysiące nowych firm, które łącznie pozyskały 280 mln zł. Oprócz środków na utworzenie firmy mikrofirmy mogą się także ubiegać o wsparcie na utworzenie stanowiska pracy. Na ten cel wydano do tej pory 2,7 mln zł.

Aby zdobyć wsparcie na starcie pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea. Decyzja o dotycząca przyznania lub odmowy udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu maksymalnie 14 roboczych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat. Pożyczka udzielana młodej firmie oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku.

Osoby zainteresowane tą formą finansowania i spełniające wymagania programu mogą więc śmiało zabierać się za wypełnianie wniosku. Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” może być ciekawą alternatywą dla popularnych bezzwrotnych dotacji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.