Ruszamy po 19 tys. zł na założenie firmy

Myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, ale brakuje Ci środków na ten cel? Pamiętaj, że po pieniądze na założenie własnego biznesu możesz się udać do Powiatowego Urzędu Pracy. W tej instytucji od stycznia na osoby bez pracy czeka bowiem aż 19 tys. zł na rozpoczęcie własnego biznesu. Jak więc ubiegać się o pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Jakie warunki należy spełnić?

Jaka wielkość dotacji

Zgodnie z obowiązującym prawem Powiatowe Urzędy Pracy mogą nam jednorazowo przyznać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie przekraczającej 500% przeciętnego wynagrodzenia. Dotychczas maksymalna kwota wsparcia wynosiła około 15 tys. zł, ale obecnie maksymalna wielkość dotacji wynosi do 19 tys. zł. Starając się o pieniądze na własny biznes przysługuje nam również prawo do ubiegania się o refundację kosztów pomocy prawnej, konsultacji lub doradztwa dotyczące podjęcia działalności gospodarczej w wysokości nie przekraczającej 80% udokumentowanych kosztów, nie wyższej jednak niż wartość przeciętnego wynagrodzenia.

Składamy wniosek

Chcąc uzyskać powyższe środki z musimy zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na miejsce zameldowania, w którym otrzymamy formularz wniosku.

W formularzu powinny się znaleźć nastepujące informacje:

 – wysokość wnioskowanej dotacji;
– rodzaj działalności gospodarczej, którą zamierzamy podjąć;
– szacunki kosztów związanych z podjęciem działalności i wskazanie źródeł ich finansowania;
– szczegółowy opis działań podjętych na rzecz rozpoczęcia działalności, dotyczących w szczególności pozyskania lokalu, uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz odbycia szkoleń;
– dokładny opis i harmonogram poszczególnych zakupów w ramach wnioskowanych środków;
– spodziewane wyniki finansowe z prowadzonej działalności gospodarczej;
– koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących tej działalności.
 
Razem z wnioskiem o dotację dołączamy oświadczenie o:
 
– niekorzystaniu dotychczas ze środków Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej;
– spełnianiu warunków określonych w rozporządzeniu do otrzymania środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz refundację kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących tej działalności.


 Jakie warunki trzeba spełnić

 O wsparcie finansowe z Urzędu Pracy możemy się ubiegać jeżeli:

 1) W ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będąc bezrobotnymi nie odmówiliśmy, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych.

2) Nie korzystaliśmy dotychczas z pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

3) Spełniamy warunki, o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis.

 Czekamy na decyzję

W ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku i pozostałych wymaganych dokumentów starosta wydaje decyzję o przyznaniu(lub nie) dotacji. W sytuacji uzyskania wsparcia zawieramy umowę ze starostą, która określa warunki korzystania z przyznanych środków.

 Zawarta umowa zobowiązuje nas przede wszystkim do:

 – wydatkowania środków zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem,
– udokumentowania i rozliczenia dotacji w terminie określonym w umowie,
– w przypadku wykorzystania środków niezgodnego z przeznaczeniem, zaprzestania działalności gospodarczej przed upływem 12 miesięcy lub w przypadku naruszenia innych warunków umowy
– zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty.

Zwrot dotacji

Przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu uzyskanego wsparcia tylko wtedy, gdy nie potrafi wykazać podczas kontroli, sprzętu, którego zakup zadeklarował. Innym powodem zwrotu otrzymanych środków może być upadłość lub likwidacja firmy przed 12 miesiącem jej istnienia a także brak dokumentów potwierdzających jej prowadzenie przez pierwszy rok.

Jak jednak wskazują statystyki dotacja z PUP na założenie własnej firmy to bardzo skuteczny instrument wspierania przedsiębiorczości. Okazuje się bowiem, że niewielu bezrobotnych musiało zwrócić dotację. Należy dodać, że co trzecia osoba, która otrzymała pieniądze z PUP, nie tylko prowadzi własny biznes, ale także zatrudnia pracowników, dlatego szacuje się, że bezrobotni podejmujący działalność gospodarczą stworzyli w 2008 roku 200 tys. miejsc pracy.

Bezzwrotna dotacja dla bezrobotnych na założenie firmy to bardzo dobry sposób pozyskania kapitałuna realizacje Twojego pomysłu na biznes. Warunki, które należy spełnić nie są wygórowane a kwota wsparcia na pewno atrakcyjna. Jeżeli więc jesteś bezrobotny i myślisz o własnej firmie to ruszaj do Powiatowego Urzędu Pracy po pieniądze na biznes.

Dowiedz się wszystkiego o dotacjach dla bezrobotnych

Alicja Rozłucka
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

facis

16 stycznia 2009 Odpowiedz

witam… czy jako student dzienny wykazujacy jakies przychody z tyt. umowy-zlecenia mam szanse dostać tak dotacje
Prosze o odpowiedź

Avatar

agata

19 stycznia 2009 Odpowiedz

nie. musisz byc zarejestrwany jako bezrobotny w swoim UP

Avatar

grzegorz

22 stycznia 2009 Odpowiedz

witam. mam pare pytan.
1. czy musze wydac cala kwote na zakop mienia potrzebnego do uruchomienia firmy
2. czy musze wykazywac sie jakimis zyskami , co jesli firma niebedzie miala klijentow?
3. czy moge przyjac pracownika na staz, wydajac zapotrzebowanie imienne dla konkretnie tej osoby do u.p?
4. czy poytzebni sa zeranci?
5. czy to prawda ze moge miec znizki w zus
6. a jesli w dniu skladania wniosku nieznałbym cen np. maszyn ktore chce kupic bo beda uzywane.

Avatar

TOM

30 stycznia 2009 Odpowiedz

witam mam małe pytanie czy mogę częsc srodków wydac na remont pomieszczenia?

Avatar

daniel

2 lutego 2009 Odpowiedz

witam, czy wie ktoś po jakim czasie od zarejestrowania się w UP można ubiegać sie o środki np zaraz na drugi dzień?

Avatar

Paweł

2 lutego 2009 Odpowiedz

Pobierzcie sobie po prostu wnioski i kryteria przyznania środków, tam jest wszystko opisane. Pieniądze można wydać nie tylko na narzędzia, ale również reklamę (do 15%) materiały (do 30%) oraz remont pomieszczeń nie mieszkalnych (do 15%). ZUS jest niższy dla każdego zakładającego nową firmę i wynosi aktualnie ca. 310zł.
2Danel – tak, możesz złożyć wniosek nawet w tym samym dniu po rejestracji, ale za staż bycia bezrobotnym powyżej 3 miesięcy dają dodatkowe punkty.
@Grzegorz – podajesz ceny orientacyjne, w przybliżeniu. Pamiętaj, że rzeczy używanych nie może odkupić od rodziny, a powyżej 1000zł wartości sztuki musisz załączyć wycenę biegłego, ale to również opisano we wniosku. Musisz płacić ZUS i nie zbankrutować/zlikwidować firmy w ciągu 12 miesięcy, miesięcznie nikt Ci PITów rozliczał nie będzie. Z tego co mi wiadomo (znajomy to praktykował) możesz przyjąć pracownika na staż.

Avatar

jarzyna

2 lutego 2009 Odpowiedz

czyli jeśli ktoś sie nie zgłosił na szkolenie to nie może skorzystać z dofinansowania? było to w sierpniu ubiegłego roku?

Avatar

optymista

2 lutego 2009 Odpowiedz

Paweł widzę że jesteś w temacie.
Czy jest możliwość ubiegania sie jednocześnie o dwie dotacje (unijna i z UP 18 tyś)? Wiadomo dostanie się może jedną.

Avatar

Paweł

2 lutego 2009 Odpowiedz

@Optymista, aż tak oblatany nie jestem. Również staram się o dotację, ale cała wiedzę mam od ludzi, którzy je już dostali oraz z samych wniosków i kryteriów ich ewentualnego przyznania. Próbowałem co nieco się dowiedzieć u kobiet z RUPu ale to jest tzw. najsłabsze ogniwo, choć pewnie zależy to od miasta.

Avatar

optymista

2 lutego 2009 Odpowiedz

Paweł ale jak myślisz na którą dotacje są większe szanse?

Avatar

Paweł

2 lutego 2009 Odpowiedz

Z tego co wiem, na temat dotacji unijnych to jest to żmudny, czaso- i kapitałochłonny proces, ale to wiem w odniesieniu gdy istniejące już firmy MSP starały się o środki. Jak to jest w odniesieniu do bezrobotnych nie wiem. Wiem natomiast z relacji ludzi, którzy starali się o środki z UP, że jedyny problem to zachować procedury i dbać o dokładne wypełnienie wniosku co do przecinka. Wiem tylko, że wszyscy znajomi, którzy się starali dostali dofinansowanie, nikomu nie odmówiono. Powodzenia.

Avatar

noiragneau

6 lutego 2009 Odpowiedz

facis 2009-01-16 12:35:11

witam… czy jako student dzienny wykazujacy jakies przychody z tyt. umowy-zlecenia mam szanse dostać tak dotacje Prosze o odpowiedź
—————
student dziennych nie może być bezrobotnym a tylko bezrobotni mogą ubiegać się o te 18tysiaków

Avatar

y

7 lutego 2009 Odpowiedz

@ optymista – nie, można dostać i ubiegać się tylko o jedną dotację. Większe szanse są na 18.000 – dostają niemal wszyscy ubiegający się o te dotacje. Na 40.000 też są szanse – ale to zależy w dużej mierze w zależności od tego gdzie mieszkasz, jakie są programy i gdzie chcesz zarejestrować działalność.

Avatar

y

7 lutego 2009 Odpowiedz

@ Paweł – jeśli postępowanie rejestracyjne już jest w toku, to gratuluję, jeśli jednak dopiero będziesz składał wnioski, to sprawdź, czy masz aktualne – zmieniła się ustawa i w UP w całym kraju mają niezły sajgon… Powodzenia, trzymam kciuki – i też potrzymajcie za mnie 🙂

Avatar

he

10 lutego 2009 Odpowiedz

18 tysi to kropla w morzu potrzeb

Avatar

do he

11 lutego 2009 Odpowiedz

a no pewnie.
Ty byś chciał żeby Ci dali miliony abyś nie musiał nic robić.
18 tysięcy bardzo dużo na rozpoczęcie

Avatar

ola

11 lutego 2009 Odpowiedz

czy to prawda , ze po uzyskaniu tych piniędzy, mam 30 dni na ich wydanie i udokumentowanie ???

Avatar

noiragneau

11 lutego 2009 Odpowiedz

podobno, ja mam zamiar wydać kasę w tydzień, może dwa

A jeszcze jedno pytanie:
Jak jest u Was, bo u mnie (Nowy Sącz) wnioski będą przyjmowane od 03 marca ?

Avatar

koziołek

12 lutego 2009 Odpowiedz

a jak duże są szanse na dotacje z up? staram się o te pieniądze i słyszałem że praktycznie każdy dostaje ale nie wiem czy to prawda

Avatar

noiragneau

14 lutego 2009 Odpowiedz

praktycznie każdy dostaje

Avatar

Rafał

15 lutego 2009 Odpowiedz

Witam. Mam pytanie:) w poniedziałek wybieram się na zwiady do UP, a przy okazji zarejestrować się jako bezrobotny. Jednak po przeczytaniu kilku artykułów naszły mnie wątpliwości, w tamtym roku ukończyłem technikum ekonomiczno-gastronomiczne, przez wakacje do listopada pracowałem na umowę zlecenie. W międzyczasie podjąłem prywatne studia zaoczne, które przerwałem z tego powodu, że nie miałem jak za nie płacić. Od tamtej pory nie pracuję. No właśnie, czy w urzędzie mogę usłyszeć: „nie może Pan ubiegać się o dotacje”. Czy świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich mają takie same szanse jak inni bezrobotni? Jestem z małej mieściny, ok 10tys mieszkańców, wiem że to działa na plus, a ponadto w moim biznes planie uwzględniam zatrudnienie młodych ludzi z pobliskich techników, oraz współpracę z lokalną firmą. Co o tym myślicie? Oczywiście rąk nie załamię i do urzędu i tak pójdę:) a na w razie czego mam plan awaryjny;)

Avatar

Paweł

17 lutego 2009 Odpowiedz

1. Pieniądze trzeba wydać do 30 dni od momentu założenia firmy, na co z kolei mamy do 21 dni. Więc jeśli ociągać się z otworzeniem firmy do ostatniego dnia, to na wydanie środków mamy 51 dni.Z
Terminy przyjmowania i oceniania wniosków zależą od PUPu, nie ma reguły ogólnokrajowej, są miast gdzie już się wnioski przyjmuje.
Rafał, wystarczy, że zarejestrujesz się jako bezrobotny, a już na drugi dzień możesz składać wniosek.

Avatar

Rafał

18 lutego 2009 Odpowiedz

Tak, dzięki:) Porozmawiałem sobie z Panią rejestrując się jako bezrobotny, nie widziała żadnych przeciwwskazań. Ponadto poinformowała mnie o co poniedziałkowych spotkaniach dla ubiegających się o dotacje i tym że pieniędzy jeszcze nie ma, ale niedługo będą(i to wysokoci 18.500zł) to też się na razie nie gorączkuje 🙂

Avatar

zezeze

19 lutego 2009 Odpowiedz

Najpierw to trzeba się zarejestrować jako osoba bezrobotna, co łatwe nie jest…

Avatar

Rafał

20 lutego 2009 Odpowiedz

Jak to łatwe nie jest?:) mi to zajęło kilka minut dosłownie, w miłej atmosferze – chyba, że chodzi o wymagane kryteria, ale to głównie chodzi o to, że nie masz stałych dochodów i pracy. Ja po cichaczu muszę odrzucać propozycje pracy, bo mam certyfikaty uprawniające mnie do całkiem dobrej robótki. Jednak nie nadaję się do pracy dla kogoś, ja muszę myśleć kreatywnie i nie mieć ograniczeń:)

Avatar

hill

22 lutego 2009 Odpowiedz

witam.Paweł piszesz że pieniądze należy wydac w ciągu miesiąca ,czy można wcześniej zakupić maszyny i rozliczyc faktury póżniej

Avatar

betka

23 lutego 2009 Odpowiedz

witam. czy ktoś wie czy mogę starać się o dotację w maksymalnej wysokości tj. ok 18tys czy moge wnioskować np o 17 tys bo mam problem z żyrantami( w Inowrocławiu jeszcze nie weszły nowe przepisy tzn nic nie wiadomo co do kwoty ani terminu , prawdopodobnie ok 10 marca). Czy na działalność ubezpieczeniową mogę zakupić samochód na dojazdy do klienta?

Avatar

Rafał

24 lutego 2009 Odpowiedz

dziś byłem na spotkaniu dla przyszłych przedsiębiorców, starających sie o dotację z UP i dowiedziałem się rzeczy, o której nic nikt wcześniej nie mówił. Czyli minimum 50% wkładu własnego i nie można w ramach dotacji brać niczego w leasing; planując zakup samochodu musi być on nowy, absolutnie nie używany. Co do wkładu działa to tak, że jeżeli ma się wkład o wartości 2tys zł, to maxymalna dotacja o jaką możemy się starać to 4tys zł, czyli żeby uzyskać maksymalną dotację w wysokości 18,500zł, musimy dysponować kwotą/aktywami o łącznej wartości minimum 9,250zł – no i jak tu mówić, o tym że można zacząć od zera:/? oczywiście to mogą być zwykłe oszczędności, czy pieniądze darowane przez kogoś na nasze konto bankowe – po prostu musimy dysponować połową wartości dotacji o jaką się ubiegamy. Dla osób posiadających samochód i komputer nie stanowi to problemu, ale jeśli ktoś nie posiada nic? pojawia się spory problem…

Avatar

Ania

24 lutego 2009 Odpowiedz

O wkładzie własnym pierwsze słyszę, pewnie to zależy od konkretnego miasta. Ja staram się właśnie o dotację w Katowicach i nie trzeba tam mieć żadnego wkładu własnego, tym bardziej proporcjonalnej do tegoż wkładu sumy dotacji.

Avatar

Wanda21

27 lutego 2009 Odpowiedz

A czy trzaba pisać biznes plan żeby taką dotację otrzymać?

Avatar

jacuś

27 lutego 2009 Odpowiedz

Czy za te pieniądze bedę mógł zakupić towar?

Avatar

Rafał

27 lutego 2009 Odpowiedz

Wanda21, nie nie trzeba, wypełniasz wniosek z UP, który zawiera pewne kryteria Biznes Planu. Jednak warto zrobić BP dla samego siebie:)

Jacuś, tak 🙂 do 50% dotacji, czyli szerokie pole manewru.

Ja jeszcze dodam o tych 50% wkładu własnego, po kontakcie z UP okazało się że te 50% to wyliczamy sobie sami, nie potrzebne są na to jakieś faktury etc czyli robiąc remont możemy wycenić go na więcej niż w rzeczywistości, tylko bez przesady 😉 komputer wart 1000zł także można wycenić na powiedzmy 1500 – 2000zł – byleby z umiarem. UP bierze to na słowo:)

Avatar

Wanda21

28 lutego 2009 Odpowiedz

Witam. Dzisiaj byłam po wniosek… trochę nie wiem co z czym… Czy ktoś może mi pomóc?w pkt 3 jest napisane proszę podać etapy rozwoju firmy( cały rok podzielony na 4 kwartały) co tam trzeba wpisać aha i jeszcze jest przewidywane efekty ekonomiczne działalniści w ciągu roku wyszczególniony jest przychód i koszty…Może ktoś ma jakiś wzór? byłabym wdzięczna:)-wisniewska0005@wp.pl

Avatar

Krzysiek

2 marca 2009 Odpowiedz

Witam! Jestem ciekaw jakie formy zabezpieczenia proponują wam Urzędy Pracy w waszych miastach. W Warszawie dość absurdalne, a część z nich niewykonalne dla większości bezrobotnych.Np.:
-gwarancja bankowa do 25tyś-oczywiście usługa niedostępna w bankach dla osób fizycznych
-blokada rachunku bankowego do wysokości 35tyś- ciekawe ilu bezrobotnych jest w stanie zdeponować taką sumę na konto jako zabezpieczenie na 3 lata! dofinansowania o połowie tej wartości…
pozdr

Avatar

Ruda

3 marca 2009 Odpowiedz

a czy to możliwe żeby w każdym mieście były inne wnioski o tą dotację?

Avatar

Rafał

5 marca 2009 Odpowiedz

Tak jest, w każdym jest inaczej, o ile w większych miastach kryteria są podobno najsurowsze i jak Krzysiek mówi, aż dziw bierze że nazywa sie to „dotacje dla bezrobotnych”. Osobiście zaczynam się zastnawiać nad działaniem Kapitał Ludzki gdzie można otrzymać d0 40tys zł, w Gazecie Prawnej z 4marca jest konkretny artykuł na ten temat. pozdr

Avatar

piorak

18 marca 2009 Odpowiedz

Witam wszystkich jestem z dolnegośląska,u nas ażeby ubiegać się o dotacje najpierw trzeba zarejestrować się w UP złożyć wniosek na kurs Małej Przedsibiorczości czekać aż załapiesz się na kurs ,zaliczyć kurs na kursie wypełnić Biznesplan i złożyć wniosek o dotację .Kurs jest obowiązkowy i nie można opuścić ani jednego dnia bez zwolnienia lekarskiego.

Avatar

Miśka

21 marca 2009 Odpowiedz

Ja tez jestem z dolnegośląska… i u nas sutuacja wyglada nieciekawie naleze do UP w środzie śląskiej złożyłam wniosek wszystko zapowiadało sie idealnie nawet Panie byly bardzo mile co jest rzadko spotykane i wiecie co juz nastepnego dnia napisali mi ze ze wzgledu na brak pieniedzy na fundusz pracy nie mogą mi przyznac dotacji, czy to mozliwe zeby nic nie mieli czy tylko w ciula lecą dla mnie to jest dziwne we wrocławiu normalnie pieniadze sa itp. i powiedzcie sami co nas trzyma w naszym kraju chcesz sie wybic masz pomysł a i tak wygra ten co ma kase a ty dalej zostaniesz na nizinie i bedziesz musiał robic za 1000 zł 12 godzin. jak bym mogla to bym wziela hredyt zeby sie nie prosic ale nie pracowalam jestem po szkole i wychowuje corkę i macie ot ta pomoc, wszystko bylo nagrane nawet dostawcy bo to bylo wymagane we wniosku i co ja mam im teraz powiedziec- grzecznie podziękowac? i zgonic wine na nasza biurokracje… dla mnie to wszystko jest chore….. ktos mial moze do czynienia z taka sytuacją?

Avatar

MIKA

29 marca 2009 Odpowiedz

Czy przy dotacji 18,5 tys. mają prawo żądac 2 żyrantów, a każdy z nich ma mieć dochód 1,6 tys???!!!

Avatar

Miśka

29 marca 2009 Odpowiedz

jak wypelnialam wniosek to był wymagany jeden poreczyciel a o wys dochodu nie bylo mowy. ale oni tak wymyslaja zeby tylko nie dac i wszysko zeby zostalo dla Panstwa i sie rozplynelo…

Avatar

tomek

25 sierpnia 2009 Odpowiedz

A ja właśnie orientowałem się jak to jest w PUP w Gostyniu … tragedia … mogę czekać od 3 do 6 mcy na kase, w tym czasie nie można podjąć działalności oraz trzeba być cały czas bezrobotnym. Ponadto dotację musi mi podżyrować osoba mająca dochód conajmniej 1600 brutto … czyli jak widać nie wszędzie jest tak różowo jak piszecie …. ale chyba i tak założę firmę, olewam cały ten polsko-układowy system i dam sobie radę bez ich brudnych pieniędzy …

Avatar

adik

11 września 2009 Odpowiedz

mozecie mi powiedziec ile u was sie czeka na te sroki? adik

Avatar

megikafe

17 października 2009 Odpowiedz

składałam wniosek do wrocławskiego UP.Jedną z możliwości zabezpieczenia dotacji jest lokata bankowa. Urząd Pracy chce abym przyniosła z banku zaświadczenie, że jest możliwośc zablokowania na rzecz urzędu pracy tej lokaty. Ale żaden bank nie chce mi dac takiego zaświadczenia. Czy ktoś z Was korzystał z takiego poręczenia? Pieniądze pożyczyłam od rodziny, ale żyrantami byc nie mogą, nie spełniają warunków.

Avatar

karolka

11 listopada 2009 Odpowiedz

witam ,mam 20 lat skonczyłam rok temu liceum , zdałam mature i złozyłam wniosek na 18tys i dostałam ta kase jestem własnie na etapie podpisywania umowy jak jakies pytanka chetnie podpowiem w miare mozliwosci 🙂

Avatar

KPJ18

12 listopada 2009 Odpowiedz

witam, czy ktos mógłby mi pomóc odnośnie informacji, jak to wyglada w inowrocławiu- ile czasu trzaba byc zarejesrtowanym, jako bezrobotny, czy można już skladac wnioski o dotacje, czyli dopiero od 20 marca, bo takie mnie słuchy doszły, a ja miałam zamiar otworzyc bines juz w marcu. pozdrawiam wszystkich. prosze o podpowiedz. dzieki.

Avatar

KPJ18

12 listopada 2009 Odpowiedz

witaj karolka! gratulacje, że Tobie się udało, ja jestem na urlopie wychowawczym i planuje zakończyc umowe o prace i zarejestrowac sie jako bezrobotna i ubiegac się o tę dotacje, czy mogłabys mi powiedziec jaki czas tzreba byc zarejetrowanym zeby móc złozyc wniosek o dotacje z UP. poniewaz chciałabym otworzyc biznes na wiosnę. proszeo kontakt- mój emal: kpj18interia.eu. A nr gg- 11389813. proszę o kontakt poniewaz nie wiem jak poradzic sobie z tym wnioskiem. pozdrawiam.

Avatar

gregor123

29 listopada 2009 Odpowiedz

Karola odezwij sie jak mozesz. gg5054485 mail. dasler1@o2.pl 1.Czy ktoś wie czy mozna uzyskac dotacje na kupno juz gotowej do prowadzenia małej firmy. 2.Czy po odrzymaniu dotacji w miejscu zameldowania moge otworzyc firme w innym miescie,a jesli nie toczy wystarczy czasowe zameldowanie aby starac sie o dotacje z UP.

Avatar

Gregor123

29 listopada 2009 Odpowiedz

Wcześniej była mowa o jakimś kursie.Co to za kurs,ile trwa, i jak to wyglada.czy to jest po prostu formalnosc mowiac potocznie „szopka” aby spelnic warunki

Avatar

P_Gdańsk

23 grudnia 2009 Odpowiedz

Mam pytanie do Was. Ktoś wie jak to wygląda w gdańsku. Chce założyć działalność i wystąpić z wnioskiem o pieniążki do UP, ale w tej chwili pracuję. Czy jakbym się zwolnił i zarejestrował jako bezrobotny mógłbym się ubiegać o pieniążki z UP, czy będą jakieś p/wskazania?

Avatar

Lidka

30 stycznia 2010 Odpowiedz

Mam też pytanie, jak długo się czeka na pieniądze po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi na złożony wniosek?

Avatar

G7T

3 lutego 2010 Odpowiedz

Karolka! Proszę o kontakt, też mam kilka pytań :). Email: g7t@go2.pl; gg 459538

Avatar

cze

23 lutego 2010 Odpowiedz

Chce odkupic działajacy salon play. POdobno nie moge ubiegac sie o dotacje. Bo firma istnieje i nie przysługuje mi na to dotacja. Czy ktos co moze słyszał o tym.

Avatar

2009

21 marca 2010 Odpowiedz

chętnie zadam kilka pytań

Avatar

A17

29 marca 2010 Odpowiedz

Jestem z Inowrocławia podpisałam już umowę, czy ktoś orientuje się po ilu dniach przelewają dotację na konto

Avatar

A17

29 marca 2010 Odpowiedz

W razie pytań chętnie odpowiem 6168570

Avatar

Marian

11 kwietnia 2010 Odpowiedz

Witam wszystkich!Uzyskałem „zgodę” lecz urzędniczka z pup zbywa mnie gdy dzwonię….. „że na podpisanie umowy muszę czekać 3,4 miesiące , bo mają stertę wcześniejszych dotacji z przed kilku miesięcy”.Pytanie moje brzmi czy to zgodne z prawem???? bo skoro mi je przyznali to czemu 4 miesiące mam czekać na zawarcie umowy??? Bardzo proszę o pomoc

Avatar

Lukasz

23 maja 2010 Odpowiedz

witam:)chce zalozyc wlasna dzialalnosc a mianowicie sklep spozywczo-monopolowy, jestem mlody mam 21lat i skonczona szkole srednia, czy potrzebny jest mi jakis kurs np. na sprzedawce.Jesli ktos moglby dac mi kilka wskazowek ktore bylyby pomocne prosze o kontakt email lukaszmichalski1989@o2.pl

Pozdrawiam:)

Avatar

Linas

9 czerwca 2010 Odpowiedz

Witam

Czy jeśli założę spółkę cywilną to czy mogę ubiegać się o dotację z UP. Jeśli nie to czy wogóle moge otrzymać jakąś dotację?

Avatar

LuxConsulting

10 lipca 2010 Odpowiedz

Witam,
Zajmujemy się profesjonalnym pisaniem wniosków o dotacje z PUP i nie tylko. Więcej informacji pod adresem e-mail: biznesdotacje@gmail.com

Avatar

kina88

9 września 2010 Odpowiedz

witam.chcę otworzyć sklep spożywczo-przemysłowy.mam parę pytań co do dotacji z up.czy ktoś może mi to troszkę przybliżyć?proszę o kontakt.e-mail:karla236@wp.pl

Avatar

jędrek

20 września 2010 Odpowiedz

witam
mam takie pytanie: jak wygląda sytacja w momencie gdy chcę otworzyc firme w innym miescie niz to w którym jestem zameldowany???
dodam, że w tym samym województwie
prosze o info: a.ston@interia.pl

Avatar

Tomi

5 października 2010 Odpowiedz

Witam!
Jestem studentem świeżo po technikum i chciał bym pozyskać ową dotację na start firmy.
Ale ich nie dostanę ponieważ nie mam „zabezpieczania”? w razie niedotrzymania przez moją osobę warunków.. będę zmuszony do zwrotów wydanej mi kwoty. Takie osoby bez „zabezpieczania ” nie mają szans na dotację?

Avatar

siwy w

17 października 2010 Odpowiedz

Witam mam pytanie jestem zatrudniony na umowe o prace ale chce sie starac o dotacje z UP . czy to dotyczy tylko os bezrobotnych

Avatar

kamanana

15 grudnia 2010 Odpowiedz

A czy orientuje się ktoś z Was czy pieniądze muszą być wydane na nowy sprzęt, czy można kupić używany i potwierdzić zwykłą umową kupna/sprzedaży??

Avatar

titto

20 grudnia 2010 Odpowiedz

Nie posiadam żyrantów – czy istnieje inny sposób zabezpieczenie w przypadku dotacji z PUP?

Avatar

agent xxx

24 grudnia 2010 Odpowiedz

Jezeli chcialbym zalozyc komis samochodowy to moge dotacje przeznaczyc na uzywany samochod przeznaczony do przewozu innych aut? tzw autolawete?

Avatar

Pumba

28 grudnia 2010 Odpowiedz

Witam mam pytanie.Czy np:dotację otrzymaną z UP mogę przeznaczyć na samochód dostawczy tj. do 3,5tony.
Zaznaczam,że chciałbym założyć firmę przewozowo-transportową.

Avatar

XXX

28 grudnia 2010 Odpowiedz

a jak to jest jak ma działki mogę się starac o dotacię

Avatar

3M030

10 lipca 2011 Odpowiedz

18 tys zlotych to zawsze cos, ale zeby cos otworzyc musisz miec chociaz 50 tys kapitalu wlasnego na start.

Avatar

SAM

25 lipca 2011 Odpowiedz

DOFINANSOWANIE OK JEST

Avatar

Arkadius

11 czerwca 2012 Odpowiedz

Karolka Odezwij się jak Możesz?
Będę Ci Bardzo Wdzięczny:)
Napisz na aracTor3frk@gmail.com
Pozdrawiam.

Avatar

gość

21 sierpnia 2013 Odpowiedz

czy mogę dostać dotację jeśli jestem zadłużony w ZUS

Avatar

Bożena

8 października 2013 Odpowiedz

cy ktoś wie czy można wziąść dotacje po raz drugi?

Avatar

Qalla

12 października 2013 Odpowiedz

z tego co wiem ,niestety nie

Avatar

Dan1

12 października 2013 Odpowiedz

Mam pytanie.Czy majac firmę,oczywiscie mówię o dotacji unijnej,prowadze ksiązkę przychodów i rozchodów,moge podjąc dodatkowa pracę jako kierowca?jesli tak to co musiałbym zrobic?

Avatar

Tomek

5 lutego 2014 Odpowiedz

mialem działalnoćś naktóra nie pzysługiwała dotacja od roku jestem bezrobotny po jakim okresie mogę ponownie załozyć działalność aby otrzymaccc 18 tyś

Avatar

daniel

11 kwietnia 2014 Odpowiedz

mam pytanie czy jeśli staram sie o dofinasowanie z UP to czy musze mieć czyste konto w banku czy bede sprawdzany

Avatar

aneta

21 czerwca 2014 Odpowiedz

dalam wypowiedzenie w pracy bo chce rozpoczac wlasna dzialalnosc czy moge starac sie odrazu o dotacje z up

Avatar

aneta

24 lipca 2014 Odpowiedz

nie mam szkoły gastronomicznej ale moją pasją jest gotowanie chciałabym założyć catering czy jest szansa na dotacje z up

Avatar

jacek

15 grudnia 2014 Odpowiedz

ciężko z tą dotacją wlkpolsce kto ma plecy w up to dostanie co będziemy pisać niema znajomości niema dotacji nikt tego nie powie że to nie prawda

Avatar

yernywe

16 października 2015 Odpowiedz

rt6ywrny

Avatar

ANDRZEJ

28 lutego 2016 Odpowiedz

witam czy jak mam rente to moge starac sie o dofinansowanie

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*