Ranking kont firmowych

Jak co miesiąc, Bankier.pl przyjrzał się ofercie kont firmowych oferowanych przedsiębiorcom. W rankingu dodatkowo pod uwagę został wzięty koszt przelewów zagranicznych. Podobnie jak w zeszłym miesiącu, pierwsze miejsce należy do Idea Banku.


Przy tworzeniu rankingu przyjęłyśmy, że przedsiębiorca funkcjonuje na rynku dopiero od 6 miesięcy. Dodatkowo zatrudnia 2 osoby i wykonuje miesięcznie: 

 – 3 przelewy do ZUS i 2 do urzędu skarbowego,

– 7 zewnętrznych przelewów przez internet (w tym 5 krajowych i 2 zagraniczne), 

– zapłaty kartą powyżej 400 zł, 

– 5 wypłat z bankomatu własnego banku, 

– 5 wpłat gotówkowych w oddziale banku (jeżeli jest możliwość to korzysta z wpłatomatów), 

– 3 wypłaty gotówkowe w oddziale banku.

Miesięczne dochody przedsiębiorcy wynoszą 7 tys. zł brutto, a saldo na rachunku wynosi 10 tys. zł. brutto.

Nazwa bankuNazwa kontaCałkowity miesięczny koszt
Idea BankKonto Firma To Ja0,00 zł
Alior BankRachunek Zarabiajacy16,25 zł
Bank BGŻBiznes Lider25,00 zł
MultibankMultiStarter29,00 zł
Citi HandlowyCitiKonto31,00 zł
Inteligokonto firmowe Inteligo36,00 zł
Bank BPHe-Harmonium40,00 zł
ING Bank ŚląskiKonto Direct40,00 zł
BZ WBKBiznes Pakiet MINI43,00 zł
mBankmBIZNES konto43,50 zł
Bank PekaoMój Biznes FX43,75 zł
Lukas BankSonata Biznes46,00 zł
Getin BankRachunek Startuj z Nami47,00 zł
BOŚKonto Wyjątkowe Firma50,07 zł
Nordea BankeFirma62,00 zł
FM BankFM Optimum67,00 zł
Bank Polskiej SpółdzielczościPakiet na Dobry Początek70,00 zł
Bank MillenniumBiznes Start74,00 zł
PKO BPPakiet Biznes Debiut74,50 zł
Kredyt BankPakiet Ekstra Biznes Direct75,00 zł
Polbank EFGDynamiczne Konto firmowe72,00 zł
BNP Paribas
Bank Polska SA
Biznes Profit Moja Firma78,50 zł
Raiffeisen BankPAKIET SREBRNY93,00 zł
Meritum BankMeritum Bez Granic121,00 zł
Invest BankINVEST-KONTO Pakiet BIZNES168,00 zł
Pobierz szczegółowy ranking

Idea Bank numerem jeden

Pierwsze miejsce zajął Idea Bank z kontem Firma to Ja. Całkowity koszt związany z użytkowaniem konta wynosi zero złotych. Bank nie pobiera opłat za żaden omawiany przez nas parametr. Warunkiem jest tylko dokonywanie operacji z wykorzystaniem internetu.

Drugie miejsce należy do Alior Banku z kontem Rachunek Zarabiający, gdzie całkowity miesięczny koszt wynosi 16,25 zł. Warto tu jednak zwrócić uwagę, że większość kosztów niwelowana jest przez premię, jaką otrzymuje się, gdy średniomiesięczne saldo na rachunku klienta wynosi minimum 9 tys. zł. Wówczas wypłacana jest przedsiębiorcy premia w wysokości 50 zł.

Trzecie zajął Bank BGŻ z kontem Biznes Lider i całkowitym, kosztem równym 25 zł. Jeszcze jeden bank oferuje konto z kosztem poniżej 30 zł – to konto MultiStarter w Multibanku (29 zł). Z kolei ranking zamykają Meritum Bank z kontem Meritum Bez Granic oraz Invest Bank z kontem Invest-Konto Pakiet Biznes. Całkowity koszt ich prowadzenia to odpowiednio 121 zł i 168 zł.

Bank Pocztowy poza rankingiem

W naszym rankingu zabrakło Banku Pocztowego. Spowodowane jest to tym, że nie posiada on w swojej ofercie wszystkich usług, jakie braliśmy pod uwagę. Mowa o możliwości dokonywania przez przedsiębiorące przelewów zagranicznych. Warto jednak wspomnieć, że bank oferuje w miesiącu trzy darmowe wypłaty z dowolnego bankomatu w Polsce i zagranicą. Nie pobiera także opłat za wpłatę gotówki w siedzibie banku lub w dowolnej placówce Poczty Polskiej – co znacznie poszerza dostępność przedsiębiorcy do gotówki. Oddziały Poczty są dostępne w niemal każdej miejscowości.

Kto i za co nie pobiera opłat

Coraz więcej banków rezygnuje z pobierania opłat za prowadzenie konta bankowego lub oferuje pierwsze miesiące za darmo. I tak, Nordea Bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta przez pierwsze 6 miesięcy, BZ WBK – 9 miesięcy, BGŻ i Pekao przez pierwszy rok, a Bank Millennium aż przez 18 miesięcy.

Przy przelewach do ZUS i US płacimy tylko w trzech bankach: BGŻ, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Nordea Bank. Jeszcze mniej banków oferuje darmowe przelewy internetowe zagraniczne, jedynie Idea Bank i Peako (przy czym w tym drugim darmowe są tylko trzy pierwsze przelewy). Z kolei na brak prowizji od przelewów krajowych możemy liczyć m.in. w Idea Banku, Alior Banku, Citi Handlowym, ING Banku Śląskim, Lukas Banku, FM Banku, Banku Millennium, czy też Polbanku.

Większość banków nie pobiera pieniędzy za wypłatę z bankomatu własnego. Jedynie w Alior Banku, Banku BPH, mBanku, Meritum Banku oraz Invest Banku napotkamy na takie opłaty. Odwrotna sytuacja zachodzi przy wypłatach gotówki w oddziale banku. Tylko Idea Bank i Bank BGŻ nie mają przy tym opłat. W innych instytucjach, minimalny koszt wypłaty waha się od 4 do 10 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie konto jest najodpowiedniejsze dla twojej firmy, wyślij własny profil przedsiębiorcy na adres interwencje@twoja-firma.pl a nasi analitycy przygotują ranking dla Ciebie.

Barbara Sielicka
Honorata Miś

Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*