Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firmy z branży budowlanej stawiają na faktoring

Podwykonawcy, inwestorzy i deweloperzy muszą obecnie stawić czoła licznym problemom nękającym przedsiębiorców działających w branży budowlanej. Jednak zgodnie z prognozami, wbrew obecnym trudnościom, sytuacja w budownictwie powinna zacząć się wkrótce poprawiać. Poprawę te odczują jednak tylko ci przedsiębiorcy, którzy w porę zdołają uchronić swoje firmy przed upadkiem, dostrzegając konieczność zapewnienia im płynności finansowej.

Problemy branży budowlanej można wymieniać w nieskończoność. Problemy z transportem, rosnące, niestabilne ceny materiałów budowlanych lub ich niedostępność, odwrócony VAT od usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców czy kontrakty zawarte w 2016 r. charakteryzujące się niezwykle niskimi marżami, które w 2018 r. realizowane będą po wyższych kosztach niż zakładane, to tylko czubek góry lodowej. Do tego dochodzą ogromne problemy z brakiem pracowników, a co za tym idzie nieterminowe realizowanie zleceń.

Wszystkie te problemy zaburzają płynność finansową firm, których niewypłacalność rośnie z roku na rok. Dług firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi już ponad 2,2, mld zł., a w jego bazie jest już ponad 60 tysięcy dłużników. Ponad połowa przedsiębiorców z sektora przyznaje, że zostało poproszonych o wydłużenie terminu płatności faktury, a bariera w postaci niezapłaconej faktury to smutna codzienność ponad 60% przedsiębiorców z branży budowlanej – głównie mniejszych i średnich podwykonawców.

„Faktury z 90 dniowym terminem płatności to dla dużego inwestora żaden problem. Nikt jednak nie myśli o nas – podwykonawcach umiejscowionych na końcu tego łańcucha. Jeśli my nie otrzymamy zapłaty za wykonaną pracę, nie mamy za co zatrudnić ludzi do wykonania kolejnych robót, nie mówiąc już o wypłacie dla tych, którzy swoją prace już wykonali” – żali się Pan Piotr, właściciel firmy wykończeniowej z łodzi, wykonującej prace dla dużego inwestora w Warszawie. „Z drugiej strony, ciężko negocjować z dużymi inwestorami, dla których my jesteśmy zaledwie jedną z wielu firm ubiegających się o zlecenie. Albo zgadzasz się na długie terminy płatności, albo wybierają kogoś innego, a ty zostajesz bez kontraktu. Trzeba radzić sobie w inny sposób.”

Inwestycja w budowanie płynności finansowej się opłaci

„Zgodnie z prognozami, sytuacja w branży budowlanej będzie się stopniowo poprawiać. Jednak jeśli przedsiębiorcy w porę nie zadbają o mechanizmy, które zapewnią im płynność finansową, ich firmy upadną, zanim jeszcze będą mieli szansę skorzystać z poprawiającej się koniunktury. Faktoring to najprostszy i dostępny już dla wszystkich sposób na zapewnienie sobie stabilności finansowej” – opowiada Damian Sapielak, dyrektor Departamentu Sprzedaży Mobilnej Idea Money S.A., lidera wśród firm faktoringowych, oferujących usługi faktoringu i mikrofaktoringu firmom z branży budowlanej. „Polskie firmy z sektora budowlanego swoje zobowiązania finansują głównie z bieżących wpływów, a w porównaniu z europejskimi firmami, dużo rzadziej korzystają z takich zabezpieczeń, jak faktoring. – dodaje. I choć już 58% przedsiębiorstw z zatorami płatniczymi podejmuje działania prewencyjne by ich uniknąć, to w znacznej mierze są to jednak duże firmy. Paradoksalnie, to właśnie przedsiębiorcy z sektora MSP, najbardziej narażeni są na zatory płatnicze i to oni powinni zawczasu pomyśleć o stosownym zabezpieczeniu. Idea Money oferuje im szereg dedykowanych rozwiązań, które uwzględniają zarówno ich ograniczenia, jak i potrzeby oraz cykliczność koniunktury, czy sezonowość branży budowlanej.”

Jak nie dopuścić do konsekwencji braku płynności spowodowanej przestojami w płatnościach, czy nieterminową spłatą należności? Faktoring oferowany obecnie zarówno dużym firmom budowlanym, deweloperom jak i właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych, czy tym prowadzącym małe firmy budowlane, pozwala na otrzymanie pieniędzy wynikających z wystawionych faktur na konto już w ciągu 24h od wystawienia takiej faktury. Dla tych najmniejszych Idea Money oferuje również faktoring online, z decyzją w 15 minut i finansowaniem faktur już od 100 zł, czy faktoring w abonamencie, który za niewielką, miesięczną opłatą oferuje gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Coraz popularniejszy staje się również faktoring pełny, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta przenoszone jest w całości na Faktora, czyli firmę faktoringową. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i nie chcą podejmować ryzyka związanego z opóźnionymi płatnościami i wejściem w regres.

„Na szczęście coraz częściej zgłaszają się do nas Klienci, którzy świadomi są usługi jaką oferujemy i którzy pragną zabezpieczyć się przed konsekwencjami ewentualnego braku gotówki na bieżącą działalność ich firmy. Dla branży budowlanej długie terminy płatności to standard, co sprawia, że Klientów z tego sektora stale przybywa” – opowiada Agnieszka Miszczuk, Dyrektor Regionu Centralnego Departamentu Sprzedaży Idea Money. „Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i staramy się dobrać dla niego taki produkt faktoringowy, który będzie najlepszym rozwiązaniem trapiącego ich problemu. Klientów nie pozostawiamy potem samym sobie, ale na każdym etapie służymy im pomocą i radą, stając się partnerem w prowadzonym przez nich biznesie” – dodaje.

W sytuacji w jakiej znalazła się branża budowlana, faktoring wydaje się być koniecznością, a raczej ratunkiem na bieżące problemy z płynnością finansową. To nowoczesny produkt finansowy, na który otwarci powinni być przede wszystkim ci mniejsi i średni przedsiębiorcy, którzy będąc na końcu łańcucha płatniczego, są teraz najbardziej narażeni na skutki zatorów płatniczych.

Jesteś zainteresowany szybszą zamianą faktur na pieniądze? Wystarczy, że napiszesz na [email protected] lub zadzwonisz pod numer tel. 48 783-990-571. Z przyjemnością przybliżymy Ci korzyści płynące z faktoringu i wspólnie dobierzemy ofertę dla Twojej firmy.

Materiał Partnera

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
damian 10 maj 2018 (15:33)

Działam od dłuższego czasu w branży budowlanej, trafiałem na różnych kontrahentów, różne problemy itd. Na pewno z doświadczenia powiem, że kontrahentów trzeba sprawdzać. Żeby potem nie narzekać, że ktoś nie zapłacił itd. Sam jak widzę, ze firma ma certyfikat Rzetelnej Firmy ze spokojem zaczynam współpracę i podpisuję umowy. Wiadomo wtedy, że na ma jakiegoś zadłużenia i ogólnie jest uczciwa.