Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

8 historii kobiet, które odniosły sukces w biznesie

Niejednokrotnie na łamach portalu ukazywaliśmy sylwetki pań, które zdecydowały się na własną drogę w biznesie. Tym razem skupimy się na kobietach, które dzięki swojemu uporowi i smykałce do biznesu odniosły sukces na swoim.

Marian Ilitch

Na zdjęciu Marian Ilitch

Bizneswoman swoją pierwszą firmę stworzyła w 1959 roku. Na bazie jej doświadczenia z rodzinnej restauracji stworzyła pizzerię Little Caesars. Trzy lata później sprzedała swoją pierwszą franczyzę. Dziś cała sieć liczy blisko 4 tys. restauracji w USA. Ponadto wspólnie z mężem zainwestowała także w inne biznesy, które odniosły sukces. Wśród nich było kasyno czy też inne sieci fast foodów. Dziś majątek 86-letniej kobiety wyceniany jest na 4,1 mld.USD.

Lynda Resnick

Na zdjęciu Lynda Resnick Fot. FORUM/ LUCY NICHOLSON

Lynda Resnick ma już dziś 75 lat, jednak wciąż pozostaje aktywną bizneswoman. W wieku 19 lat postanowiła porzucić college i założyła swój pierwszy biznes. Była nią firma reklamowa Lynda Limited. 10 lat później wyszła za mąż za Stewarta Resnicka. Od tamtej pory wspólnie prowadzą własny biznes. Dzięki właściwym przejęciom i fuzjom udało jej się osiągnąć niebywały sukces, a wartość jej majątku przekroczyła miliard dolarów. Dziś jest on szacowany na 4,3 mld USD.

Johnelle Hunt

Na zdjęciu Johnelle Hunt; Fot. www.huntventures.net/

Kolejną na liście kobiet sukcesu jest Johnelle Hunt. W przeciwieństwie do poprzedniczek, swoją karierę rozpoczęła w firmie swojego męża. Jednak Hunt wiedziała od pewnego czasu, że chce być bizneswoman. W 1961 roku założyła J.B. Hunt Transport, która była firmą transportową. Udało jej się rozwinąć firmę do znacznych rozmiarów.  W pewnym momencie podjęła także decyzję o wchłonięciu firmy swojego męża. W 2001 roku powołała do życia także spółkę inwestycyjną Hunt Ventures, w której pomimo znacznego wieku 86 lat, wciąż zasiada w zarządzie. Dziś majątek Hunt wyceniany jest na blisko 2,8 mld USD.

Judy Faulkner

Na zdjęciu Judy Faulkner

Judy Faulkner jest amerykanką, która odmieniła branżę medyczną, jeszcze w latach siedemdziesiątych. Z kwotą 75 tys. USD postanowiła założyć własny biznes w 1979 roku. Jej firma Epic Systems sprzedawała oprogramowanie zajmujące się dokumentacją medyczną. Od tamtej pory jej firma tylko rosła. To doprowadziło do tego, że jej majątek jest dziś wyceniany na 3,7 mld USD.

Giuliana Benetton

Na zdjęciu Giuliana Benetton; Fot. FORUM/ MASSIMO INSABATO

 

Przygoda Włoszki z biznesem zaczęła się jeszcze w latach 50. XX wieku. Początkowo kobieta robiła na drutach swetry, zaś jej brat Luciano je sprzedawał. Początkowo skupiali się tylko na rynku lokalnym. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w 1965 roku, gdy Giuliana Benetton podjęła decyzje o rozpoczęciu sprzedaży także w innych regionach. Dzięki tej decyzji firma bardzo szybko zaczęła się rozwijać i dziś dysponuje 5 tys. sklepów w 120 krajach. Majątek 81-letniej kobiety wyceniany jest na 2,7 mld USD.

Oprah Winfrey

Na zdjęciu Oprah Winfrey ; Fot. FORUM/ CARLO ALLEGRI

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także najbardziej znanej bizneswoman. Amerykanka zaczynała jeszcze w latach 70. XX wieku, jako prezenterka wiadomości w lokalnej TV w Baltimore. Sławę zaczęła zdobywać dopiero w połowie lat 80. po przeprowadzce do Chicago, gdzie prowadziła poranny program, który potem przekształcił się w słynny „The Oprah Winfrey Show”. W tym samym czasie otworzyła własne studio Harpo Studios. Jak się z czasem okazało ten biznes przyniósł jej ogromny sukces. Bowiem w szczytowym momencie zarabiała nawet 300 mln USD rocznie. Natomiast jej majątek jest dziś wyceniany na blisko 2,5 mld USD.

Jin Sook Chang

Na zdjęciu Jin Sook Chang

Pochodząca z Korei Południowej Chang założyła w Stanach Zjednoczonych swój własny biznes – sklep z ubraniami Fashion 21. Jak się okazało jej pomysł przyciągnął rzesze klientów i w ciągu pierwszego roku sprzedała towar o łącznej wartości 700 tys. USD. To sprawiło, że Jin Sook Chang wspólnie z mężem podjęła decyzje o rozwoju sieci i ekspansji na nowe rynki. Dziś jej majątek jest wyceniany na 1,5 mld USD.

Chan Laiwa

Na zdjęciu Chan Laiwa

O tej bizneswoman nie można zapomnieć, bowiem jest ona świetnym przykładem jak od zera osiągnąć niebywały sukces. W wyniku wojny chińsko-japońskiej, jej rodzina była bardzo biedna. Musiała już w dzieciństwie porzucić edukację i rozpocząć pracę. Po kilku latach udało się uzbierać jej na tyle dużą sumę pieniędzy, aby otworzyła własny warsztat meblarski. Dzięki niej stopniowo powiększała swój majątek, a w latach 80. założyła firmę inwestycyjną Fu Wah International. Ciekawostką jest, że Chan Laiwa potomkinią dynastii Manchu (Qing) panującej w Chinach przez niemal 300 lat.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.