Zakładanie firmy: pieczątka i otworzenie konta bankowego

W dobie elektronicznego obiegu pieniądza żadna firma nie obejdzie się bez własnego rachunku bankowego. Konto, na które klienci będą opłacali faktury to dziś podstawa i element niezbędny do prowadzenia nawet najmniejszej firmy. To z rachunku właściciel firmy opłaca także zaliczki do urzędu skarbowego czy składki na ZUS.

Kolejne kroki na drodze do rejestracji firmy to wyrobienie pieczątki oraz założenie rachunku bankowego. Pieczątka firmowa jest niezbędna do dokumentowania zawieranych transakcji między firmą i jej kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych, zatwierdzania operacji bankowych. Pieczątka jest więc bardzo istotnym elementem, bez którego się nie obejdziemy.

Standardowo każda pieczątka powinna zawierać następujące dane:

– pełną nazwę firmy,
– dane teleadresowe firmy
– NIP
– REGON


Wyrobienie firmowej pieczątki nie jest drogą usługą. Wiąże się z to kosztami na poziomie 20-50 zł. Pieczątkę najczęściej otrzymujemy w dniu w którym złożyliśmy zamówienie. Maksymalny czas oczekiwania to kilka dni.

UWAGA! Czas założenia konta w banku to przeważnie parę dni. Koniecznie musimy pamiętać że jesteśmy zobowiązaniu zgłosić wszelkie zmiany dotyczące konta bankowego odpowiednim organom do 14 dni od dnia powstania zmiany.

Wizyta w banku

Gdy już wyrobiliśmy firmową pieczątkę udajemy się do banku w celu założenia konta bankowego. W banku na początku musimy wypełnić wniosek o otwarcie konta. Przeważnie nie zajmuje to zbyt dużo czasu gdyż wnioski takie nie są długie. Standardowo na formularzu podajemy podstawowe informacje jak: nazwa firmy, adres, numery identyfikacyjne.
Niezbędne więc będzie zabranie ze sobą do banku:
– dowodu osobistego
– ksera wpisu do ewidencji (oryginał do wglądu)
– ksera dokumentu nadania numeru REGON (oryginał do wglądu)
– pieczątki

Konto a spółka cywilna
Gdy konto firmowe zakłada spółka cywilna, konieczne jest przedstawienie w banku umowy spółki. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i inne spółki handlowe muszą przedłożyć wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i aktu notarialnego powołującego spółkę. Spółki zobowiązane są także do ustanowienia w banku pełnomocnictw do wykonywania określonych operacji bankowych przez poszczególnych udziałowców przedsiębiorstwa.

Porównaj oferty
Warto decyzję o wyborze banku w którym otworzymy rachunek poprzedzić gruntowną analizą wad i zalet poszczególnych ofert bankowych. Wybierając konto firmowe musimy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
– koszt prowadzenia rachunku,
– wysokość wszelkich opłat i prowizji,
– koszty przelewów do kontrahentów, urzędu skarbowego i ZUS,
– oprocentowanie kredytu na rachunku,
– ilość placówek banku w miejscowości w której działamy
– obsługa.

Przeczytaj umowę

Kiedy już zdecydowaliśmy się na konkretną ofertę to zanim Nasz podpis będzie widniał na jakimkolwiek dokumencie musimy dokładnie przeczytać warunki umowy. Nie możemy pominąć żadnego zapisu. Aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności szczególną uwagę musimy zwrócić na wszelkie treści zapisane „drobnym druczkiem”. Ważne jest także aby porównać warunki, które omówiliśmy bankowym doradcą z zapisami w umowie. W razie wątpliwości warto pytać obsługę banku i sprawdzać poszczególne punkty umowy. Wybór konta firmowego to istotna decyzja warto więc poświęcić czas aby dokonać dobrego wyboru.

Krok IV: NIP i podatki w Urzędzie Skarbowym

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

ZB

21 listopada 2008 Odpowiedz

Troszkę się chyba zapętliliście z tą pieczątką. Pieczątkę wyrabiamy na końcu. Trudno wyrobić pieczątkę z numerem NIP jest nieco trudno, jeżeli nie ma się tego numeru jeszcze nadanego.

Zresztą konto w banku też jest ciężko bez numeru NIP założyć i w przypadku niektórych Urzędów Skarbowych da się tę kolejność odwrócić.

Avatar

dg

6 marca 2009 Odpowiedz

Cholera wie kto to pisał.
Chyba jakiś magister który nigdy nie zakładał działalności…..

Avatar

Grzegorz [email protected]

22 kwietnia 2009 Odpowiedz

Zapędziliście się z pieczątką.
Prowadzenie działalności gospodarczej NIE WYMAGA posiadania pieczątki. proszę o wskazanie który z przepisów o działalności gospodarczej, swobodzie działalności, ustawie o podatku dochodowym osób fizycznych lub innych zobowiązuje przedsiębiorcę do posiadania pieczątki. Co więcej bank też nie ma prawa żądać od przedsiebiorcy pieczątki. Przetestowałem to już na urzędzach: miejskim , skarbowym ZUS, PiP oraz na banku. W Deutsche Banku – tez wymagali pieczęci przy założeniu konta a w regulaminie banku nie było ani słowa. W końcu po tygodniu przeprosili i załozyli konto BEZ PIECZĘCI. Proszę o wskazanie – jaki przepis wymaga pieczęci. pozdr. Grzegorz [email protected]

Avatar

Piotrek Sz

24 stycznia 2010 Odpowiedz

To nic ,że nie wymaga tego przepis, ale wymaga wygoda. Jak ktoś lubi dużo pisać to niech zaoszczędzi te 50 zł. Pieczątki nie wyrabiamy co miesiąc tylko raz na kilka lat! Jaki to problem?

Avatar

Leon

25 maja 2010 Odpowiedz

żaden problem wyrobić pieczątkę tylko jej nie musisz wyrabiać i tyle. ja nie wyrobiłem i firma funkcjonuje.

Pisanie że: „Pieczątka firmowa jest niezbędna do dokumentowania zawieranych transakcji między firmą i jej kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych, zatwierdzania operacji bankowych.” jest zwykłym KŁAMSTWEM – akurat do żadnej z tych operacji nie jest potrzebna pieczątka.

Ten kto to pisał chyba nie czytał ustaw…

Avatar

Leon2

25 maja 2010 Odpowiedz

Kurde, „Spółki zobowiązane są także do ustanowienia w banku pełnomocnictw do wykonywania określonych operacji bankowych przez poszczególnych udziałowców przedsiębiorstwa.” – przecież Pełnomocnik nie jest koniecznie Udziałowcem – co ma UDZIAŁOWIEC do PEŁNOMOCNIKA – znowu się POMIESZAŁO?????

Avatar

ewa

31 grudnia 2010 Odpowiedz

ja zamawiałam pieczątkę przez internet, bardzo prosta sprawa – na amb.net.pl

Avatar

Oaza

4 października 2011 Odpowiedz

Super doradzają jak powinny wyglądać [url=http://www.pieczatki.info]pieczątki[/url] specjaliści z firmy w Poznaniu na ul.Wojska Polskiego.

Avatar

kliks

3 grudnia 2011 Odpowiedz

Być może przepisy rzeczywiście nie wymagają posiadania pieczątki, jednak faktycznie jest ona potrzebna. Każdy dokument urzędowy obok podpisu jest sygnowany pieczątką. Zwłaszcza, że nie jest to wielki wydatek, ja swoją zmawiałem na amb.net.pl

Avatar

FINIX

7 lutego 2012 Odpowiedz

Konto bankowe nie jest wymagane.
Dlaczego zatem tak wiele osób przyjmuje jako pewnik informacje o konieczności założenia rachunku bankowego nawet dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Po pierwsze, znaczną rolę odgrywają tutaj banki, które na kontach firmowych po prostu dobrze zarabiają. Opłaty związane z prowadzeniem rachunków firmowych są zwykle nieco wyższe niż w przypadku kont osobistych. Dlatego też banki intensywnie promują swoje oferty skierowane do przedsiębiorców – i niejako w domyśle utwierdzają nas w przekonaniu, że konto firmowe to po prostu mus.
Po drugie, nierzadko zdarza się, że sami urzędnicy lub pracownicy biur rachunkowych wprowadzają przedsiębiorców w błąd. W razie jakichkolwiek wątpliwości, bez wnikania w przepisy łatwiej jest przecież po prostu stwierdzić, że konto założyć trzeba.
Po trzecie, fakt, że konto firmowe nie jest obowiązkowe, nie oznacza, że nie warto go założyć. Na palcach jednej ręki można policzyć sytuacje, kiedy rachunek firmowy oznacza więcej kłopotów niż korzyśc

Avatar

wojtek

3 czerwca 2012 Odpowiedz

żadna z ustaw nie wymaga obowiązku zakładania konta „firmowego” w banku – może być zwykłe konto bankowe tzw. osobiste. co do „pieczątki” – tez takiego obowiązku nie ma.

Avatar

izydora_30

16 listopada 2012 Odpowiedz

Pieczątkę można samemu zaprojektować tak, żeby było na niej to co trzeba i ewentualnie jeszcze coś co chcemy dodatkowo. Tu można zobaczyć – http://www.stampler.pl/zamow_pieczatke ile mamy miejsca w zależności od zastosowania

Avatar

Pieczatek

6 września 2018 Odpowiedz

Ciekawe i tanie pieczątki wyrobiłem online na https://www.e-pieczatki24.pl

Avatar

JozekBuzek

20 stycznia 2013 Odpowiedz

Autor chyba żyje w innej epoce. Piąty rok prowadzę firmę i nie używam pieczątki (bo i po co, skoro każdy może sobie wyrobić taką samą). Jakie to uwierzytelnienie? Po prostu biurokracja dla fanów papierologii. Kiedy jest konieczność przybicia stempla, stawia się podpis i po sprawie.

Avatar

kamjan

11 lutego 2013 Odpowiedz

Bardzo pomocny artykuł. Polecam! Ja swoje pieczątki zamawiam online z oferty http://www.pieczątki.fotoprint.pl

Avatar

rayto

11 lutego 2013 Odpowiedz

Bardzo pomocny artykuł. Polecam! Ja swoje pieczątki zamawiam online z oferty pieczatki

Avatar

Firma

8 czerwca 2017 Odpowiedz

Przed założenie konta bankowego warto bardzo dokładnie porównać sobie banki:
http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-firmowych/

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*