Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

10 powodów, dla których należy napisać biznesplan

Przez wielu zwłaszcza młodych przedsiębiorców biznesplan jest uznawany za „złodzieja czasu”. Nic bardziej mylnego. Biznesplan może się zmieniać, podlegać weryfikacji, ale jego istnienie jest niezbędne dla skutecznego zakładania i rozwijania własnego biznesu. Biznesplan jest drogowskazem, który jednak podlega modyfikacji i weryfikacji. Warto go napisać z wielu powodów. Portal MamBiznes.pl przedstawia 10 argumentów, dlaczego każdy przedsiębiorca powinien napisać biznesplan.

Foto: FORUM/ suedhang

  1. Masz strategię

Biznesplan, jak sama nazwa wskazuje, stanowi pewien plan działania. Dzięki temu znacznie wcześniej można poznać całą drogę prowadzenia biznesu.

  1. Pozwala uzyskać finansowanie

Bez biznesplanu nie można uzyskać zewnętrznego finansowania. To właśnie na podstawie sporządzonego biznesplanu bank ocenia wiarygodność kredytową młodej firmy.

  1. Twoja wiedza wzrasta

Zanim zostanie rozpoczęte tworzenie biznesplanów, konieczne jest zwiększenie własnej wiedzy odnośnie podstawowych pojęć ekonomicznych, branżowych.

  1. Weryfikacja pomysłu

W biznesplanie można przeanalizować pomysł pod każdym względem. Dzięki czemu, z łatwością w razie czego można z niego zrezygnować, nie ponosząc jeszcze dużych konsekwencji.

  1. Zrozumiesz występujące procesy

Świat ekonomii nie należy do najprostszych, jednak każdy przedsiębiorca musi zrozumieć występujące w niej procesy, aby skutecznie rozwiązywać późniejsze problemy.

  1. Kamienie milowe

Biznesplan pokaże kiedy będą następować ważne momenty w życiu przedsiębiorstwa. Jednak kamienie milowe spełniają także funkcję motywatora.

  1. Porządek w firmie

Tworząc biznesplan, określa się także obowiązki całego zespołu. Dzięki temu każdy wie za co jest odpowiedzialny.

  1. Miara rezultatów staje się łatwiejsza

Dzięki biznesplanowi, bardzo łatwo można zobaczyć jak wygląda rozwój firmy i czy jest on zgodny z oczekiwaniami.

  1. Przepowiada przyszłość

Z reguły nigdy zyski nie są osiągane po kilku miesiącach. Jednak w biznesplanie pojawiają się szacunki, kiedy się może pojawić.

  1. Obrana ścieżka, zapewni spadek ryzyka bankructwa.

Dzięki określonej ścieżce, można przewidzieć pojawiające się problemy. Dzięki czemu firma będzie bardziej odporna na różne kryzysy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.