166 tys. firm przejdzie kontrole. Fiskus chce wyłowić fałszywych samozatrudnionych

W Polsce mamy blisko 166 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Jednak część z nich to „fałszywi przedsiębiorcy”, którzy wystawiają tylko jedną fakturę miesięcznie. Teraz Ministerstwo Finansów chce się nimi zająć – poinformowała Rzeczpospolita.

Na zdjęciu Minister Finansów Teresa Czerwińska; Foto: FORUM/ Krystian Maj

Ministerstwo Finansów coraz bardziej poszukuje dodatkowych pieniędzy. W tym celu tworzy test przedsiębiorcy, który miałby skontrolować samozatrudnionych. Jak zaznacza resort, wielu przedsiębiorców tak naprawdę pracuje dla jednej firmy, stanowiąc często nieuczciwą konkurencję dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie – mówił wiceminister finansów Filip Świtała dla Rzeczpospolitej. – Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji – dodał.

Każda z firm, która nie przejdzie testu przedsiębiorcy straci prawo do rozliczania się na podstawie podatku liniowego, który wynosi 19 proc oraz do opłacania minimalnej składki na ZUS. Wtedy część z tych firm, będzie musiała opłacić 32 proc. podatek oraz wyższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Jednak nowego pomysłu nie pochwala Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Jak zaznacza szefowa resortu, jest to dość ryzykowny pomysł, z tego względu, że podatek liniowy w obecnej wersji stanowi bodziec rozwojowy dla wielu przedsiębiorców.

Od pomysłu ministra Świtały dystansuje się jednak Ministerstwo Finansów.- Ta kwestia dyskutowana jest podczas standardowych analiz związanych z systemem podatkowym. Nie zapadły jednak decyzje, co do rozpoczęcia prac nad takim testem. Nie ma też żadnego projektu ani harmonogramu działań – napisał dziś na Twitterze rzecznik MF Paweł Jurek

Przeczytaj także na MamBiznes.pl