9 greckich start-upów, które warto obserwować

Kryzys grecki niewątpliwie przyczynił się do upadku wielu start-upów. Jednak od tamtej pory minęło już kilka lat, a tamtejsza scena start-upowa zaczyna się odradzać. Portal Eu-Startups przyjrzał się 9 najbardziej perspektywicznym pomysłom na biznes, które na rynek weszły nie później niż trzy lata temu.

Augmenta

Jest to agrotechniczny start-up założony w 2017 roku w Atenach przez George’a Varvarelisa i Dimitrisa Evangelopoulosa. Obaj są zarówno rolnikami, jak i inżynierami. Stworzyli oni urządzenie oparte na sztucznej inteligencji, które skanuje i analizuje uprawy. Dzięki temu rolnicy mogą znacznie wcześniej zareagować na pojawiające się problemy z uprawą. Według założeń twórców, ich rozwiązanie może przyczynić się do zwiększenia wydajności rolnictwa o 12 proc., zużywając przy tym o 13 proc. mniej substancji chemicznych.

Cube RM

Ten grecki start-up powstał w 2017 roku i dość szybko podbił całą Europę. Założony został przez
Costasa Economopoulosa, Georgea Boretosa oraz Philipa Kytinosa. Start –up opracowuje oprogramowanie pozwalające przewidzieć zmianę cen. Dzięki temu można zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.
Z produktów Cube RM korzysta dziś tysiące użytkowników w ponad 20 krajach w całej Europie. W kwietniu 2018 r. ich pomysł wsparł Marathon Venture Capital.

Ingredio

Ingredio to aplikacja mobilna, dzięki której użytkownik może zrobić zdjęcie składu kosmetyków lub produktów spożywczych za pomocą telefonu komórkowego. Dzięki temu zostaje poinformowany czy użyte składniki są bezpieczne, toksyczne lub uczulające. Ta grecka aplikacja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wiedzę odnośnie zdrowego odżywiania. Zastosowanie aplikacji nie ogranicza się tylko do Grecji. Można z niej korzystać również po za granicami tego kraju, jednak wtedy lista składników musi być zapisana w języku angielskim.

Fieldscale

Start-up został założony w 2015 r. przez Georgea Bouzianasa i Yiorgosa Bontziosa. Firma swoją siedzibę ma w Salonikach i zajmuje się projektowaniem oraz rozwijaniem oprogramowania symulacyjnego. Fieldscale umożliwia firmom osiągnięcie niespotykanej szybkości symulacji i ogromnych oszczędności. Ich innowacyjny biznes przyniósł twórcom wiele nagród.

InAccel

Fot. Ingimage

Ten innowacyjny biznes zajmuje się opracowywaniem chmur obliczeniowych, które zwiększają wydajność programów komputerowych i zmniejszają całkowity koszt operacji. Firma ma swoją siedzibą w Atenach (Grecja) i Delaware (USA). W lipcu 2018 r. w start-up zainwestował 600 000 USD Funduszu Marathon Capital.

Nummuspay

Foto: YAY Foto/ Novic

Założony w 2017 roku Nummuspay to platforma do zarządzania abonamentami i kartami kredytowymi, która pomaga firmom internetowym zaoszczędzić czas i pieniądze. Fakturowanie online, zarządzanie subskrypcjami, zarządzanie podatkami, automatyczne powtarzanie rachunków to tylko niektóre z jego funkcji. FinancesOnline przyznał im nagrodę Wschodzącej Gwiazdy 2018.

RTsafe

Jest to start-up medyczny, który opracował innowacyjną technologię w onkologii. Polega ona na możliwości sprawdzenia wpływu leczenia na organizm pacjenta, za nim jeszcze lek rzeczywiście zostanie mu podany. Dzięki temu można zminimalizować szanse na skutki uboczne leczenia. W 2015 roku start-up za swój pomysł wygrał 2,9 mln Euro w konkursie Greece Startup Competition.

Syncbnb

Syncbnb został nagrodzony jako najlepszy grecki start- up turystyczny. Młoda firma oferuje narzędzie do synchronizacji kalendarzy, które pomagają właścicielom i zarządcom nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy w zwiększeniu przychodów. Start-up dąży do tego, aby stać się pierwszą na świecie usługą zarządzania najmem na czas. W lipcu 2018 r. Syncbnb pozyskał 400 tys. euro od greckich aniołów biznesu.

Welcome Pickups

Założony w 2015 roku start-up w Atenach, wychodzi poza standardową usługę turystyczną. Jako pierwsza firma na świecie zapewnia całościową usługę dla podróżnych. Zatem nikt nie musi się martwić np. jak dotrzeć do hotelu, czy też co i gdzie zjeść. Firma opiekuję się podróżnikiem w trakcie całego jego pobytu w danym mieście.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*