Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Koniec ze zwolnieniem ze składek ZUS. Co dalej?

Zwolnienie z ZUS wprowadzone przez tarczę antykryzysową dobiegło końca. Wielu przedsiębiorców już dziś martwi się czy utrzyma bieżącą płynność. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z innych rozwiązań. Oto, co może zrobić właściciel firmy choć paleta możliwości nie jest zbyt duża.

Koniec ze zwolnieniem z ZUS i co dalej?

Nieubłaganie nadciąga moment kiedy przedsiębiorcy będą musieli zapłacić składki ZUS. W czerwcu przedsiębiorcy opłacili składki za maj i to właśnie maj jest ostatnim miesiącem, za który przysługuje zwolnienie. Jednak wielu z nich zastanawia się obecnie, czy w najbliższym czasie można spodziewać się wydłużenia poprzedniego rozwiązania.

Warto przypomnieć, że w tym roku wielkość płaconych składek jest rekordowo wysoka. Część firm musi odprowadzać składki w wysokości blisko 1,5 tys. zł.

Składki na ubezpieczanie społeczne w latach 2019 i 2020

2020 r.
Podstawa wymiaru 3136,20 zł
Składka emerytalna 612,19 zł
Składka rentowa 250,90 zł
Składka chorobowa 76,84 zł
Składka wypadkowa 52,37 zł
Składka na Fundusz Pracy 76,84 zł
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Jednak nie mamy zbytnio dobrych informacji, bowiem nie są obecnie procedowane żadne takie rozwiązania. Pomimo że przed kilkoma dniami Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz podkreślał, że kontynuacja zwolnienia z ZUS powinna być możliwa także w kolejnych miesiącach. Tyle że już w nowej formie w postaci dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Obowiązkowa miałaby być jedynie składka zdrowotna.

Jednak nie wszystkie rozwiązania ulegają zakończeniu. Nadal dostępne będą m.in. dopłaty do wynagrodzeń i postojowego, gwarancje bankowe i częściowo umarzalne subwencje finansowe oraz mikropożyczki do 5 tysięcy złotych dla najmniejszych przedsiębiorców.

Pełne zwolnienie z opłacania składek na ZUS przysługiwało samozatrudnionym oraz firmom, które zatrudniają do 9 pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. W przypadku samozatrudnionych zwolnienie ze składek dotyczyło tych podmiotów, których przychody nie przekraczają 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r., a więc 15 681 zł. Po aktualizacji tarczy antykryzysowej w połowie maja zez zwolnienia z ZUS mogli także skorzystać samozatrudnieni, którzy przekroczyli trzykrotność przeciętnej płacy, ale jednocześnie ich dochody były mniejsze niż 7 tys. zł.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Xyz 3 lip 2020 (09:00)

Jaki koniec ze zwolnieniem ja nadal walczę o informacje. Mam od 3 miesięcy status prowadzone postępowanie wyjaśniające. 3 razy byłem w ZUS i za kazdym razem info że wszystko jest dobrze a to dlatego, że jestem na małym ZUS plus. I teraz nie wiem płacić za Czerwiec to sobie zaksięgują to jako za marzec i ze zwolnienie nici. Żadnej odpowiedzi do kiedy mają termin przyznania zwolnienia. Cyrk a nie ZUS.