Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

166 tys. firm przejdzie kontrole. Fiskus chce wyłowić fałszywych samozatrudnionych

W Polsce mamy blisko 166 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Jednak część z nich to „fałszywi przedsiębiorcy”, którzy wystawiają tylko jedną fakturę miesięcznie. Teraz Ministerstwo Finansów chce się nimi zająć – poinformowała Rzeczpospolita.

Na zdjęciu Minister Finansów Teresa Czerwińska; Foto: FORUM/ Krystian Maj

Ministerstwo Finansów coraz bardziej poszukuje dodatkowych pieniędzy. W tym celu tworzy test przedsiębiorcy, który miałby skontrolować samozatrudnionych. Jak zaznacza resort, wielu przedsiębiorców tak naprawdę pracuje dla jednej firmy, stanowiąc często nieuczciwą konkurencję dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie – mówił wiceminister finansów Filip Świtała dla Rzeczpospolitej. – Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji – dodał.

Każda z firm, która nie przejdzie testu przedsiębiorcy straci prawo do rozliczania się na podstawie podatku liniowego, który wynosi 19 proc oraz do opłacania minimalnej składki na ZUS. Wtedy część z tych firm, będzie musiała opłacić 32 proc. podatek oraz wyższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Jednak nowego pomysłu nie pochwala Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Jak zaznacza szefowa resortu, jest to dość ryzykowny pomysł, z tego względu, że podatek liniowy w obecnej wersji stanowi bodziec rozwojowy dla wielu przedsiębiorców.

Od pomysłu ministra Świtały dystansuje się jednak Ministerstwo Finansów.- Ta kwestia dyskutowana jest podczas standardowych analiz związanych z systemem podatkowym. Nie zapadły jednak decyzje, co do rozpoczęcia prac nad takim testem. Nie ma też żadnego projektu ani harmonogramu działań – napisał dziś na Twitterze rzecznik MF Paweł Jurek

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
podatnik 28 mar 2019 (23:20)

@Panowie_ministrzy: po pierwsze arytmetyka się kłania (nie wiem co ma to na celu, ale na pewno nie wpływy do budżetu, czy us lub zus)
po 2) Właśnie steciliście ponad 300 tysięcy głosów - jak się panowie wytłumaczą przed Panem Prezesem. ( p.s. trzy razy na was głosowałem i przewidziałem, że w końcu woda sodowa popsuje Wam trzeźwe myślenie. Ps2. stać mnie na wasze kary i na "prawo działa w Polsce wstecz", ale was na to nie stać!). Pozdrawiam serdecznie. Podatnik 12K.