Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaki był ten rok dla startupów?

Jaki był ten mijający rok dla młodych przedsiębiorców? Czy dla osób planujących założenie firmy oraz świeżo upieczonych biznesmenów wydarzyło się coś, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość? Redakcja portalu MamBiznes.pl postanowiła przypomnieć, co ważnego dla młodego biznesu wydarzyło się w roku 2010.

Wybrano najlepsze światowe startupy
W styczniu w historycznym Herbst Theater w San Francisco ponownie przyznano nagrody najlepszym startupom oraz firmom, które wspierały ich rozwój. Podczas gali Crunchies Awards trzy renomowane serwisy TechCrunch, GigaOm i VentureBeat za najlepszy startup uznały Facebook. To kolejny rok z rzędu, kiedy jego twórca Mark Zuckerberg odbiera główna nagrodę.

Pełna lista finalistów:

– Best Technology Achievement: Chrome OS (Google)
– Best Internet Application: Dropbox
– Best Social App: Farmville
– Best Bootstrapped StartUp: Tinychat
– Best Mobile Application: Foursquare
– Best International: Spotify
– Best Time Sink Application: DailyBooth
– Best Design: Animoto
– Best Enterprise: Google Docs/Office
– Best CleanTech: Sun Run
– Best New Gadget: Barnes & Noble nook
– Best Tech PR: Spark
– Best Angel: Ron Conway (SV Angel)
– Best VC Firm: Accel Partners
– Founder Of The Year: Aaron Patzer (Mint)
– CEO Of The Year: Mark Pincus (Zynga)
– Best New Startup Or Product Of 2009: Bing (Microsoft)
– Best Overall Startup Or Product Of 2009: Facebook 

335 pomysłów z dotacją e-biznes
W marcu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała o zatwierdzeniu listy projektów rekomendowanych do otrzymania dotacji na e-biznes w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Aż 335 pomysłów na działalność w internecie otrzymało w tej rundzie dofinansowanie na łączną kwotę 233 mln złotych. Zainteresowanie dotacjami na biznes w sieci było tak duże, że budżet konkursu został zwiększony o rekordową kwotę 100 mln złotych.

Pieniądze na działalność w internecie otrzymały takie projekty jak: Learnplace.pl, e-Kandydat.pl, e-Zarzadcy.pl, Rentmania.pl, Mobiguide.pl, Student.pl, Cyfrowafirma.pl, MedMoney.pl, Wycenter.pl, Globalincentive.pl, OfficeWeb.pl, Sprzedazmagazynowa.pl, Kadroteka.pl. Co ciekawe, większość z tych projektów do dnia dzisiejszego nie wystartowała w sieci, mimo że od decyzji PARP minęło już ponad 8 miesięcy.

1852 wnioski o pieniądze na biznes w sieci

W lipcu rozpoczął się kolejny nabór wniosków w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przez dwa miesiące jedynej w tym roku rundy aplikacyjnej przedsiębiorcy złożyli 1852 wnioski o dofinansowanie projektów wspierających rozwój e-biznesu. Tak jak podczas poprzednich naborów, najwięcej wniosków złożyli przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego (548), następnie – Wielkopolski (238) oraz Małopolski (189).

W roku 2010 budżet konkursu w ramach działania 8.1 PO IG wynosił 321 mln złotych. Wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem nie mogła być niższa niż 20 tysięcy złotych i nie mogła przekroczyć 700 tysięcy złotych. Wielkość dotacji obejmować mogła do 70 proc. (w niektórych przypadkach 80 proc.) wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Konkurs na najlepszy biznesplan

2 lipca br. w siedzibie Business Centre Club w Warszawie ogłoszono i nagrodzono laureatów VI edycji Konkursu na Biznesplany 2009, organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Fundację BRE Banku. W tegorocznej edycji zgłoszono ponad 800 biznesplanów, a do konkursu swoje pomysły przedłożyło ponad 1200 uczestników.

Laureaci VI edycji Konkursu na Biznesplany 2009:

– miejsce I – projekt Titanis bci (Mateusz Kruszyński)
– miejsce II – projekt qodo.pl (Paweł Jurczyk, Michał Marczak)
– miejsce III – projekt Geologis (Łukasz Cudek, Łukasz Kmiecik)

Wyróżnienia:

– Sunshine Profits (Przemysław Radomski)
– 4c Future (Norbert Kołos)
– Kartarabatowa.eu (Maciej Kitajewski)
– Bobble Club (Piotr Ożlański)
– Akademia Młodego Naukowca (Anna Julia Sielaff)
– 200 Procent (Damian Redmer)
– Wirtualny Dziennik (Piotr Winter, Norbert Przybyła)

„Zero okienka” 2011

Rok 2010 dla wielu młodych przedsiębiorców upływał w cieniu porażki idei „jednego okienka”. Ministerstwo Gospodarki przygotowało II etap zmian ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które mają sprawić, że założenie firmy w Polsce będzie trwało znacznie krócej. Receptą na problemy z rejestracją ma być tzw. „zero okienko”. Według przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, koncepcja „zero okienka” to system, który pozwoli na założenie firmy przez internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Po wprowadzonych zmianach proces rejestracji ma być szybszy i prostszy

Na Białorusi wciąż łatwiej prowadzić firmę

Prowadzenie firmy w Polsce to wciąż droga przez mękę – to najważniejszy wniosek, jaki płynie z przygotowanego przez Bank Światowy raportu „Doing Business 2011”. Na 183 krajów objętych badaniem nasz kraj, pod względem warunków prowadzenia własnego biznesu, zajął 70. miejsce. W rankingu nadal wyżej plasuje się Rwanda, Białoruś, Ghana czy Gruzja.

Najgorsze oceny w raporcie nasz kraj uzyskał w kategoriach: uzyskiwanie pozwoleń na budowę  (164 miejsce; wymagane są 32 procedury, a ich realizacja trwa 311 dni), płacenie podatków (121 miejsce; 29 płatności, 325 godzin, całkowita stopa podatkowa: 42,3% zysku) oraz rozpoczęcie prowadzenia działalności biznesowej (113 miejsce; 6 procedur, 32 dni). W świetle kompromitacji „jednego okienka”, miejsce w ostatniej kategorii nie jest zaskoczeniem.

Dużo lepiej Polska wygląda w kategoriach uzyskiwanie kredytu (15 miejsce), ochrona inwestorów (44 miejsce) oraz warunki obrotu międzynarodowego (49).

Gdzie najlepiej prowadzić firmę:
1. Singapur
2. Hong Kong, Chiny
3. Nowa Zelandia
4. Wielka Brytania
5. USA
6. Dania
7. Kanada
8. Norwegia
9. Irlandia
10. Australia
12. Gruzja
17. Estonia
20. Niemcy
44. Republika Kyrgyzji
46. Węgry
48. Armenia
51. Bułgaria
52. Botswana
54. Azerbejdżan
56. Rumunia
58. Rwanda
59. Kazachstan
62. Czechy
67. Ghana
68. Białoruś
70. Polska
80. Włochy
84. Chorwacja
109. Grecja
123. Rosja
183. Czad

Przejęcia i inwestycje na rynku internetowym

Mijający rok obfitował także w ciekawe transakcje na rynku internetowych projektów. Kilku pomysłodawcom udało się pozyskać inwestora a część projektów została sprzedana.

Najciekawsze transakcje tego roku:

– globalny Groupon przejmuje serwis CityDeal.pl
– LST Capital inwestuje w witrynę Podibj.pl
– Tro Media inwestuje w forum CScenter.pl
– Digital Avenue kupuje portal Styl.fm
– Grupa Allegro przejmuje serwis ogłoszeniowy Szerlok.pl
– serwisy Timecamp.pl i Visikid.pl uzyskują wsparcie Asseco Poland S.A.
– Grupa Nocowanie przejmuje portal Odpoczywaj.pl
– DGA S.A. Kupiła serwis FastDeal.pl
– Marcin Pytla (m.in. Ciufcia.pl) inwestuje w portal Zadane.pl
– spółka Red Sky (twórca Filestube) inwestuje w sklepy KrainaKawy.pl, KrainaHerbaty.pl i KrainaZiol.pl

Wydarzenia, inicjatywy, ciekawostki

– Leszek Czarnecki zdecydował się w ramach konkursu „Studiuję, pracuję, zarządzam” wesprzeć kwotą 93 tys. zł firmę 24 letniego studenta Pawła Charyckiego. Jego firma WULKAN świadczy usługi w zakresie wulkanizacji, mechaniki i serwisu samochodowego
– 12 autorów najlepszych biznesplanów nadesłanych na konkurs „INNOWACYJNY POMYSŁ – INNOWATORZY”, w ramach projektu „Program transferu innowacji do biznesu – innowatorzy” organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
– zwycięzcami tegorocznego Global Startup Challenge 2010 zostali: Andrius Norkaitis („eTaxi”), Karol Kondraciuk i Łukasz Kondraciuk („Traning-statistic.com”), Patryk Cebula („Ultrastar”) oraz Dawid Chojnacki („Look for answer”)
– startuje inkubator innowacyjności Scence2Business, który inwestuje w pomysły oparte na nowych technologiach
– laureatem konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku zostaje firma Centrum Badań DNA z Poznania
projekt

– Mind the Kids zajmujący się tworzeniem książek dla dzieci na urządzenia mobilne Aplle wygrywa konkurs startupów StartupFest

– zwyciężczynią konkursu „Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku 2009″ zostaje Justyna Garstecka, właścicielka i prezes firmy Motherhood produkującej akcesoria dla kobiet w ciąży i młodych mam

– rusza inicjatywa „Milion na start” w ramach, której pomysłodawca może uzyskać 200 tys. euro wsparcia dla swojego pomysłu

– Tomasz Janik i Dominik Łuczak z Politechniki Poznańskiej za pomysł na czujnik przepływu powietrza do dygestoriów z rodziny AF2000 wygrali konkurs  w ramach projektu „Wiedza do biznesu”

– fundusz zalążkowy AIP Seed Capital uruchomił program w ramach, którego inwestuje do 100 tys. zł w innowacyjne pomysły

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
mojsekretariat.pl 29 mar 2011 (12:23)

Osoby, które zakąszają własny biznes nie muszą już inwestować z sekretarkę, lokal, abonament telefoniczny.. mogą skorzystać z outsourcingu obsługi sekretarskiej, która znacznie obniża koszty, sprawdź np: www.mojsekretariat.pl i facebook: http://www.facebook.com/pages/mojsekretariatpl/190817564270298