Aplikacja mobilna zrewolucjonizuje dostęp do opieki zdrowotnej w Ghanie

Ghana to jeden z najbiedniejszych krajów afrykańskich. Opieka zdrowotna jest na niezwykle niskim poziomie. Jednak pojawił się pomysł jak zmienić tą niekorzystną sytuację. To za sprawą Elvina Blanksona, który stworzył aplikację mobilną GoPharma. Pozwala ona na kontakt mało doświadczonych lekarzy z obszarów wiejskich ze specjalistami z dużych miast.

Foto: Christian Back/ Sandoz HACk

GoPharma zwyciężyła w konkursie Sandoz HACk, którego  uczestnikami są młodzi ludzie z całego świata prezentujący swoje pomysły na biznes w obszarze zdrowia. Pomysł Blanksona zrodził się wraz z wieloma wyjazdami szkoleniowymi na tereny wiejskie Ghany. Sam uczył się by zostać w przyszłości lekarzem. Jednak już wtedy wiedział, że nie będzie wstanie pomóc każdemu w jego kraju. Dostrzegł problem na konieczności pokonywania znacznych odległości w celu skonsultowania z innymi lekarzami objawów czy też konkretnych chorób.

Pomimo że Ghana to biedny kraj, to smartfony posiada znaczna część społeczeństwa, również mieszkańcy obszarów wiejskich. Dzięki temu można było stworzyć aplikację, pozwalającą na kontakt pomiędzy lekarzami, bez konieczności podróżowania na duże odległości.

W tym momencie rozpoczęto testowanie aplikacji. Jednak już teraz użytkownicy twierdzą, że była niezwykle potrzebna i ułatwia ich pracę. Obecnie lekarze mogą poświęcać swój czas na pacjentów, zamiast na dojazd do miast.

Jednak to nie koniec innowacji, które oferuje aplikacja. Za pomocą GoPharma będzie można również zamawiać leki, dzięki czemu także pacjenci zaoszczędzą znaczna ilość czasu.  Zamawiając wspólnie leki, nikt nie będzie musiał spędzać kilku godzin w samochodzie. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na duże oszczędności finansowe.

Pomimo że GoPharma została stworzona na rynek Ghany, to według wypowiedzi twórcy dla Wired UK będzie go można zobaczyć w wielu innych państwach. Przede wszystkim w krajach sąsiadujących z Ghaną, ze względu na istnienie bardzo podobnego problemu. Jednak nie tylko biedne kraje są na celowniku Blanksona. W krajach bogatych, przykładowo USA, aplikacja również będzie mogła znaleźć odbiorców.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*