Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

80 tys. zł wsparcia na pierwszy biznes

Brak pieniędzy na rozpoczęcie przygody z biznesem to jedna z głównych barier wskazywanych przez osoby myślące o „pójściu na swoje”. Wbrew powszechnie powtarzanym opiniom możliwości finansowania własnej działalności jest całkiem sporo. 

Wczoraj przedstawiliśmy „Platformy startowe” jako jeden ze sposobów zdobycia kapitału na założenie firmy. Dziś w ramach cyklu „Skąd kapitał na własny biznes” przybliżmy program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”.


Jak zdobyć środki na założenie firmy (fot. iStock / Thinkstock)

80 tys. zł na start

Inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystartowała w listopadzie 2013 roku. W ramach rządowego programu osoba z pomysłem na biznes może się ubiegać o finansowy zastrzyk w postaci preferencyjnie oprocentowanej pożyczki. O środki na rozkręcenie biznesu mogą się starać studenci, absolwenci oraz osoby zarejestrowane jako bezrobotne.   Maksymalna wysokość pożyczki uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał. To oznacza, że od września młody przedsiębiorca w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” może uzyskać 80 381,60 zł na założenie firmy oraz 24 114,48 zł na utworzenie miejsca pracy.

Zanim osoba z pomysłem na biznes będzie go mogła zrealizować nie obejdzie się bez wizyty u pośrednika finansowego w danym województwie. Aby zdobyć wsparcie na starcie pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea.  Decyzja o dotycząca przyznania lub odmowy udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu maksymalnie 14 roboczych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat.  Pożyczka udzielana młodej firmie oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie  0,44% w skali roku.

Pieniądze jeszcze są

Nie są jeszcze znane najnowsze dane, ale w roku 2016  do dnia 1 września z programu skorzystało 522 młodych przedsiębiorców. Do pomysłodawców trafiło łącznie 33,3 mln zł pożyczek, za które uruchomili swoje pierwsze biznesy. To oznacza, że z puli 60 mln zł przeznaczonej na ten program po trzech kwartałach zostało jeszcze 26,7 mln zł. Nawet jeśli od 1 września nastąpiło przyspieszenie w wydatkowaniu środków to resort pracy nie wykluczał również zwiększenia puli przeznaczonej na ten program.  Osoby zainteresowane tą formą finansowania i spełniające wymagania programu mogą więc śmiało zabierać się za wypełnianie wniosku. Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” może być ciekawą alternatywą dla popularnych bezzwrotnych dotacji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl.

– 800 tys. zł dotacji do wzięcia

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.