Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Gdzie po szybką gotówkę na biznes?

Rok 2011 to czas, w którym banki przychylniej patrzą na małe i średnie przedsiębiorstwa. Niższe ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą w kraju oraz presja konkurencji sprawiły, że na nowo rozkwita baza produktów finansowych dedykowanych firmom.

Pytanie czytelnika:

Prowadzę małą firmę. Zdarza się, że nie otrzymuję na czas pieniędzy od klientów, a potrzebuję szybko pieniędzy. W takich sytuacjach zastanawiam się nad wzięciem szybkiej pożyczki dla firm. Które banki je udzielają i gdzie mogę dostać ją najszybciej?

Odpowiedź:

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że rośnie popyt na kredyty dla przedsiębiorstw. W dodatku banki spodziewają się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wzrośnie on jeszcze bardziej. Szczególnie, jeżeli chodzi o kredyty krótkoterminowe. W ostatnim czasie banki złagodziły kryteria przyznawania kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.


Banki odnawiają przyjaźń z firmami

Trzeci kwartał z rzędu banki obniżyły marżę na kredyty dla przedsiębiorstw. Zadeklarowały one także spadek marż w przypadku kredytów obarczonych wyższym ryzykiem, złagodziły również wymagania związane z zabezpieczeniami kredytowymi.

Powodem złagodzenia obostrzeń wobec przedsiębiorstw jest przede wszystkim mniejsze ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarcza kraju. Przyczyniła się do tego także zmiana wewnętrznych metod oceny ryzyka i kalkulacji kosztów kredytu, wzrost presji konkurencyjnej zarówno ze strony innych banków jak i nie-bankowych instytucji finansowych, wzrost popytu na kredyt ze strony przedsiębiorstw oraz korzystna sytuacja kapitałowa banków.

Rośnie popyt na kredyty krótkoterminowe

Firmom coraz częściej zależy na pozyskaniu kredytów krótkoterminowych dla celów działalności operacyjnej. Duże znaczenie odrywają także szybkie pożyczki gotówkowe.

Bankier.pl przyjrzał się ofertom banków i zebrał wszystkie te oferty, które dają możliwość uzyskania firmie szybkiej pożyczki gotówkowej. W wielu przypadkach to, czy dane przedsiębiorstwo może starać się o taką pożyczkę bez większych przeszkód, zależy od tego, czy przedsiębiorstwo posiada rachunek w danym banku.

Do przygotowania naszego zestawienia przyjęliśmy, że przedsiębiorca prowadzi firmę powyżej roku, prowadzi księgę przychodów i rozchodów oraz potrzebuje w krótkim czasie pozyskać 30 tys. zł kredytu, z czasem spłaty powyżej 12 miesięcy.


I wariant – kredytobiorca posiada konto w banku

Przedsiębiorcy, który posiada konto w danym banku, łatwiej ubiegać się o szybką pożyczkę dla firmy. Najszybciej dostaniemy ją w Multibanku (nawet w 5 minut) oraz w ING Banku Śląskim (pożyczkę można dostać od ręki). Na kolejnych pozycjach plasuje się mBank – pieniądze w 15 minut oraz Getin Bank z decyzją w ciągu godziny.

Z kolei najdłużej poczekamy w takich bankach jak: Toyota Banki i Polbank EFG – po 4 dni oraz w Idea Banku – 3 dni.

Wszystkie zaprezentowane w zestawieniu pożyczki można pozyskać na bieżące finansowanie działalności gospodarczej, z tym że w niektórych przypadkach maksymalna kwota szybkiej pożyczki dla firm to 20 tys. zł. Niektóre banki z kolei uzależniają udzielenie pożyczki od okresu, w jakim przedsiębiorca współpracuje z nim i tak np. w Banku Millennium należy współpracować już 6 miesięcy, a w mBanku – minimum rok.

Zobacz całe zestawienie ofert szybkich pożyczek dla firm

II wariant – kredytobiorca nie posiada konto w banku

Wzięcie szybkiej pożyczki nie jest już takie proste, gdy przedsiębiorca nie posiada konta w danym banku. Nie dostanie on pieniędzy w mBanku i Millennium. Z kolei w innym przypadkach, gdzie bank decyduje się na udzielenie szybkiej pożyczki, proponuje on wyższe oprocentowanie.

W tym zestawieniu, biorąc pod uwagę czas oczekiwania na pieniądze, na pierwszym miejscu prezentuje się oferta ING Banku Śląskiego, w którym pieniądze możemy otrzymać od ręki, w czasie jednej wizyty w oddziale. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Getin Bank oraz Alior Bank. Z kolei najdłużej poczekamy w Multibanku – aż 7 dni (we wcześniejszym zestawieniu zajął on pierwsze miejsce). Poza tym banki często wymagają od przyszłych kredytobiorców dodatkowym dokumentów.

Są także banki, które niezależnie do tego, czy przedsiębiorca jest jego klientem czy nie, oferują szybkie pożyczki dla firm stosując ten sam czas oczekiwania na pieniądze. Można tu wymienić chociażby Getin Bank, Alior, FM Bank, Kredyt Bank, Toyota Bank oraz Polbank.

Zobacz całe zestawienie ofert szybkich pożyczek dla firm

W ostatnich miesiącach banki otwierają się na mikro, małe i średnie firmy. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na to, że w ofercie banków pojawią się nowe lub odświeżone produkty skierowane specjalnie do nich. Dotyczy to zarówno długo- i krótkoterminowych kredytów dla firm, jak i kont dla przedsiębiorców.

Na większy wybór źródeł finansowania mogą liczyć także start-upy. Warto tu wspomnieć o ofercie Banku Pekao SA oraz FM Banku, które na podstawie umowy z EFI, będą mogły udzielić kredytów objętych gwarancją funduszu. Będą to kredyty dla mikrofirm, rozpoczynających działalność lub prowadzących ją od mniej niż 12 miesięcy.

– Przeczytaj inne poradniki o kapitale na własny biznes

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać – napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail [email protected].

Barbara Sielicka
Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
jacek 13 paź 2011 (16:47)

na pewno nie trzeba sie z tym spieszyc, ja wybralem Getin, tam bylo malo formalnosci i nie robili problemu z zdolnoscia kredytowa